Co warto zwiedzać na Sumatrze?
Sumatra należy do wyjątkowych miejsc na Ziemi – na tej ogromnej wyspie wciąż mamy szansę eksplorować dziewiczą i gęstą tropikalną dżunglę z całą jej wspaniałą zawartością. Ten stan może się zmienić w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, ponieważ nieustannie na polecenie gigantycznych światowych korporacji, dżungle są wycinane. Komitety ochrony środowiska reagują na taki stan rzeczy i poszerzają rezerwaty przyrody oraz parki narodowe, jednak w skali wyspy, która ma ponad 470 tysięcy kilometrów kwadratowych, na niewiele się to zda, zwłaszcza, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu całą Sumatrę obrastały lasy deszczowe. Jeśli więc Indonezja, w tym Sumatra, znajduje się na liście w twoim podróżniczym planie, dowiedz się, w jakie miejsca warto się tam wybrać.
Park Narodowy Gunung Leuser
Zacznijmy od najłatwiej dostępnego i popularnego Parku Narodowego Gunung Leuser. Park zasłynął głównie z tego, że zamieszkują go wolno żyjące orangutany oraz gatunki słoni, tygrysów i nosorożców, które wkrótce mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. To właśnie w tym parku znajduje się słynne Centrum Rehabilitacji Orangutanów, a konkretniej w turystycznej miejscowości Bukit Lawang. Do tego ośrodka rokrocznie przybywają setki turystów by móc obserwować orangutany sumatrzańskie w ich naturalnym środowisku. W ośrodku nie ma żadnych klatek ani czegokolwiek, co oddzielałoby zwiedzających od dzikich zwierząt. Centrum Rehabilitacji Orangutanów powstało głównie w celu przystosowywania urodzonych w niewoli lub osieroconych orangutanów do życia na wolności. Jedną z głównych atrakcji jest towarzyszenie zwierzętom podczas pory karmienia, zwłaszcza kiedy na posiłek przybywa matka z młodymi. Na pewno takie doświadczenie jest niepowtarzalne dla kogoś, kto przybył do Indonezji z Europy. Poza ośrodkiem rehabilitacyjnym, park oferuje kilka innych atrakcji. Do podstawowych należy trekking w dżungli, którego celem jest zdobycie szczytu któregoś z wulkanów lub innych górskich szczytów. Można też skorzystać z raftingu, spływu rzeką pontonami, kąpać się z gorących źródłach lub lodowatych wodospadach i zostać na noc w środku tropikalnej dżungli. W wiosce Ketambe popularną atrakcją jest safari, podczas którego obserwuje się słonie przy wodopoju, a nawet można pojeździć na grzbiecie słonia. Sam park wziął nazwę od góry Gunung Leuser sięgającej 3381 metrów nad poziom morza. Zdobycie jej wymaga ok. 12 dni trekkingu po bardzo wymagającym terenie, ale widok ze szczytu jest warty każdej minuty spędzonej w trasie.
Park Narodowy Pulau Siberut
Wyspa Pulau Siberut to największa z czterech wysp w łańcuchu Mentawai, a dostać się na nią można z sąsiadującej Sumatry. Przybywa się tutaj głównie z dwóch powodów: pięknej rafy koralowej oraz plemienia Mentawajów. Z racji tego, że wyspy łańcucha Mentawai są odseparowane od reszty świata, zachowała się na nich unikalna kultura ludu Mentawajczyków, a ponadto żyją tu zwierzęta, których nie spotka się nigdzie więcej na świecie. Ludność grup etnicznych na Sumatrze fascynuje i przyciąga nie tylko antropologów. Prawdziwym wydarzeniem jest wybranie się do jakiejś z plemiennych wiosek i doświadczenia na własne oczy tego, w jaki sposób w XXI wieku potrafią żyć ludzie. Mentawai być może jest jednym z ostatnich plemion na świecie, który w dalszym ciągu kultywuje tradycje, wierzenia animistyczne i nie zwraca uwagi na zewnętrzny świat. Wiele rodzin żyje ukrytych głęboko w gęstych dżunglach w tradycyjnych domkach i utrzymuje się głównie z hodowli zwierząt i rolnictwa, nie używając przy tym ani elektryczności, ani nowoczesnych narzędzi. Jednak przez licznie odwiedzających ich turystów dostrzega się pewne oznaki powolnego zanikania tej autentycznej kultury, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy od plemiennych strojów wolą ubrać się w kolorowe T-shirty i długie spodnie. Mentawajczycy są bardzo gościnni i mili dla odwiedzających, jeśli okażemy im odpowiedni szacunek i sympatię, może się zdarzyć, że zostaniemy zaproszeni na tradycyjny posiłek. Wiele zależy od naszego nastawienia i szczerych intencji, bo trzeba wiedzieć, że kto jak kto, ale ludność plemienna jak nikt inny potrafi „czytać” z ludzi.
Tropikalne wyspy, rajskie plaże, co z zabytkami?
Sumatra jest miejscem przeznaczonym głównie do eksplorowania jej naturalnych zasobów. Oprócz kontaktu z dziewiczą naturą i spotkania z wieloma kulturami ludzi należących do grup etnicznych, na Sumatrze można też nieco pozwiedzać. Zwiedzanie jest jednak nieco problematyczne z powodu tragicznego stanu dróg i kiepskiej komunikacji publicznej. Warto wybrać się na wycieczkę np. do miasta Banda Aceh, które zamieszkują ortodoksyjni muzułmanie) lub do portowego Padang, w którym znajdziemy słynne jezioro Toba i jedne z piękniejszych sumatrzańskich plaż.