single

Sekrety Jamajki

Jamajka jest nam znana jako niezwykle kolorowa, roztańczona wyspa położona na Morzu Karaibskim – leży w zachodniej części Wysp Karaibskich w Archipelagu Wielkich Antyli na Oceanie Atlantyckim. Czym jeszcze sławi się Jamajka? Oczywiście jest ojczyzną reggae, hipnotycznej i niezwykle pozytywnej muzyki mającej chilloutowy charakter. Co więcej, wyspa ta oferuje palmy kokosowe, piaszczyste gorące plaże, błękitne morze i obłędne widoki. Ciepły, tropikalny klimat oraz interesująca kultura przyciąga tu coraz większą liczę podróżników. Co możemy zobaczyć w ojczyźnie popularnego twórcy reggae, Boba Marley’a?

Atrakcje historyczne
Na Jamajce oczywiście nie mogłoby zabraknąć Muzeum Boba Marleya w mieście Kingston, które musimy odwiedzić będąc w tym niezwykłym miejscu. Jest to prawdziwa mekka dla jego fanów, ponieważ muzeum to znajduje się w dawnym domu muzyka. Wśród eksponatów znajdują się stroje, w których chodził Marley, złote i platynowe płyty, a także plakaty i wycinki związane z jego osobą. Rose Hall Great Mouse w mieście Montego Bay jest budowlą wzniesionym w osiemnastym wieku, stanowi dawną rezydencję Annie Palmer, która zapoczątkowała sztukę czarnoksięską. Warte zobaczenia są również ogrody Botaniczne Hope w mieście Kingston, stolicy Jamajki – prezentują one bogactwo roślinności tropikalnej i pozwalają tym samym w pełni poczuć egzotykę wyspy. Co więcej, będąc w Kingston musimy odwiedzić Hiszpańskie Miasto prezentujące połączenie elementów architektonicznych charakterystycznych dla stylu hiszpańskiego i brytyjskiego. Będąc na Jamajce warto przyjrzeć się sztuce tego kraju, gdyż jest naprawdę wyjątkowa.

Atrakcje naturalne
Koniecznie musimy zobaczyć na własne oczy Rio Grande, czyli rzekę wypływającą z Blue Mountains – dokonała dla miłośników aktywnego wypoczynku, zwłaszcza raftingu, czyli ekstremalnej odmiany spływu rzecznego. Błękitna Laguna z kolei jest miejscem położonym w pobliżu Portu Antonio w Górach Błękitnych. Piękne jezioro o niezwykle szmaragdowym odcieniu wody urzeka wszystkich, bez wyjątków. Wokół laguny znajdują się hotele oraz restauracje. Nieopodal laguny wznosi się najwyższy szczyt w pasmie Gór Błękitnych – Blue Mountain Peak, liczący 2256 m n. p. m., z którego możemy podziwiać panoramę całej wyspy, lecz nie tylko chodzi o Jamajkę, lecz o oddaloną o 140 km Kubę, gdyż przejrzystość powietrza jest po prostu genialna. Warto zobaczyć także Ogrody Botaniczne Hope mieszczące się w mieście Kingston. Na ich terenie można obserwować tropikalną roślinności Jamajki i w pełni poczuć jej klimat. Na jej terenie znajdują się także gorące źródła mineralne. Kraj ten leży bowiem w strefie wstrząsów tektonicznych.

Wybierając się na Jamajkę trzeba pamiętać, że przez cały rok jest tam naprawdę gorąco. Nie musimy zatem planować konkretnej pory roku. Zazwyczaj temperatura utrzymuje się na poziomie 28 stopni Celsjusza. Sezon turystyczne jednak panuje od połowy grudnia do połowy kwietnia.

Największą atrakcją turystyczną oczywiście jest klimat - piaszczyste plaże oraz ciepłe wody Morza Karaibskiego i jaskinie przyciągają rzesze turystów z całego świata.