single

Tajemnice Indii - co warto wiedzieć?

Indie są ogromne, fascynujące oraz pełne wyjątkowej kultury. Architektura i historia tego kraju nie jednego turystę potrafi wprawić w niekłamany zachwyt. W Indiach panują unikalne tradycje, a tutejsza kuchnia oferuje przepyszne potrawy. Przed podróżą warto poznać kilka tajemnic Indii, aby już na miejscu nie czuć się zaskoczonym czy zagubionym.

Szalony ruch uliczny
To, co dzieje się na drogach w Indiach wielu przyprawia o zawał serca. W Delhi istnieje mnóstwo znaków stopu i sygnalizacji świetlnej, jednak do reguł i przepisów ruchu drogowego nikt się tu nie stosuje. Każdy kierowca traktuje publiczną drogę, jak swoją prywatną i robi to, co mu się podoba. Jazda w Kaszmirze i innych miastach takich jak Aligarh czy Meerut jest jeszcze gorsza. Na drogach obowiązuje jedna zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Gdy zechcemy przejechać skrzyżowanie zgodnie z zasadami, prawdopodobnie będziemy stali na nim w nieskończoność. Wyruszając w trasę przygotujmy się, zatem na wszystko.

Uwaga na uliczne jedzenie
Kuchnia hinduska jest pyszna. Jednak street food w Indiach to bardzo ryzykowna sprawa. W większości przypadków jedzenie uliczne spowoduje spore nieprzyjemności żołądkowe. Może stać się także przyczyną poważnych zatruć. Woda w Indiach jest bardzo zanieczyszczona, a większość chorób rodzi się właśnie z wody. Dlatego zanim zamówimy coś do jedzenia na ulicznym stoisku, zastanówmy się dziesięć razy. Trzymajmy się także z daleka od wody z kranu. Dużo bezpieczniejsza jest woda butelkowana, zwłaszcza, jeśli podróżujemy do mniejszych wiosek i miasteczek.

Targowanie
Targowanie to w Indiach tradycja. Podobnie zresztą jak w wielu azjatyckich krajach. Podczas wizyty na lokalnym bazarze czy w niewielkim sklepiku przygotujmy się na negocjacje. Sprzedawcy najczęściej bardzo mocno zawyżają cenę towaru. Są przyzwyczajeni do tego, że będą zmuszeni ją obniżyć. Dlatego warto walczyć o jak najniższą ceną. Sprzedawcy wiedząc, że jesteśmy obcokrajowcami zapewne będą mocno obstawać przy swoim. Trzeba sporej konsekwencji i determinacji, aby doprowadzić do niższej ceny. Jednak jest to możliwe.

Ogromne zanieczyszczenie powietrza
Powietrze w Indiach, podobnie jak woda, jest bardzo mocno zanieczyszczone. Kurz i spaliny dosłownie osiadają na naszej skórze. Po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu, możemy czuć się, jakbyśmy wyszli właśnie z kopalni. Dlatego bardzo ważne jest częste oczyszczanie ciała, aby szkodliwe substancje nie przenikały głębiej do naszej skóry.

Żebractwo na porządku dziennym
W Indiach istnieje ogromna stopa ubóstwa - z powodu przeludnienia. Na ulicach można spotkać mnóstwo osób, które błagają o pieniądze. Najgorsze, że większość z nich to dzieci. Naturalnym odruchem jest chęć pomocy. Jednak trzeba wiedzieć, że duża część mieszkańców Indii uczyniła z żebractwa swój sposób na życie. To po prostu ich praca. Zastanówmy się, zatem, czy rzucone na prędce kilka monet rzeczywiście przyczyni się do poprawienia ich losu. A może jeszcze bardziej pogrąży ich w ubóstwie?

Zasady dotyczące ubioru
W niektórych regionach i miejscach w Indiach musimy mieć świadomość, że niewłaściwy ubiór wywoła niezadowolenie, a nawet niepochlebne komentarze. Pamiętajmy, że znajdujemy się w kraju o zupełnie odmiennej kulturze i wartościach. To, co przystoi w wielu miejscach w Europie, w Indiach staje się niedopuszczalne. Przede wszystkim warto przestrzegać zasad dotyczących stroju odwiedzając świątynie lub inne miejsce turystyczne. Odkryte ramiona, dekolt czy kolana zostawmy na plaży. Zwiedzając Indie postawmy raczej na skromniejszy strój.