single

Najważniejsze informacje przed wyjazdem na Seszele

Na Seszele jeszcze do niedawna koszty podróży na Seszele były wygórowane i większość budżetowych podróżników nie mogła sobie pozwolić. To zaczęło się zmieniać odkąd pośród linii lotniczych panuje konkurencja – i to nie klient szuka najlepszej oferty, ale agencje i biura podróży biją się o klienta. Dzięki temu, za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy zaplanować wyjazd na Seszele – wyjątkowe miejsce na Ziemi. Seszele są położone w środkowej części Oceanu Indyjskiego, około półtora tysiąca kilometrów od wybrzeży Afryki – na wschód od Madagaskaru. Od północnego wschodu sąsiadują z Malediwami. Seszele na tle innych wysp na Ziemi wyróżnia budowa geologiczna – granit. Wyspy otoczone są również zjawiskowymi rafami koralowymi, a obrastają je gęste dżungle. Co powinniśmy wiedzieć, zanim udamy się w podróż w to magiczne miejsce?

Jaka jest najlepsza pora na wyjazd na Seszele?
Sezon na Seszelach trwa przez cały rok, głównie za sprawą klimatu tropikalnego. Temperatura powietrza przez dwanaście miesięcy utrzymuje się praktycznie na tym samym poziomie, a to, co się zmienia to wilgotność powietrza. Podobnie jak w większości egzotycznych miejsc, na Seszelach występują dwie pory roku – sucha i deszczowa. Pora sucha przypada na miesiące pomiędzy kwietniem a listopadem, charakteryzuje ją piękna pogoda i niższa wilgotność powietrza niż podczas pory deszczowej. W tym okresie możemy kupić znacznie tańsze bilety lotnicze. Jakie są plusy podróżowania w porze suchej? Duża szansa na obserwowanie unikalnych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku – koniecznie wybierzcie się na safari. Natomiast między grudniem a marcem występuje pora deszczowa, którą cechują krótkie, aczkolwiek bardzo intensywne opady. Podróżowanie w porze deszczowej jest dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas na np. trekkingu i podziwianiu krajobrazów w rozkwicie.

Jakich dokumentów potrzebujemy?
Podróżując na Seszele w celach turystycznych nie na dłużej niż na 90 dni, będąc obywatelem Polski nie mają obowiązku posiadania wizy wjeżdżając na Seszele. Jeśli więc twój wyjazd ma inny cel niż turystyka i rekreacja, powinieneś złożyć wniosek o wizę, jakiej potrzebujesz. Aby wjechać na Seszele należy okazać paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy. Czasem urzędnik imigracyjny może poprosić o okazanie biletu powrotnego lub podania adresu, pod którym się zatrzymamy. Na wyspach seszelskich obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy (razem z polskim do wglądu). Nie zapomnij również o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. Wszystkim turystom podróżującym w jakiekolwiek miejsca na świecie poleca się zrobienie skanu swoich dokumentów i wysłanie go na swojego maila lub maila bliskiej osoby.

Jakie są ceny na Seszelach?
Najdroższą inwestycją w wyprawę na Seszele będą bilety lotnicze, które kosztują około 4000 złotych w obie strony. Jak już wspomnieliśmy, od listopada do marca możemy trafić na promocyjne ceny biletów, mniej więcej 3000-3500 złotych. Koszty życia na Seszelach są porównywalne do kosztów życia w krajach Unii Europejskiej (Francji lub Wielkiej Brytanii). Po pierwsze, noclegi – musimy się liczyć z kosztami 35-40 euro za dwuosobowy pokój. Lepiej dokonać rezerwacji on-line wcześniej, ponieważ wtedy zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Po drugie, jedzenie – o wiele bardziej opłaca się zrobić większe zakupy w supermarkecie (uwaga, patrzcie na ceny, ponieważ nawet te same produkty mogą się znacznie różnić). Stołując się w barach albo kameralnych miejscach także możemy zaoszczędzić. Po trzecie, komunikacja miejska – przemieszczając się autobusami lub pociągami bilety wyniosą nas jednorazowo po ok. 20-40 euro. Warto też wiedzieć, że możemy mieć problem z płaceniem kartą MasterCard – lepiej zaopatrzyć się w uniwersalną Visę. Dodatkowo - zaprzyjaźnienie się z lokalnymi mieszkańcami lub nawiązanie z nimi bliższego kontaktu na pewno zaplusuje. Zapewne chętnie podzielą się z nami ciekawymi informacjami na temat mniej turystycznych miejsc lub polecą dobrą knajpkę.

Religia
Oficjalną religią na Seszelach jest katolicyzm, a statystyki pokazują, że 83% mieszkańców deklaruje tę wiarę. 10% to protestanci, mieszkają tu również tzw. mniejszości bezwyznaniowe, odłamek hinduistów, muzułmanów i tradycyjnych religii plemiennych.

Leki, szczepienia
Na Seszele nie obowiązują żadne specjalne szczepienia. Warto mieć aktualną książeczkę zdrowia - niezależnie od kraju, do którego podróżujemy. W podstawowej apteczce powinny znaleźć się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, plastry, waciki do odkażania, leki przeciwbiegunkowe i tabletki na gardło.