single

Piękna wyspa Bali

Bali to najbardziej znana na całym świecie indonezyjska wyspa. Mówi się, że można ją albo kochać, albo nienawidzić - nie ma nic pośrodku. Zachwyca swoją różnorodnością i wyjątkowością, ponieważ na tej stosunkowo niedużej wyspie, bo o powierzchni 5.6 tysięcy kilometrów kwadratowych, długości 145 kilometrów i szerokości 80 kilometrów, mieszka ponad 4 miliony ludzi. Jeśli taka liczba wydaje wam się duża, trzeba dodać, że każdego roku na wyspę przybywają rekordowe ilości turystów - więc przygotujcie się na to, że może być tłoczno. Planujesz zwiedzić Bali i Indonezję? Koniecznie sprawdź ofertę Planet Escape: http://planetescape.pl/oferta/indonezja-balijskie-skarby-i-dziewicze-plaze-lomboku/


Trochę więcej liczb (i ciekawostek)
Na Bali jest ponad 20 tysięcy świątyń i kapliczek. Głównie hinduistycznych. Na wyspie wyznaje się tzw. hinduizm balijski, czyli specyficzną mieszankę hinduizmu, buddyzmu i animizmu, która zachowała się tylko w tym regionie na świecie. Na Bali znajduje się również 6 wulkanów i na wszystkie można się wspiąć. Najchętniej zdobywanym przez turystów jest wulkan Gunung Agnung, który tym samym zalicza się do najwyższego szczytu na całej wyspie. Co więcej, Agnung to aktywny wulkan i co jakiś czas można zaobserwować, jak wyrzuca z siebie wulkaniczny pył i dym. Na jego zboczu wybudowano świątynię Pura Besakih, która równocześnie należy do największej i najważniejszej świątyni na Bali. Bali słynie też z kilkunastu pięknych plaż, aczkolwiek trzeba się przygotować na to, że nie będą wyglądały dokładnie tak, jak na zdjęciach. W rzeczywistości na większości z nich jest szary albo czarny piasek, a w związku z tym, że odwiedza je każdego dnia tysiące turystów - pełno śmieci. Więc jeśli chcecie wybrać się na Bali tylko po to, by zażyć słonecznych kąpieli, może lepiej zdecydować się na mniej popularną wyspę.

O plażach na Bali
Główne kurorty na Bali to Kuta, Sanur oraz Nusa Dua - i to właśnie w tych miejscach skupia się typowo turystyczne życie. O tych kurortach chodzą różne opinie. Zacznijmy od najbardziej kontrowersyjnej Kuty, która jest największa i najbardziej znana z imprezowego życia. Generalnie rzecz biorąc, w Kucie można znaleźć dosłownie wszystko w każdym przedziale cenowym - wszelkiego rodzaju hotele, pensjonaty, prywatne pokoje do wynajęcia, bary, kluby, kluby go-go, karaoke, puby, dyskoteki, sklepy desingerskie, wielkie galerie handlowe i stragany wypełnione kolorowymi ubraniami i pamiątkami turystycznymi słabej jakości. Wysokiej klasy restauracje i uliczne stragany. Czegokolwiek potrzebujesz, na pewno tu znajdziesz, ponieważ turystyka jest jedynym źródłem dochodu dla mieszkańców tego miasta. Mówi się, że to najbardziej imprezowe miejsce na Bali. W ciągu dnia wygląda okropnie i też nieciekawie pachnie, ulice są zaśmiecone i spotkamy tu wielu imprezowiczów z zeszłej nocy. Ale w nocy Kuta ma swój niepowtarzalny klimat. Plaża w Kucie ma 5 kilometrów i zwykle pęka w szwach, należy do tych zadbanych i dobrze zagospodarowanych. Jeśli lubisz surfować lub chciałbyś się nauczyć, w Kucie jest wiele szkółek surfowania oraz wypożyczalni sprzętu, bo tutejsze fale zachęcają do uprawiania tego sportu. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Blisko Kuty znajduje się balijskie lotnisko, więc to dobra baza wypadowa w inne części Indonezji.
Sanur - jeśli o Kucie nie moglibyśmy powiedzieć, że świetnie nadaje się na rodzinne wakacje z dziećmi, Senur z pewnością jest takim miejscem. Ceny na nim nie są powalające, a ośrodek jest przystosowany do spokojniejszego spędzania czasu. Jakie atrakcje oferuje turystom? Przede wszystkim Senur jest znany z tego, że ma bardzo dobre trasy rowerowe, więc można bez problemu wynająć tu rower albo na dzień albo na kilka godzin i urządzić sobie wycieczkę dookoła miasteczka. Plaża również należy do zadbanych, ale raczej tu nie posurfujemy, ponieważ wody są tutaj łagodne i nie ma zbyt wielu fal. Nie warto zatrzymywać się w tym kurorcie na dłużej, bo po jakimś czasie zacznie nam się nudzić, ale jako punkt objazdowej wycieczki to miejsce jest konieczne!
Co powiemy o kurorcie Nusa Dua? Cóż, tutaj celuje się w turystów z naprawdę grubym portfelem, bo ten kurort jest bardzo luksusowy i możemy się spodziewać tylko najwyższej jakości. O plaży mówi się, że jest najpiękniejszą plażą na całej wyspie Bali. Wielbiciele golfa również się tutaj odnajdą, ponieważ dla turystów dostępne są pola golfowe.

Bali Butterfly Park
Z ciekawostek o Bali - jeśli jesteś fanem obserwowania zwierząt i insektów, koniecznie powinieneś wybrać się w to miejsce. Park Motyli na Bali to podobno największy park tego typu na całym świecie. Oprócz setek gatunków motyli można tu również zobaczyć piękną tropikalną roślinność. Ogólnie poleca się to miejsce na rodzinne wycieczki. Warto przyjść tutaj rano, ponieważ właśnie we wczesnych godzinach motyle są najaktywniejsze i można poczuć się jak w bajce, kiedy ze wszystkich stron otoczą cię motyle.