single

Najważniejsze informacje przed wyjazdem do Tajlandii

O czym powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż do Tajlandii? Może się wydawać, że skoro to państwo jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych, nie trzeba specjalnie przygotowywać się do wyjazdu. W końcu tyle osób tam jeździ i wraca z dobrymi wspomnieniami i wspaniałymi historiami, że nagle te kilka tysięcy kilometrów, zupełnie inna kultura i klimat stają się nam bliższe niż kiedykolwiek. To prawda, że Tajlandia to jeden z bezpieczniejszych i łatwiejszych „w obsłudze” zakątków na świecie, ale nie oznacza to, że możemy tam polecieć z dnia na dzień i liczyć, że „jakoś to będzie”. Dziś opowiemy o tym, co trzeba wiedzieć zanim podekscytowany wsiądziesz na pokład samolotu lecącego do Bangkoku.

Waluta
Obowiązującą w Tajlandii walutą jest bajt tajski (THB). 1 PLN to ok. 9 THB, ale nie ma co liczyć na to, że rozmienimy tam złotówki. Podobnie jak w większość azjatyckich krajów, do Tajlandii najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie bądź euro, nie ma problemu z wypłacaniem gotówki z bankomatów ani z wymianą tych walut w kantorach. Pamiętajmy o tym, że za każdorazowe wypłacanie pieniędzy z bankomatu zapłacimy sporą prowizję, ok. 20 PLN. Warto więc wypłacić od raz więcej pieniędzy oraz płacić kartą.

Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii?
Do krajów azjatyckich można latać przez cały rok i cieszyć się doskonałą pogodą, ponieważ w przeciwieństwie do zimnej Europy – w Azji Południowo-Wschodniej temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. To, co trzeba wziąć pod uwagę to pora roku, w Tajlandii mamy trzy, gorącą, suchą i deszczową. Od marca do maja jest najgoręcej, temperatury utrzymują się w okolicy 40 stopni Celsjusza, a zwiedzanie może być męczące, szczególnie dla kogoś nieprzyzwyczajonego. Podczas pory deszczowej, od maja do października podróżuje się dobrze, chociaż często zdarzają się ulewy. Dlatego na Tajlandię poleca się zarezerwować miesiące pomiędzy listopadem a lutym, podczas pory suchej. Temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, ale czasem następują opady deszczu, dzięki czemu jest bardzo przyjemnie. Podróżujemy wtedy poza głównym sezonem turystycznym, dzięki czemu często trafiają się naprawdę tanie bilety. Nie zapomnijcie jednak spakować kremów z wysokim filtrem UV!

Szczepionki
Do Tajlandii nie ma specjalnych zaleceń jeśli chodzi o szczepienia. Powinniśmy posiadać aktualną książeczkę szczepień z podstawowym pakietem, czyli tężec, błonica, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, warto rozważyć wściekliznę. Ponadto, w Tajlandii występuje niskie zagrożenie zarażenia się malarią. Ogólnie podróżując po krajach Dalekiego Wschodu zaleca się szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, które w większości przypadków przebiega bezobjawowo, ale zdarzają się przypadki śmiertelne. Warto skonsultować tę szczepionkę z zaufanym lekarzem.

Potrzebne dokumenty
Jeśli wybieramy się do Tajlandii w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 30 dni, wiza wcale nie jest nam potrzebna. Zwykle na lotnisku musimy okazać paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy do przodu) i dostajemy pozwolenie na przebywanie na terenie Tajlandii. Bardzo często możemy zostać poproszeni również o okazanie biletu powrotnego do jakiegokolwiek innego kraju albo o wykazanie, że mamy odpowiednie środki na podróżowanie. W Tajlandii obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy, ale trzeba mieć przy sobie również polskie do wglądu. Poza tym zaleca się zrobienia skanu wszystkich dokumentów i wysłanie je na swojego maila (lub do kogoś bliskiego), by w razie kradzieży lub innej nieprzewidzianej sytuacji, mieć jakiś dowód na to, że nie jesteśmy anonimowi.
Jeśli swój wyjazd planowałeś samodzielnie, nie zapomnij o tym, by wykupić ubezpieczenie podróżne. Zapisz numer polisy w miejscu, do którego masz stały dostęp - pamiętaj, że będziesz w egzotycznym kraju i nigdy nie wiadomo, jak zareaguje organizm na inny klimat i florę bakteryjną.

Przydatne informacje
Przed wyjazdem do Tajlandii warto chociaż trochę zorientować się w ich kulturze i przyzwyczajeniach. Jest też kilka rzeczy, które zdecydowanie ułatwią ci życie na miejscu. Po pierwsze, Tajowie darzą ogromnym szacunkiem rodzinę królewską, więc odradza się wygłaszanie negatywnych komentarzy na jej temat, grozi to nawet aresztowaniem. Po drugie, głowa to bardzo ważne miejsce na ciele Tajów. Nie wolno jej dotykać, nawet jeśli chodzi o pogłaskanie małego dziecka (a tym bardziej, jeśli przyszłoby nam do głowy wykonać jakiś gest w stosunku do mnicha). Po trzecie, każdy, nawet najmniejszy posążek Buddy dla Taja to świętość, należy odnosić się do nich z szacunkiem (odradza się różnego typu zabawy czy wspinanie na posągi, nawet po to by zapolować do zdjęcia). Dobrą wiadomośćią jest to, że w Tajlandii wi-fi wszędzie jest darmowe.