single

Portugalskie wakacje: Lizbona

​Lizbona to miasto, do którego po zwiedzaniu na pewno będziesz chciał jeszcze powrócić!Położona w w środkowej części Portugali –  najbogatszym regionie kraju, przy ujściu rzeki Tag do oceanu Atlantyckiego, w malowniczej okolicy,  na siedmiu wzgórzach: São Jorge, São Vicente, Sant’Ana, Santo André, Chagas, Santa Catarina i São Roque. To najdalej wysunięta europejską stolica i największe miasto Portugalii. W Lizbonie swoja siedzibę ma głowa Państwa oraz rząd. Jest to idealne miasto na kilkudniowe wypady, tzw. city break. W tym krótkim czasie na pewno wyrobimy się z odwiedzeniem pięknych, charakterystycznych dzielnic, przejedziemy się słynnym żółtym tramwajem 28, spróbujemy regionalnej kuchni oraz skorzystamy z szalonego nocnego życia. Miłośnicy piłki nożnej mogą odwiedzić dwa utytułowanie kluby w Portugalii: SL Benfica Lizbona oraz Sporting CP Lizbona.  Większość atrakcji znajdziemy w ścisłym centrum miasta do których można dojść na piechotę. Jakie są największe atrakcje Lizbony? Dlaczego warto tam pojechać? 

Atrakcje i zabytki Lizbony 

Zwiedzanie proponujemy zacząć od  Dolnego Miasta, czyli dzielnicy Baixa. Dzielnica ta, jak i prawie całe miasto, została prawie doszczętnie zniszczona podczas trzęsienia  ziemi w 1755 r. Odbudowę miasta powierzono markizowi de Pombal. Dzielnica położona jest nad rzeką Tag. Charakteryzuje ją wiele placów. Praça do Comércio na którym możemy zobaczyć pomnik Króla Józefa I, zwanego też jako: Król Józef Reformator. Na placu tym znajduje się również całkowicie niezniszczony podczas trzęsienia ziemi zabytkowy kościół Igreja de Nossa Senhora da Conceição Velha. Z placu Praça do Comércio przechodząc przez Łuk Triumfalny wchodzimy na najbardziej znany i największy Lizboński deptak Rua Augusta. Jest to idealne miejsce na zakup pamiątek. Po drugiej stronie deptaku mieści się plac Praça de Dom Pedro IV przez Lizbończyków nazywany Placa de Rossio, na którym obecnie znajduje się Teatr Narodowy Marii II, a wcześniej w tym miejscu stał Pałac Inkwizycji. Na placu znajduje się również zabytkowy kościół Dominka z XIII wieku. Niedaleko znajduje się również Plac Drzewa Figowego z pomnikiem Józefa I.  Nie można zapomnieć również o Placu miejskim na którym stoi Ratusz. Również charakterystycznym miejscem dzielnicy jest winda Elvador de Sant Justa, z której rozpościera się piękny widok na rzekę Tag i miasto. 

Lizbona – co warto zobaczyć?

Kolejnym punktem zwiedzania jest atrakcyjna dzielnica Bairo Alto, czyli Dzielnica Wysoka ze stromymi wąskimi uliczkami. Charakterystyczne dla tej dzielnicy jest to że klimat przez dzień różni się znacznie od tego nocnego. W dzień jest to sielankowe miejsce, w którym zobaczymy lokalne życie Lizbończyków. Zwiedzimy zabytkowy kościół św. Rocha z piękna kaplicą św. Jana Chrzciciela, odwiedzimy punkt widokowy św. Piotra z Alcantary na który można wyjechać windą Elevador da Bica. Kolejnym miejscem które wypada zobaczyć jest taras widokowy św. Katarzyny. Dzielnica w nocy zamienia się w tłoczną, rozrywkową imprezownię z wieloma otwartymi pubami z muzyką fado na żywo.  
Będąc w tych okolicach, warto podejść do jednej z najstarszej dzielnicy Alfama. Dzielnica z charakterystycznymi dla niej stromymi uliczkami, knajpkami i sklepami z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi które są atrakcją samą w sobie. Jest to też miejsce które bardzo dobrze nadaje się do zakupu pamiątek.Będąc w Lizbonie nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu, położonej nad rzeka Tag dzielnicy Belem , w której koniecznie musimy zobaczyć Klasztor Hierominitów, podejść pod Pomnik Odkrywców i spróbować niesamowitych portugalskich ciasteczek Pasteis de Belem, co dla miłośników łakoci będzie nie lada atrakcją. 
Warto udać się również pod pomnik Chrystusa Króla na przedmieściach Lizbony, do Almady, która położona jest na wzgórzu na południu,po drugiej stronie rzeki Tag. Stamtąd rozpościera się piękny widok na Lizbonę i możemy zobaczyć dwa charakterystyczne mosty: most 25 kwietnia, który wygląda jak tenSan Francisco, oraz najdłuższy most w Europie Vasco da Gama. 

Kiedy jechać do Lizbony?

Sezon w Lizbonie trwa od końca kwietnia do października. Najlepsza porą na spokojne zwiedzanie to początek maja i końcówka września. Jest wtedy przyjemnie ciepło i nie ma dużo turystów. Bardzo fajnym terminem kiedy jechać do Lizbony jest czas festiwalu Festas Santos Populares, który odbywa się w czerwcu każdego roku. Miasto wtedy jest pięknie ozdobione, a na ulicach trwa całodzienna zabawa.