single

Włoskie wakacje: Neapol

Idealne miasto na włoskie wakacje, stolica i największe miasto regionu Kampanii będące zarazem trzecim – po Rzymie i Mediolanie – największym ośrodkiem w całych Włoszech. Położone jest na wybrzeżu neapolitańskim, u podnóży majestatycznego, choć w przeszłości również groźnego Wezuwiusza. Na tutejsze lotnisko bezpośrednio dostaniecie się z Krakowa, Wrocławia, Warszawy oraz Modlina na pokładzie linii Ryanair, Wizz Air oraz Easy Jet. Sam Neapol jest też świetnie skomunikowany zarówno z częścią kontynentalną Włoch, jak i najważniejszymi wyspami za pomocą gęstej sieci kolejowej oraz licznych połączeń lotniczych. 

Kiedy jechać do Neapolu?

Najlepszym terminem na podróż do Neapolu będą miesiące od maja aż do września. Temperatury w mieście wynoszą wtedy co najmniej 25 stopni, a opady są wręcz znikome. Miesiące wakacyjne będą też idealnym wyborem, jeśli wakacje w Neapolu chcecie połączyć z pobytem na włoskim wybrzeżu, to właśnie w lipcu i sierpniu będziecie mogli się cieszyć aż 10 godzinami słonecznymi dziennie! Jeśli jednak podczas swojej wycieczki do Włoch pobyt w stolicy Kampanii wolicie połączyć ze zwiedzaniem innych miast regionu, Rzymu lub Bari warto rozważyć wyjazd także w miesiącach jesienno-zimowych lub na wiosnę. Nawet wtedy temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 10 stopni, jednak na przełomie roku uciążliwe mogą być sporadyczne opady deszczu. Mimo to, ceny w restauracjach oraz hotelach od października do kwietnia z wyłączeniem okresu sylwestrowego oraz wielkanocnego są wyraźnie niższe, a turystów na ulicach miast – zdecydowanie mniej! 

Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Neapolu najlepiej rozpocząć na północy miasta, gdzie zobaczyć możecie wspaniale zachowane katakumby San Gennaro i San Gaudioso. Jest to jedno z najważniejszych miejsc pochówku w całym regionie Kampanii. Co więcej, Wasz bilet z jednego kompleksu przez kolejny rok ważny jest też w drugim! Kierując się na południe miasta polecamy przespacerować się przez jego centrum, wraz z wąskimi, urokliwymi uliczkami. Znajdziecie tu setki niewielkich, rodzinnych kafejek oraz restauracji, zabytkowe kościoły, muzea a także kolejne miejskie podziemia. Szczególnie polecamy zajrzeć także do tutejszej katedry, pod wezwaniem św. Januarego będącego patronem całego Neapolu. Podczas zwiedzania zwróćcie również uwagę na najstarszą w całej Europie chrzcielnicę, będącą dumą katedry. Kontynuując swą podróż po Neapolu skierujcie się także do Zamku Sant’Elmo. Graniczy on z jedną z najbardziej zielonych i luksusowych dzielnic miasta – Vomero. Z racji położenia na wzgórzu polecamy dostać się do niej kolejką linową, która sama w sobie może być świetną atrakcją i okazją do zobaczenia wspaniałej panoramy miasta. Polecamy też skierować się w stronę wybrzeża z przystankiem w pięknej, secesyjnej galerii handlowej – Umberto I. Nawet jeśli nie planowaliście tutaj zakupów, warto chociażby przejść się po jej korytarzach przypominających uliczki końca XIX wieku. Tuż po drugiej stronie ulicy trafić możecie do Pałacu Królewskiego i jednego z największych miejskich placów, znajdującego się na wielu pocztówkach z tego regionu – Piazza del Plebiscito. Zatrzymajcie się tu na chwilę, by przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców miasta. Kierując się ku Zatoce Neapolitańskiej ulicą Via Cesario Console odwiedźcie także Castel dell’Ovo położony na niewielkiej wysepce a wieczór spędźcie w jednej z pobliskich restauracji ze wspaniałym widokiem na Morze Śródziemne! W wolny dzień radzimy wybrać się także na pobliski Wezuwiusz – jest to świetna atrakcja zarówno dla fanów trekkingu i miłośników przyrody jednak panorama okolic widoczna ze szczytu z pewnością zachwyci każdego turystę. 

Ciekawostki z Neapolu 

Swoją podróż do Neapolu polecamy zaplanować na pierwszy weekend maja, okolice 19 września lub 16 grudnia. To właśnie wtedy w miejscowej katedrze będziecie mogli zaobserwować miejscowy cud, kiedy na co dzień zakrzepnięta krew miejskiego patrona zmienia swój stan na płynny. Jedynie przez trzy dni w roku widok ten dostępny jest dla turystów, kiedy jednak cud się nie stanie, legenda głosi, że miasto czeka niebezpieczeństwo. Będąc na tutejszej starówce, zwróćcie także uwagę na to, że jest ona największa w całej Europie – ma ponad 10 kilometrów kwadratowych! Jedynie 25 kilometrów od Neapolu odwiedzić możecie także Pompeje, wraz z ruinami miasta, które ucierpiało w wyniku wybuchu Wezuwiusza prawie 2000 lat temu. A po zwiedzaniu zapraszamy oczywiście na pizzę – to w końcu właśnie tutaj powstała pierwsza na świecie pizzeria, którą odwiedzić możecie aż do dziś dnia! Głodni?