single

Indie - mistyczne Varanasi i nieznane Andamany

Kuszą swoim mistycyzmem, zupełnie odmienną i odległą dla Europejczyków kulturą, zachwycają niezwykłymi zabytkami i pięknymi krajobrazami. Są jak magnes, który przyciąga podróżników z wyjątkową mocą. Indie posiadają wiele niezwykłych zakątków. Należą do nich z pewnością mistyczne Varanasi oraz nieznane turystycznym tłumom Wyspy Andamańskie.

Varanasi. Duchowe serce Indii
Varanasi jest jednym z najbardziej tętniących życiem i ciekawych miejsc do odwiedzenia w Indiach. To elektryzujące miasto w północnej części kraju znane jest także, jako Benares lub Kashi. Jest jednym z najstarszych zamieszkałych miast na świecie i duchową stolicą Indii. Należy również do siedmiu świętych miast w hinduizmie i odegrało istotną rolę w rozwoju buddyzmu. Od wieków rozkwitają tutaj edukacja, filozofia, kultura, sztuka i religia.

Planetescape.pl
 

Przez Varanasi przepływa Ganges, który jest najbardziej świętą rzeką dla Hindusów i chociaż jest uważany za jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek świata, wciąż jest domem dla setek gatunków stworzeń, a wielu mieszkańców nie wyobraża sobie bez niego codziennego życia. Ganges, podobnie jak miasto Varanasi, jest uważany za jedno z najświętszych miejsc na świecie. Ludzie wierzą, że kąpanie się w Gangesie obmywa grzechy i oczyszcza ludzi z wszelkiego zła. Spacerując wzdłuż Gangesu zobaczymy z pewnością setki ludzi kąpiących się każdego ranka w Świętej Rzece.

Wzdłuż Gangesu odbywają się także tradycyjne kremacje. Hindusi wierzą, że kremacja nad brzegiem rzeki uwalnia duszę od śmierci i wprowadza w cykl odrodzenia. Ze względu na gęstość zaludnienia i wiarę w tę tradycję, słynne ghaty, w których dokonuje się kremacji w Varanasi działają 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Większość tych ghat została zbudowana po 1700 roku i jest związana z legendami lub mitologią hinduską, podczas gdy inne są własnością prywatną. Warto wybrać się na popularną wycieczkę łodzią wzdłuż brzegu, która zapewnia lepszy widok na wszystkie ghaty. Jedną z najstarszych i najważniejszych ghat jest Dashashwamedh Ghat, gdzie co wieczór odbywa się słynna ceremonia Ganga Aarti.

Wyspy Andamańskie
Istnieje w Indiach jedno miejsce, które może wytrzymać konkurencję z rajskimi Malediwami i Seszelami. To Wyspy Andamańskie, znane po prostu, jako Andamany. Ten archipelag 572 wysp szczyci się jednymi z najbardziej dziewiczych plaż, doskonałymi punktami nurkowymi, unikalnymi kulturami autochtonicznymi oraz fascynującą historią.

Andamany to spełnienie marzeń o tropikalnym raju. Piękne, piaszczyste plaże, turkusowe oceaniczne wody, bogactwo podwodnego świata. Ściągają tutaj nurkowie z całego globu. Idealnym miejscem dla wszystkich amatorów nurkowania jest Barefoot Scuba Resort na wyspie Havelock. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi czy profesjonalnymi nurkami, chcemy rozwijać swoją pasję czy szukamy po prostu dobrej zabawy, Barefoot jest w stanie zaspokoić wszystkie nasze potrzeby.

Jest jeszcze jeden zakątek Andamanów, który warto odwiedzić. Cellular Jail Memorial, znane dawniej, jako " Kaala Paani " było używane przez Brytyjczyków, jako kolonialne więzienie dla więźniów politycznych. Zwiedzenie tego miejsca pozwala zrozumieć znaczenie wysp w walce o niepodległość Indii. Byłe więzienie znajduje się w Port Blair.

Będąc na Wyspach Andamańskich nie sposób ominąć także plaży Radha Nagar. Nie bez powodu jest wymieniana wśród najlepszych plaż na świecie. Havelock Island położona jest około czterech godzin promem z Port Blair, ale kiedy już tam dotrzemy nie będziemy chcieli opuścić tego miejsca. Dziewicza, biała plaża i błękitne wody zawładną nami całkowicie.