single

Portugalskie wakacje: Porto

Porto to drugie największe miasto Portugalii leżące na północnym wybrzeżu kraju, wzdłuż ujścia rzeki Duoro do Oceanu Atlantyckiego. Miasto znane jest przede wszystkim z wszechobecnego w tutejszych knajpkach i na urokliwych, kolorowych ulicach fado oraz kojarzonego z tym regionem znakomitego wina porto. Większość z lokalnych winnic znajduje się w sąsiednim Villa Nova de Gaia, do którego trafić możecie między innymi Mostem Maria Pia zaprojektowanym przez samego Gustava Eiffla lub słynnym Mostem Ludwika I, będącym przez wiele lat najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. Na miejscowe lotnisko dostaniecie się bezpośrednio z Krakowa, Warszawy oraz Modlina a jeśli mieszkacie w zachodniej części Polski – także i z Berlina. 

Kiedy jechać do Porto? 

Najcieplejszymi miesiącami w rejonie północnej Portugalii jest okres od czerwca do września. Średnie temperatury w tym czasie przekraczają 20 stopni C, jednak nawet wtedy zimne prądy Oceanu Atlantyckiego sprawiają, że temperatura wody nie przekracza 17-18 stopni C co nie sprzyja plażowaniu w tym regionie. Swoje wakacje w Porto warto rozważyć także w miesiącach wiosennych – kwiecień i maj – lub w październiku. Słupki rtęci w rejonie północnej Portugalii nadal wskazują wtedy co najmniej 15 stopni C, ceny noclegów i posiłków w restauracjach bywają nawet dwukrotnie niższe, a w samym mieście jest widocznie mniej turystów! W okresie od końca października aż do początku kwietnia w Porto nadal będzie minimum 5 stopni C, jednak w porze zimowej zdarzają się tu codzienne deszcze a godzin słonecznych jest średnio jedynie 4 st. C. 

Co warto zobaczyć? 

Planując swoją podróż do Porto, warto rozważyć nocleg w centralnych dzielnicach miasta takich jak Miragaia, Baixa lub Ribeira. Większość z atrakcji miasta znajduje się w ich pobliżu choć nawet mieszkając w sercu miasta polecamy skorzystać z przejażdżki przez historyczną część miasta zabytkowym tramwajem linii 22. Zwiedzanie Porto rozpocząć możecie od głównego dworca kolejowego uznawanego za najpiękniejszy w całej Europie – Porto Sao Bento. Wyłożony jest on ponad 20 tysiącami tradycyjnych płytek azulejos przedstawiającymi najważniejsze fragmenty historii Portugalii. Tuż obok dworca znajduje się jedna z głównych ulic miasta – Avenida dos Aliados wraz z jednym z głównych budynków miejskiej administracji – Camara Municipal do Porto. Kierując się jedną z urokliwych uliczek w kierunku wybrzeża rzeki Douro traficie z pewnością do Kościoła św. Franciszka i znajdującego się tuż obok Palacio da Bolsa. Świątynia jest świetnym przykładem architektury gotyckiej a w jej wnętrzu szczególnie wart uwagi jest ołtarz przedstawiający wyobrażenie na temat drzewa genealogicznego Jezusa. Nadrzeczną promenadą polecamy skierować się do pałacu rodziny Carrancas, w którym obecnie znajduje się najstarsze portugalskie muzeum z ponad 13 tysiącami eksponatów. Już po drugiej stronie ulicy przystanek w czasie wycieczki po Porto możecie zrobić w Ogrodach Pałacu Kryształowego. Na jego terenie znajduje się również ogród botaniczny oraz jedna z setek zlokalizowanych na tym terenie winnic. Wieczorami polecamy skierować się przez jeden ze słynnych mostów Porto do sąsiedniego Villa Nova de Gaia. Miasto to – trzecie największe w całej Portugalii – słynie z rozrywkowego bulwaru nad rzeką Douro skąd wybrać możecie się także w rejs wzdłuż granic obu miast oraz licznych winnic, które znajdziecie w prawie każdej mniejszej i większej uliczce. 

Ciekawostki z Porto! 

Nie tylko w Londynie, Edynburgu czy Alnwick ale także i w Porto znaleźć możecie miejsca związane z jedną z najpopularniejszych młodzieżowych sag – Harrym Potterem! To właśnie w jednej z tutejszych kawiarni autorka cyklu –  J.K. Rowling napisała pierwsze słowa słynnej powieści. Podróżując po Porto z pewnością zauważyć możecie także liczne podobieństwa z książką – tutejsi uczniowie w ramach mundurków noszą długie, czarne peleryny, miejscowa księgarnia Livraria Lello przywodzi na myśl szalone widoki znane z Hogwartu a na ulicy Belomonte znajdziecie sklep z…. miotłami na zamówienie! Samo Porto to jednak wiele więcej tajemnic i ciekawostek. To właśnie to miasto dało nazwę całej Portugalii a znaczna większość jego mieszkańców nie potrafi wymówić litery ‘w’. Dlaczego? Sprawdźcie sami podczas swojej podróży do Porto.