single

Co warto wiedzieć o Polinezji Francuskiej?

O wyspach Polinezji Francuskiej mówi się, że to idealne miejsce na wymarzoną podróż poślubną. Polinezja Francuska obejmuje aż pięć archipelagów i ponad 150 wysp Oceanu Spokojnego – z czego wiele z nich jest niezamieszkanych i czekających na odkrycie. To świetna okazja by oderwać się od pędzącego świata i zaszyć chociaż na kilka dni wśród zieleni i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Co warto wiedzieć o wyspach Polinezji Francuskiej? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.


Pamiętaj - jeżeli zainteresuje Cię odwiedzenie Polinezji Francuskiej, to znakomitą ofertę znajdziesz na stronie http://planetescape.pl/kraj/polinezja-francuska/.

Kilka słów o ukształtowaniu geograficznym Polinezji Francuskiej  
Polinezja leży w południowej części Pacyfiku i jest zamorską wspólnotą terytorialną Francji (podobnie jak część Karaibów). Oznacza to, że panuje tu prawo francuskie. Jak wspomnieliśmy we wstępie, wysepki należące do Polinezji to pięć archipelagów o łącznej powierzchni 4167 kilometrów kwadratowych i linią brzegową, która jest długa aż na 2530 kilometrów. Jakie to archipelagi? Wyspy Towarzysza (na których leży największa wyspa Polinezji Francuskiej, czyli Tahiti), Tuamotu, Tubai, Markizy i Wyspy Gambiera. Warto dodać, że polinezyjskie wyspy otacza przepiękna rafa koralowa (dzięki wysoko rozwiniętej infrastrukturze bez problemu wypożyczymy sprzęt do nurkowania), a większość plaż jest piaszczysta i biała. Na wyspach występują dwie strefy klimatyczne – podrównikowa i zwrotnikowa. Aż 1/3 powierzchni wszystkich wysp pokrywają lasy, w których mieszkają unikalne gatunki zwierząt. Co przemawia na plus zaszycia się na polinezyjskich wyspach? Mała gęstość zaludnienia – mieszka tu stosunkowo niewielu ludzi.

Czy to drogi kierunek podróży?
Nie oszukujmy się, bilety w obie strony dla jednej osoby to wydatek około 10 tysięcy złotych. Można trafić na promocje i kupić je za około 7-8 tysięcy, ale wymaga to od nas ciągłego śledzenia wyszukiwarek lotów. Być może z tego powodu Polinezja Francuska nadal uważana jest za kierunek jedynie dla ludzi z grubszym portfelem, niewiele tu budżetowych turystów z Europy. Ceny na wyspach są dużo wyższe niż w Polsce, porównywalne raczej do stolic europejskich. Niekoniecznie znajdziemy tu kameralne hostele, stawia się na jakość. Ceny w sklepach także zaskoczą nawet najlepiej przygotowanych podróżników. Jaka jest więc dobra opcja na wakacje na wyspach Polinezji? Warto śledzić wszelkie oferty wycieczek zorganizowanych, które prócz przelotów zapewniają ubezpieczenie turystyczne, zakwaterowanie i wyżywienie. Ceny takich wycieczek sięgają kilkunastu tysięcy złotych, ale to i tak mniej, niż wydamy na samodzielne planowanie podróży.

Kultura i ciekawostki
Wiele osób podróżujących na wyspy Polinezji skarży się na … nudę. To prawda, wyspy są rozrzucone w dosyć zawrotnych odległościach, więc jeśli ktoś jest uzależniony od Internetu i nie wyobraża sobie odosobnienia, może poczuć się nieswojo. Natomiast kultura mieszkańców Polinezji jest fascynująca – wierzy się w tzw. manaizm, czyli religię, która zwiera w sobie sporo elementów z wierzeń i rytuałów pierwotnych. Wierzy się w mana, czyli niematerialną siłę. Poza tym Polinezyjczycy deklarują protestantyzm, a 30% - katolicyzm. Nie liczmy jednak na to, że wyznaje się te religie w czystej postaci, bo bardzo często są one pomieszane właśnie z religiami pierwotnymi. Co ciekawe, na Polinezji panuje kult tatuażu, a niemal każdy Polinezyjczyk może się jakimś pochwalić. Studia tatuażu są na każdym kroku. Tautuaże dla Polinezyjczyków do istne dzienniki życia zapisane na skórze - jeśli kończysz jakiś etap, wyraź to tatuażem. Pierwotnie tatuaże miały odstraszać wrogów - stąd też ich ogniste kolory. Koniecznie zwróćcie na to uwagę.