single

Centrum motyli na Zanzibarze

Zanzibar to wyjątkowa wyspa, położona u wschodnich wybrzeży Afryki, mająca wiele do zaoferowania przyjezdnym: przede wszystkim rajskie, białe plaże, lazurową wodę, doskonałe warunki do sportów wodnych, ale także klimatyczną stolicę Stone Town, możliwość wizyty na plantacjach przypraw oraz tropikalną przyrodę. Dlaczego warto podróżować na Zanzibar?

Kiedy najlepiej pojechać na Zanzibar?

Na Zanzibar najlepiej jechać od początku czerwca do końca października oraz w styczniu-lutym, kiedy najrzadziej pada. Główna pora deszczowa przypada na okres od początku marca do końca maja; lżejsze opady występują w listopadzie i październiku. Temperatura na Zanzibarze jest podobna przez cały rok i oscyluje wokół 25–30° C. Jeśli chodzi o plaże, polecamy szczególnie te w miejscowościach: Nungwi i Kendwa (wybrzeże północne), Matemwe (wybrzeże północno-wschodnie), Pongwe (wybrzeże wschodnie), Jambiani i Kizimkazi (południowo-wschodnie), Kizimkazi (wybrzeże południowe). Największą zaletą plaż w Nungwi i Kendwa jest brak znacznych pływów. Matemwe jest słynne dzięki znajdującemu się tu atrakcyjnemu miejscu do nurkowania – Mnemba Atoll, a Jambiani jest dobrym miejscem do kitesurfingu. W Kizimkazi z kolei można obserwować delfiny.

Stolica Zanzibaru i miasto Freddiego Mercurego

Najciekawszym miastem Zanzibaru jest bez wątpienia jego stolica – Stone Town, które nie bez powodu zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. W labiryntach uliczek starego miasta możemy podziwiać budynki, na których architekturę wpłynęła mieszanka stylu afrykańskiego, indyjskiego i arabskiego. Warto wybrać się na słynny miejski targ, choćby dla jego niezapomnianego klimatu. Synonimem Zanzibaru od stuleci jest Wyspa Przypraw – do dzisiaj zresztą kraj ten jest jednym z niewielu miejsc, gdzie hoduje się szafran. Podczas wakacji na Zanzibarze można udać się na wycieczkę do jednej z licznych plantacji przypraw, które oprócz szafranu produkują m.in. kardamon, imbir, goździki.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zachęcić Was, byście podczas wakacji na Zanzibarze zwrócili także uwagę na jego bogaty świat roślin i zwierząt. Jednym z ciekawszych miejsc na wyspie, gdzie można się z nim bezpośrednio zapoznać, jest bez wątpienia centrum motyli. Jak wygląda wizyta w butterfly centre na Zanzibarze? O tym przeczytacie poniżej.

Centrum motyli na Zanzibarze

Zanzibar Butterfly Centre to wyjątkowe miejsce, założone w 2008 roku, które jest nie tylko gratką dla turystów podczas wakacji na Zanzibarze, ale zarazem projektem służącym miejscowej ludności oraz środowisku. Centrum motyli to tropikalny ogród, gdzie można z bliska przyjrzeć się każdemu etapowi rozwoju motyli: od jajeczek, poprzez gąsienice, kokony i wreszcie – setki różnobarwnych motyli, które zamieszkują ogród. Wszystkie gatunki motyli, które tutaj zobaczycie – a jest ich około pięćdziesięciu – występują naturalnie na Zanzibarze.

Na początku wizyty przewodnik opowiada zwiedzającym o poszczególnych etapach życia motyli oraz o samym Zanzibar Butterfly Centre, w którym pracują okoliczni mieszkańcy, a dochód z biletów jest przeznaczony na rewitalizację pobliskiej przyrody oraz projekt, który umożliwia lokalsom znalezienie pracy. Centrum oferuje chętnym szkolenia oraz wyposażenie, dzięki którym mogą rozpocząć hodowlę motyli, a następnie kupuje od nich poczwarki, które wykorzystuje dla własnych celów lub odsprzedaje hodowcom z zagranicy. Co istotne, hodowla motyli jest dla miejscowej ludności alternatywą dla wcześniejszej pracy przy produkcji węgla, które łączy się z niszczeniem lasów równikowych. Jest także lepiej płatna i bez problemu mogą przy niej pracować również kobiety.

Kolejny etap wizyty to jej najciekawsza część: wejście do strefy, otoczonej z każdej strony siatką, gdzie żyją dorosłe osobniki. Zamieszkujące ją motyle nie boją się ludzi: przy odrobinie szczęścia (lub z pomocą przewodnika) istnieje szansa, że usiądą wprost na Was, co jest okazją do niezapomnianego zdjęcia.

Zanzibar Butterfly Centre znajduje się w południowej części wyspy, przy głównej drodze w wiosce Pete, około kilometra na zachód od dobrze oznakowanego wejścia do jedynego na Zanzibarze parku narodowego – Jozani Chwaka Bay National Park, bardziej znanego jako Jozani Forest. Łatwo można więc połączyć obie wycieczki.

Wizyta w Zanzibar Butterfly Centre jest zatem świetną okazją, by zobaczyć z bliska zanzibarskie gatunki motyli, a przy okazji wesprzeć lokalną społeczność oraz przysłużyć się tutejszemu środowisku!

 

Zobacz ofertę egzotycznych wakacji w Tanzanii -> https://nomade.pl/tanzania