single

Niebieskie safari – obowiązkowy punkt na Zanzibarze

Każdy wie, że Zanzibar jest przepiękną wyspą należącą do Tanzanii i stanowi niejeden cel podróżników - zarówno tych doświadczonych obieżyświatów, jak i tych, którzy na urlop jadą raz na kilka lat, przygotowani odpowiednio już kilka miesięcy wcześniej. Na miejscu spotkać możemy cały przekrój ludzi w różnych sytuacjach życiowych i społecznych - wypoczywający sami, młode małżeństwa w podróży poślubnej, rodziny z wieloma dziećmi oraz seniorzy niespieszący się nigdzie – wszak pozwala na to czas emerytury. Każdy z letników jednak wie, że na wyspie jest osobliwa atrakcja, która kryje się pod nazwą blue safari. Co to właściwie jest? Kiedy najlepiej skorzystać z tej formy odkrywania świata i jak wygląda całe to przedsięwzięcie? Za chwilę być może wątpliwości rozwieją się, a pytania wyjaśnią.

Kiedy jechać na rajską wyspę?

Na Zanzibarze panuje klimat równikowy monsunowy. Oznacza to występowanie dwóch pór roku: deszczowej i suchej. Deszczowa zaczyna się w marcu i trwa mniej więcej do końca maja. Nie jest to jednak chłodny okres w roku – termometry pokazują wtedy średnio dwadzieścia pięć stopni Celcjusza. Opady są zazwyczaj krótkie i intensywne (wtedy pogoda poprawia się jeszcze tego samego dnia po zakończonym deszczu) lub kilkudniowe (po których następuje kilka dni suchych i słonecznych). Od października do listopada obserwuje się zjawisko nazywane porą deszczową krótką. Temperatura wynosi wtedy średnio trzydzieści stopni, a deszcz pada zazwyczaj rano lub wieczorem, w dodatku co kilka dni. Polecamy obie pory 

deszczowe – krótszą i dłuższą - jeśli nie lubisz natłoku ludzi, czyli pełnych po brzegi hoteli i zaludnionych plaż. Czas od czerwca do września (pora sucha) uznawany jest za szczyt sezonu turystycznego. Nic zresztą dziwnego - ryzyko opadów jest 

praktycznie zerowe i cały dzień świeci piękne słońce, które przecież sprzyja wypoczynkowi na plaży. Przyroda na Zaznibarze budzi się wtedy do życia – jest to czas kwitnienia i doskonale wypoczywać można nie tylko na plaży, ale także w parkach i rezerwatach przyrody. W porze suchej tafla wody jest najspokojniejsza i najbardziej przejrzysta. Pole podwodnego widzenia jest dużo większe niż w czasie pory deszczowej i to właśnie wtedy polecamy udać się na niesamowitą wyspową przygodę – blue safari.

Co to właściwie jest Safari Blue?

Safari kojarzone jest nie bez powodu z Afryką. Jazda terenowym samochodem po afrykańskich parkach narodowych w celu 

ujrzenia zwierząt w ich naturalnym środowisku – tak można by zdefiniować klasyczną wycieczkę safari. Czym jest więc safari z przymiotnikiem „niebieski”? Otóż to nic innego jak oglądanie morskiej fauny i flory w jej naturalnym środowisku. Zapewniamy, że zdecydowanie jest co oglądać: rafy koralowe, morskie żyjątka (takie jak małe kolorowe rybki, większe delfiny lub czasem nawet żółwie), dziką przyrodę malutkich wysepek, malownicze mielizny i rajskie plaże z białym piaskiem. Jak to wygląda dokładnie? W jaki sposób zostać uczestnikiem rajskiej wycieczki i jak się do niej przygotować?

 

Organizacja wycieczki jest banalnie prosta – wystarczy zgłosić się na miejscu do jednego z biur podróży (te widoczne są na każdym kroku), wybrać dogodny termin i uiścić opłatę – około osiemdziesięciu dolarów. Dobrze jest zabrać ze sobą buty do pływania, strój kąpielowy, okrycie głowy chroniące przed słońcem i ubranie na zmianę. Safari zaczyna się rano: wsiadasz do tradycyjnej łodzi rybackiej zwanej dhow i wraz z kilkunastoosobową grupą płyniesz do pięknej Zatoki Menai. Tam przewodnik pokazuje liczne małe wysepki, mielizny i idylliczne plaże. Jest czas na relaks w bielutkim plażowym piasku u wybrzeża oraz czas na odkrywanie przyrody w głębi wysp: możesz udać się na spacer w głąb lasu i zobaczyć po raz pierwszy takie znane przyrodnicze osobistości, jak np. baobab. Przewodnik zaprowadzi Waszą grupę w miejsca na wodzie nadające się do snorkelowania i oglądania morskich stworzeń. Czasem nawet udaje się przyłapać delfina lub żółwia! W cenę wycieczki wliczone są zimne napoje, posiłki i lunch serwowany na środku pięknej wyspy. Zazwyczaj podaje się lokalne przysmaki, czyli ośmiornice, krewetki i homary ze świeżymi przystawkami owocowymi. Safari kończy się zazwyczaj późnym popołudniem, ale wspomnienia zostaną dużo dłużej!