single

Magiczny Oman

Oman, państwo Azji leżące na Półwyspie Arabskim – czy kiedykolwiek o nim słyszeliście? Ten baśniowy kraj ma do zaoferowania zapierające dech w piersiach krajobrazy – wąwozy, pasma górskie, antyczne miasta, ukryte jeziora, rajskie plaże, zielone oazy. Niewiele osób w ogóle wie, że taki kraj istnieje! Więc jeśli jesteś odkrywcą i nie przepadasz za chodzeniem przetartymi szlakami, koniecznie dowiedz się więcej o Omanie. Zainteresowany? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Informacje podstawowe o Omanie - geografia
Zacznijmy od umiejscowienia Omanu na mapie świata. Oman, tak jak już wspomnieliśmy, leży w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, tym samym należąc do krajów azjatyckich. Co ciekawe, klimatem jednak przypomina Afrykę – większość terenów to góry i pustynie z przebijającymi się terenami nizinnymi. Oman jest czerwony i piaszczysty. Od południowego-wschodu graniczy z Morzem Arabskim, a od północnego-zachodu z Zatoką Omańską, która stanowi naturalną granicę państwa. W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy, który charakteryzuje się niewielkimi opadami (nie przekraczają 100mm rocznie!) i wysokimi temperaturami. Przykładowo, w styczniu w ciągu dnia temperatura wynosi ponad 20 stopni Celsjusza, w sierpniu może dochodzić nawet do 50. W zachodniej części Omanu znajduje się pustynia Ar-Rab-al-Chali, która jest największą pustynią z obszarem piaszczystym na świecie. Jej obszar, prócz do Omanu, należy także do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jemenu. Najwyższym szczytem w kraju jest Dżabal Szams (3018 mm n.p.m.). Nie trudno się domyślić, że to właśnie safari i kilka dni spędzonych na pustyni to największa atrakcja turystyczna, którą do tej pory reklamowano Oman.

Planetescape.pl

Mieszkańcy Omanu
Oman zamieszkuje ponad 4 miliony ludzi o różnym pochodzeniu. Najwięcej mieszkańców stanowią rodowici Arabowie omańscy, następnie Hindusi, Pakistańczycy i Filipińczycy. Do mniejszości etnicznych należą Persowie, liczni imigranci z Afryki wschodniej oraz Arabowie, którzy nie mają swoich korzeni w Omanie. Najbardziej zaludnionym miejscem jest obszar Zatoki Omańskiej, a w miastach mieszka zaledwie 12% ludności Omanu – co nie jest żadną niespodzianką, jeśli weźmiemy pod uwagę specyfikę terenu (pustynie, góry) oraz potrzebę dostępu do wody. W Omanie językiem urzędowym jest język arabski, ale mówi się także po persku i w języku urdu. W miejscach bardziej turystycznych nie będzie problemy z porozumiewaniem się po angielsku, chociaż mówi się, że wszędzie i zawsze dogadamy się w języku ciała.

Kultura i religia Omanu
Oman wyróżnia się na tle innych islamskich państw, być może ze względu na naturalne odizolowanie od reszty świata (Morze Arabskie, Zatoka Omańska, pustynie). Przez setki lat mieszkańcy żyli sobie po prostu swoim życiem i w ten sposób rozwijała się także kultura i religia. Omańczycy w 86% deklarują islam, jednak nie jest to odłam radykalny. Oczywiście, Omańczycy bardzo szanują tradycję i są konserwatywni, ale nie narzucają się innym wyznaniom i nie ma problemu z tym, że np. trzeba chodzić po kraju w burce. Mieszkańcy Omanu są otwarci na nowe kultury, wyróżnia ich gościnność, serdeczność i bezinteresowność. W kraju mieszkają także chrześcijanie wyznający różne odłamy religii (katolicyzm, protestantyzm, prawosławie), hinduiści i niewielki odłamek buddystów.


Ceny w Omanie
Pewnie niektórzy z was zastanawiają się, czy w Omanie jest drogo – ze względu na sąsiedztwo np. Dubaju. Mamy dobrą wiadomość, bo Oman to całkowite przeciwieństwo Dubaju! Bilety do tego kraju można kupić już od tysiąca złotych w obie strony (jeśli trafimy na dobre promocje, zwykłe bilety utrzymują się na poziomie 1,600-1,800 złotych w obie strony), bez problemu znajdziemy budżetowe zakwaterowanie i tańsze knajpki. Oczywiście, wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, ale po Omanie naprawdę da się podróżować budżetowo. Jak już wspomnieliśmy, do popularnych atrakcji należy safari na pustyni. Warto odwiedzić też stolicę Omanu, Muskat, w którym znajdziemy przepiękną tradycyją zabudowę. Nie omińmy także targu w centrum miasta – trzeba się tam wybrać zarówno w dzień, jak i w nocy, bo będą to dwa zupełnie różne doświadczenia. Stolica Omanu jest bardzo urokliwa, pomimo tego, że z każdej strony wymijają nas skutery, warto zatrzymywać się i robić zdjęcia! Wycieczka do tego kraju będzie niezapomnianym doświadczeniem szczególnie dla osób, które podróżowały głównie po Europie czy zachodnich krajach.

Praktyczne informacje
Na terenie Omanu będziemy potrzebować wizy, którą kupimy na lotnisku. Koniecznie weźcie ze sobą euro lub dolary w gotówce, ponieważ w innym wypadku trudno wam będzie zdobyć lokalną walutę, Omańczycy niechętnie podchodzą do terminali płatniczych. Co ciekawe, karty MasterCard i Maestro nie działają w Omanie, za to Visa świetnie się sprawdza.