Co warto wiedzieć o Omanie?
Czy słyszeliście kiedyś o Omanie? To baśniowy azjatycki kraj, w którym odkryjecie zapierające dech w piersiach krajobrazy – pasma górskie, antyczne miasta, porośnięte oazy i rajskie plaże. Oman do tej pory nie cieszył się wielką popularnością wśród europejskich turystów, obecnie jest przez nich odkrywany. Co to oznacza? Tańsze bilety lotnicze, łatwiejsze planowanie samodzielnej podróży, a z drugiej strony – więcej ofert wycieczek organizowanych. Wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji, więc jeśli planujesz swój urlop, koniecznie rozważ wyprawę do Omanu. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!
Kilka słów o położeniu geograficznym Omanu
Postarajmy umiejscowić Oman na mapie świata – ten kraj leży w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, co klasyfikuje go geograficznie do państw Bliskiego Wschodu (czyli Azji). Jednak krajobrazy bardziej przypominają afrykańskie klimaty. Oman od południa i wschodu dotyka Morza Arabskiego, a od północnego wschodu – Zatoka Omańska, która jednocześnie jest granicą państwa. Większość terenów kraju stanowią góry i pustynie, chociaż znajdzie się także obszar nizinny. Jednak to właśnie safari i noc spędzona na wielkiej pustyni cieszy się ogromną popularnością wśród przyjezdnych turystów, bo to unikalne doświadczenie, jeśli popatrzymy na warunki Azji. Oman leży w sferze klimatu zwrotnikowego, ale panuje tu klimat kontynentalny suchy – temperatura powietrza dochodzi do 50 stopni Celsjusza! Niewielkie opady przyczyniają się do słabej flory, zwykle rosną tu jedynie akacje, orzechy i dęby. Na nizinach uprawia się plantacje kokosowe. Co ciekawe, rząd Omanu przykłada ogromną wagę do kwestii ochrony przyrody – co nie jest takie oczywiste, jeśli chodzi o kraje Bliskiego Wschodu.
Kultura i religia
Co wyróżnia Oman spośród innych krajów Arabskich? Można powiedzieć, że Oman jest odizolowany i żyje „swoim życiem”, a to dlatego, że od innych krajów oddzielają go szerokie pustynie. Ma to swoje konsekwencje w rozwoju kultury, która rozwijała się przez setki lat pozostając sama sobie – bez większych zewnętrznych wpływów, co w zasadzie jest ewenementem na skalę światową. Religią narodową jest islam (tak jak we wszystkich krajach arabskich), który deklaruje ok. 86% mieszkańców, ale nie jest to odłam radykalny. Wpływy tej religii odczujemy na co dzień, bo Omańczycy są wierzący, ubierają się i jedzą według zasad religii, ale są nadzwyczaj otwarci i uprzejmi na nowe kultury. Wyróżnia ich gościnność i serdeczność, jaką okazują odwiedzającym ich podróżnikach z całego świata. Jeśli znajdziesz przyjaciela w tym kraju, możesz być pewny, że jego bliscy potraktują cię jak członka rodziny i zabiorą w miejsca, które nie są dostępne dla "zwykłych turystów".
Kuchnia omańska
Mamy dobrą wiadomość dla podróżników budżetowych – w Omanie zjemy smacznie i bardzo tanio. Pomimo tego, że kuchnia omańska nie jest zbyt zróżnicowana (wszędzie są pustynie i niewielka roślinność), gospodynie wymyślały przez lata różne potrawy, które bazują na tych samych składnikach. Poczujemy tu wpływy kuchni indyjskiej i pakistańskiej, a sami Omańczycy najbardziej lubią curry i mogą je jeść trzy razy dziennie. Warto wiedzieć, że w tym kraju prócz stołowania się w restauracjach, dobrze jest zajrzeć do zwykłych kawiarni, w których serwuje się także fantastyczne kanapki czy zestawy obiadowe. Jak już wspomnieliśmy, ze względu na uwarunkowania geograficzne, potrawy bazują głównie na mięsie - baraninie, drobiu i wołowinie. Jeśli kiedyś będziecie w tym miejcu, koniecznie zjedzcie kandyzowane daktyle.