single

Brazylia - Amazonia, Wodospady Iguazu i Pomnik Chrystusa Zbawiciela

Miłośnicy Brazylii doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na dokładne zwiedzenie tego niezwykłego kraju należałoby poświęcić niejedną podróż. Z całej palety przeróżnych atrakcji turystycznych wybraliśmy trzy, które są niemal symbolami Brazylii. Tych miejsc nie może zabraknąć na mapie naszej podróży po Brazylii.

Dzika Amazonia
Wędrówki po brazylijskiej Amazonii to ogromna przygoda i wyzwanie dla każdego podróżnika. Tutejsze tropikalne lasy deszczowe przyciągają turystów spragnionych kontaktu z nieokiełznaną przyrodą. Pierwszą zasadą podróży do lasu deszczowego jest zarezerwowanie wycieczki u certyfikowanego organizatora. Dobry przewodnik dowie się, gdzie można znaleźć ptaki, takie jak papugi czy ciekawe ptaki wodne, a także ssaki np.tamaryny, małpy i wiewiórki. Podczas nocnych wypraw można tu podziwiać miejscowe nocne stworzenia takie, jak żaby drzewne czy olbrzymiej wielkości świerszcze. Nie oczekujmy luksusowych warunków. Czeka nas spanie na hamakach oraz proste posiłki np. fasola, ryba, ryż lub maniok. Warunki będą gorące i wilgotne, napotkamy nieprzyjazne stworzenia, takie jak mrówki, komary i czarne muchy, dlatego musimy pamiętać o ochronie malarycznej. Ale z pewnością będzie to podróż, która pozostanie w naszych wspomnieniach.

Wodospady Iguazu
Są dwie opcje poznania niesamowitych wodospadów Iguazu: argentyńska i brazylijska. Te prawdziwe cuda natury znajdują się, bowiem w Parku Narodowym Iguazu, na granicy Brazylii i Argentyny. Obszar ten został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dotrzeć do wodospadów można przez jedno z trzech miast z tzw. strefy trójgranicznej między Brazylią, Argentyną, a Paragwajem. Miasto po stronie brazylijskiej to Foz do Iguazu.

Nie ma chyba osoby, na której Wodospady Iguazu nie zrobiłyby ogromnego wrażenia. Tony wody spadające na klify, mgła unosząca się nad dżunglą zapierają dech w piersiach. W tym miejscu natura wygrywa walkę z cywilizacją. Wodospady są dwukrotnie wyższe, niż wodospad Niagara. Podobno Eleanor Roosevelt na widok Iguazu miała zawołać „Niagara, Niagara!”.

Warto spędzić dzień po każdej stronie wodospadów zwłaszcza, jeśli planujemy wyprawę łodzią lub wzięcie udziału w innych oferowanych zajęciach. Ważne, aby znaleźć miejsca, z których roztaczać się będą najlepsze widoki na cały park. Podczas, gdy większość kaskad znajduje się po stronie argentyńskiej, strona brazylijska zapewnia zdecydowanie lepszą perspektywę do ich podziwiania.

Pomnik Chrystusa Zbawiciela
To najsłynniejszy posąg Jezusa, który jest również uważany za największy pomnik Art Deco na świecie. Jest to piąta pod względem wysokości statua Chrystusa o wysokości 30 metrów. Jej podstawa liczy 8 metrów szerokości. Rozpięte ramiona Jezusa mierzą natomiast aż 28 metrów! Pomnik znajduje się na szczycie 700-metrowej góry Corcovado. Statua stała się ikoną Rio de Janeiro i najbardziej znanym pomnikiem w Brazylii. Została zbudowana w latach 1926-1931.

Po utworzeniu republiki brazylijskiej w 1889 roku w Brazylii nastąpił rozdział państwa i kościoła. Katolicy zaczęli się obawiać, że naród odwraca się od wiary. Po I wojnie światowej wierzący Brazylijczycy poczuli, że potrzebują symbolu, aby przeciwdziałać bezbożności całym kraju. W 1920 roku wybrali inżyniera, projektanta Heitora Silvę Costę, który miał stworzyć posąg Chrystusa.

Silva Costa pojechał do Francji w poszukiwaniu światowej klasy rzeźbiarza, aby przekształcić swój projekt w rzeczywistość. W końcu zlecił to zadanie Paulowi Landowskiemu, rzeźbiarzowi francusko-polskiemu, który jeszcze bardziej wyostrzył projekt artysty w kierunku Art Deco. W ciągu następnych kilku lat Landowski stworzył wysokogatunkową rzeźbę w kawałkach gliny, która następnie została dostarczona do Brazylii i zbrojona betonem.

Chcesz przeżyć tak wspaniałą przygodę i zobaczyć te wszystkie miejsca? pamiętaj - dzięki PlanetEscape.pl jest to możliwe!