single

Mistyczny Bhutan i jego atrakcje

Bhutan znany jest z pięknego krajobrazu i buddyjskich klasztorów. Spektakularne góry sprzyjają trekkingowi. Kraina Grzmiącego Smoka jest od wielu lat rajem dla alpinistów. Kraj ten jest uważany za najlepszy kierunek wakacyjnych podróży dla rodzin, przyjaciół, zakochanych, amatorów przygód i miłośników przyrody. Turyści są z reguły zachwyceni bhutańską gościnnością i wyśmienitymi potrawami. Oto kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Bhutanie:

Klasztor Taktsang
Klasztor Taktsang w Paro, nazywany Klasztorem Tygrysiego Gniazda jest jednym z najświętszych miejsc w Bhutanie. Klasztor jest osadzony na wysokim granitowym klifie i został założony w celu medytacji. Klasztor wznosi się na półce skalnej o wysokości prawie 800 metrów i wychodzi na dolinę Paro i rzekę. Mówi się, że w drugiej połowie ósmego wieku Guru Padma Sambhava, znany, jako drugi Budda w Bhutanie, medytował w miejscu, w którym znajduje się klasztor. Dostał się tam ponoć na grzbiecie latającej tygrysicy. Stąd nazwa tego miejsca.

Planetescape.pl

Paro
Paro jest jednym z najważniejszych miejsc do zobaczenia w Bhutanie. To historyczne miasto z wieloma świętymi miejscami i historycznymi budynkami położonym w przepięknej dolinie otoczonej zielonymi polami ryżowymi. Liczne atrakcje rozsiane są po jego okolicy. Wraz z Jakar i Punakha, Paro tworzy "złoty trójkąt" popularnych celów turystycznych w Bhutanie. Skaliste wzgórza i niezakłócone spokojne piękno, czyste powietrze i kojąca atmosfera przyciąga licznych turystów pragnących uciec od zgiełku współczesnego świata. Goście odwiedzają tu przede wszystkim Rinpung Dzong, który jest jednym z najwspanialszych klasztorów w Bhutanie. Jest także gospodarzem Paro Tseczu, czyli festiwalu masek. Muzeum Narodowe Paro prezentuje bogate kolekcje znaczków, rzeźby łupkowe, obrazy Thangka, przedmioty prehistoryczne, biżuterię, tradycyjną broń i inne eksponaty odzwierciedlające kulturę Bhutanu.

Punakha
Punakha to zapierające dech w piersiach miejsce w Bhutanie, które jest nierozerwalnie związane z niektórymi najbardziej doniosłymi wydarzeniami w historii Bhutanu i zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych i najbardziej znaczących regionów dla kultury Bhutanu. Ta dzielnica, położona na dnie doliny, pełniła funkcję stolicy Bhutanu w latach 1637-1907. Ludzie odwiedzają to miejsce głównie po to, aby zrozumieć historię Bhutanu i cieszyć się jego naturalnym pięknem.

Dolina Haa
Dolina Haa sąsiaduje z dzielnicami Paro, Chhukha i Samtse i należy do najbardziej malowniczych miejsc w Królestwie, rozciągając się na powierzchni 1706 km kwadratowych. W okresie przed-buddyjskim dolina Haa była znana z tradycji animistycznej. Mieszkańcy byli wtedy zachwyceni, oferując zwierzęcą krew swoim lokalnym bóstwom. Animistyczna wiara została jednak przekształcona w pokojową buddyjską tradycję w VIII wieku przez Guru Padmasambhawę. Mistrz tantryczny, Guru Padmasambhava, podporządkował lokalne bóstwa, takie jak Ap Chundu i stworzył strażników buddyjskiej tradycji. Jednak ślady animistycznego systemu wierzeń są nadal zauważane w formie festiwali i rytuałów.

Dolina Haa została po raz pierwszy otwarta dla turystów zagranicznych w 2002 roku. Jest to dolina bogata w kulturę, a do jej najsłynniejszych atrakcji należą VII-wieczne świątynie Lhakhang Karpo (Biała świątynia) i Lhakhang Nagpo (Czarna świątynia). Warto odwiedzić również Haa Wangchuklo Dzong, zbudowany w 1915 roku. Dolina jest wyjątkowa ze względu na różnorodność kultury ludowej, legend i szamańskich rytuałów. Szamańskie tradycje są żywo praktykowane w prawie wszystkich społecznościach. Dolina jest także rajem dla miłośników przyrody.