single

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Pekinie?

Pekin to stolica Chińskiej Republiki Ludowej, czyli najludniejszego państwa na całym świecie. Kultura chińska znajduje swoich miłośników na całym świecie, a to miasto daje doskonałą okazję, aby lepiej ją poznać. Znajduje się w nim sporo atrakcji, które przyciągają miłośników Chin, architektury, sztuki azjatyckiej i nie tylko. Które z nich warto zobaczyć podczas wycieczki do Pekinu? Poniżej znajduje się kilka wybranych propozycji.

Wielki Mur Chiński

Jest chyba najsłynniejszym murem w historii. Składa się z fortów, zapór i wież o całkowitej długości przekraczającej ponad 8 tysięcy kilometrów. Choć mitem jest stwierdzenie, że widać go z kosmosu, niezmiennie od lat robi gigantyczne wrażenie na turystach z całego świata. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku Wielki Mur Chiński został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a parę dekad później okrzyknięty jednym z siedmiu nowych cudów świata. Stanowi też ważny symbol chińskiej potęgi i kultury sięgającej wiele lat wstecz.

Pałac Letni w Pekinie

To kolejny z symboli chińskiej stolicy. Kompleks parkowo-pałacowy stanowił miejsce letniego wypoczynku cesarzy chińskich od XVII do XX wieku. Został odrestaurowany w latach pięćdziesiątych XX wieku i wtedy też udostępniono go zwiedzającym. Kilka dekad później UNESCO umieściło cały obiekt na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Spacer po kompleksie i wizyta w Pałacach Dobroczynności i Długowieczności zapewniają możliwość zobaczenia budowli stworzonych w tradycyjnym chińskim stylu, a także możliwość poznania ciekawostek na temat chińskich cesarzy. Zdecydowanie jest to jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić podczas wycieczki do Pekinu.

Zakazane Miasto

Zakazane Miasto znajdujące się w centrum Pekinu to dawny pałac cesarski, który kilka dekad temu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kompleks został wybudowany w XV wieku, a kilka stuleci później jego część została przekształcona w muzeum. Pałac otoczony jest fosą i murem  obronnym, a na terenie kompleksu znajduje się blisko osiemset mniejszych pałaców oraz pawilonów. W centrum pałacu głównego znajduje się zaś sala tronowa, która w sensie kosmologicznym pozwalała cesarzowi zasiadać w centrum świata. Na zwiedzanie Zakazanego Miasta warto zarezerwować przynajmniej jeden dzień.

Chińskie Muzeum Narodowe

Chińskie Muzeum Narodowe w Pekinie to raj dla entuzjastów kultury chińskiej. Na miejscu znajduje się ogromna ilość eksponatów podzielonych na poszczególne epoki, dzięki czemu w porządku chronologicznym można poznać całą historię Chin. Muzeum to zostało wybudowane w latach pięćdziesiątych XX wieku i ma 69 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Przestrzeń tę wypełnia dziewięć tysięcy eksponatów dotyczących historii Państwa Środka i to od czasów prehistorycznych do 1840 roku. Znajdują się tutaj na przykład neolityczne naczynia, oryginalne stroje z czasów dynastii Han, wspaniała porcelana czy też słynny człowiek z Yuanmou, czyli najstarsze znalezione szczątki pierwotnego człowieka.