single

Zabytki Costa Brava: z wizytą w klasztorze benedyktynów

Dla wielu z nas Costa Brava to przede wszystkim piękne plaże oraz  malownicze, urwiste wybrzeża. Ten hiszpański region może się jednak  pochwalić nie tylko malowniczymi pejzażami i doskonałymi warunkami do  wypoczynku. Obok modnych i nowoczesnych kurortów, na terenie których tak  chętnie spędzają wczasy turyści z całego świata, znajdują się również  piękne zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w czasie  wycieczki po terenie Costa Brava?

 Dla turystów, którzy spędzają wczasy w rejonie El Port de la Selva,  ciekawym celem wycieczki może okazać się Monastir de Sant Pere de Rodes.  Ten romański zabytek to jedna z najcenniejszych budowli sakralnych na  terenie Costa Brava, a jednocześnie wyjątkowo intrygujący zabytek  katalońskiej sztuki średniowiecznej. To benedyktyńskie opactwo ma  wyjątkowy urok, a wyjątkowo atrakcyjne położenie stało się jedną z  głównych przyczyn jego popularności. Ciekawa historia oraz niezwykła  forma architektoniczna to kolejne czynniki, dzięki którym na teren tego  opactwa chętnie zaglądają wycieczki. Liczne legendy związane z tym  obiektem sprawiają, że jego najstarsze dzieje są wielkim wyzwaniem dla  historyków badających jego losy. Wiadomo, że już w okresie wczesnego  średniowiecza istniała tu pustelnia św. Piotra. W czasach papieża  Bonifacego IV powstała tu świątynia, która szybko stała się ważnym  miejscem kultu. W połowie X wieku w dokumentach pojawiają się wzmianki o  klasztorze benedyktyńskim, które wkrótce stało się jednym z  najważniejszych opactw na terenie Katalonii. Aż do XVII wieku klasztor  rozwijał się pomyślnie, będąc ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Obecnie  jest to jeden z najważniejszych zabytków w Hiszpanii oraz jedna z  najwspanialszych atrakcji turystycznych na terenie Costa Brava.  Zabudowania klasztorne oraz krużganki z XII wieku skutecznie przyciągają  tu miłośników historii. Przyciąga też romański kościół z początków XI  stulecia, którego wnętrze przyciąga wspaniałymi dekoracjami. Wzbudzają  one zachwyt wśród zwiedzających, dla których zabytkowy klasztor jest  częstym celem turystycznych wypraw.

 Dzięki takim zabytkom, jak Monastir de Sant Pere de Rodes, Costa Brava  staje się terenem atrakcyjnym dla każdego. Tu wczasy nad morzem można  połączyć z ciekawymi wyprawami, których głównym celem stanie się  odkrywanie piękna hiszpańskiej architektury.