single

Sudan - mało znany kierunek wakacji

Sudan to jedno z  największych państw Afryki. Jest usytuowane w jej północno-wschodniej  części i od wschodu posiada dostęp do Morza Czerwonego. To niezwykle  interesujący kraj zamieszkiwany przez wiele grup etnicznych.  Różnorodność kulturowa oraz bogata historia tego państwa sprawiają, że  jest niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym. Jakie miejsca warto  odwiedzić, będąc w Sudanie?

Chartum

Chartum to jedno z największych miast w całym Sudanie i jednocześnie  stolica państwa. Warto dodać, że jest 40 razy większe niż Warszawa, co  niejako pozwoli nam sobie zobrazować wielkość tego miasta. Zwiedzanie  Sudanu warto zaplanować w taki sposób, by chociaż na chwilę pojawić się w  Chartumie. To niezwykłe miasto ma sporo do zaoferowania turystom  pragnącym zgłębić nieco wiedzę na temat tego regionu Afryki. Przede  wszystkim warto wybrać się do Muzeum Narodowego znajdującego się przy El  Neel Avenue. Instytucja prosperuje od początku lat siedemdziesiątych, a  na przestrzeni minionych lat udało się zdobyć niezwykle interesujące  artefakty pozwalające zrozumieć kulturę Sudanu. Można tutaj podziwiać  wspaniałe kolekcje zbiorów pochodzących z rozmaitych epok. Z pewnością  jest to miejsce będące niemałą gratką dla miłośników historii. Warto  również wybrać się na spacer do przymuzealnych ogrodów. Znajdują się tam  rekonstrukcje egipskich świątyń. Zdecydowanie warto również wybrać się  do Muzeum Etnograficznego. To miejsce, w którym z kolei będziemy mogli  zapoznać się z wiejską codziennością poprzednich pokoleń zamieszkujących  tereny Sudanu.

Omdurman

Omdurman znajduje się dokładnie naprzeciwko Chartumu, na drugim  brzegu Nilu. To największe miasto Sudanu i miejsce, które warto  uwzględnić swoim harmonogramie zwiedzania. Wielu turystów uważa, że  największym urokiem tego miejsca są zatłoczone ulice tętniące życiem i  niewyobrażalną energią. Zdecydowanie jest to miejsce, w którym panuje  cudowna atmosfera. Warto wybrać się na spacer do Souq. W tłumaczeniu  "souq" oznacza po prostu "targ". W tym jednak przypadku mamy do  czynienia z miejscem, które przez wielu mieszkańców nazywane jest  prawdziwym sercem miasta. Targowisko rozpościera się na kilkadziesiąt  uliczek. Jest to największy obiekt tego typu w całym Sudanie i  jednocześnie atrakcja przyciągająca wielu turystów. Trzeba mieć  świadomość tego, że Souk niemal zawsze jest zatłoczony. Wynika to z  faktu, że kupują tutaj zarówno mieszkańcy, jak i turyści. To idealne  miejsce na zakup pamiątek wykonanych przez lokalnych rzemieślników.  Warto również wybrać się w to miejsca na zakupy spożywcze. Mnogość  dostępnych produktów jest zniewalająca. Warto dowiedzieć się wśród  lokalnej społeczności, gdzie dokładnie odbywa się rytuał Sufi. To  tradycja odbywająca się w piątki i polegająca na rytualnym wykonywaniu  tańca, który ma przybliżyć mieszkańców do boga. Zdecydowanie warto  wybrać się na taki rytuał, bo jest to widowisko jedyne w swoim rodzaju.