single

Wczasy w Malezji: Malezja w pigułce

Malezja, jeden z obecnie najszybciej rozwijających się krajów Azji Południowo-Wschodniej ze stolicą w Kuala Lumpur to także świetna opcja na budżetową podróż. Architektura tego kraju imponuje na każdym kroku zwłaszcza, jeśli pomyślimy, że zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej Malezja uzyskała niepodległość, a jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku toczyła wojny z Indonezją. Dlaczego warto jechać do Malezji?

Nowoczesność i dżungla
Dla podróżników, którzy cenią sobie kompaktowe państwa, Malezja to strzał w dziesiątkę. To właśnie tutaj styka się nowoczesność i dzikość. Zacznijmy od tego, że Malezja leży w Azji Południowo Wschodniej, a granice państwa dzielą się na Półwysep Malajski i część wyspy Borneo, sąsiadując z Tajlandią, Indonezją i Bruneą. Ukształtowanie geograficzne Malezji jest różnorodne, zawiera w sobie wręcz cały pakiet atrakcji przyrodniczych: góry, doliny, niziny, kilka tysięcy linii brzegowej oraz część najdzikszej wyspy świata, Borneo, które porastają niekończące się i wieczne lasy tropikalne. Wielu podróżników sprowadza tu także bogata fauna i flora – przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć niespotykane nigdzie na świecie gatunki roślin i zwierząt.

Każdego, kto chciałby wziąć udział w wyprawie do Malezji - zapraszamy do zapoznania się z ofertą Planetescape.pl!

Informacje podstawowe
W Malezji mieszka ok. 28 milionów ludzi, z czego ponad 60% wyznaje islam. Spotkamy tu także spory odsetek buddystów, chrześcijan (w różnych odłamach), hinduistów, ateistów, a także wyznawców religii plemiennych i animalizmu – w szczególności w dziewiczych dżunglach Borneo. Jak religia wpływa na życie ludzi? Przede wszystkim należy pamiętać o stosownym ubieraniu się podczas odwiedzania miejsc kultu i przestrzegania zasad – np. przed wejściem do meczetu ściągamy buty, kobiety zakładają chusty. W jakim języku mówią Malajowie? Językiem urzędowym jest język malajski, który pochodzi od języka indonezyjskiego, ale ze względów politycznych (wspomniana wojna z Indonezją) znacznie się różnią. Malajski zapisuje się w alfabecie łacińskim, także dzięki temu o wiele łatwiej przetłumaczyć sobie zwroty i potrzebne rzeczy. Oczywiście w miejscach turystycznych ludzie mówią po angielsku, aczkolwiek może się zdarzyć, że turyści będą zaczepiani przez tubylców w celu podszkolenia języka angielskiego – nie należy wtedy unikać takich rozmów tylko w uprzejmy sposób zakończyć konwersację. Warto dodać, że malezyjska waluta, czyli ringgit (MYR), który w przeliczeniu wychodzi jeden do jednego z polskim złotym.

Wiza i szczepienia podczas wycieczki do Malezji
Tutaj dobra informacja dla obywateli Polski – jeśli wybieracie się na wakacje do Malezji w celach turystycznych, a wasz pobyt nie będzie przekraczał 90 dni, nie macie obowiązku posiadania wizy. Potrzebny jest tylko paszport ważny 6 miesięcy od dnia wjazdu. Jeśli chodzi o szczepienia, to obowiązuje podstawowy komplet (WZW, błonica, tężec itp.) plus zawsze do krajów azjatyckich proponuje się zaszczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu.

Jak poruszać się po Malezji?
Popularnym wśród samotnych podróżników jest autostop. Jednak podobnie jak w innych krajach azjatyckich, Malezja ma dobrze rozwiniętą sieć pociągów i autobusów – warto kupować bilety z wyprzedzeniem, bo w sezonie może być tłoczno. Pamiętajmy o tym, że do Malezji w celach turystycznych przyjeżdżają nie tylko tłumy z Europy i Zachodu, ale także Japończycy i mieszkańcy innych azjatyckich państw, bo… jest tu zdecydowanie taniej! Opłca się także wynajęcie samochodu, jeśli podróżujemy w grupie, dzięki temu szybciej przemieścimy się po kraju, bo przez całą Malezję możemy jeździć autostradą (ceny podobne jak w Polsce).