single

Wycieczka do Kolumbii

Kolumbia i jej przyroda to prawdziwe bogactwo w krajach Ameryki Południowej. Na różnorodny krajobraz składa się 35% pierwotnych lasów deszczowych – dżungli Amazońskiej, która łączy się z pasmem Andów, tworząc niepowtarzalny krajobraz w Parku Narodowym Serranía de la Macarena. Dwa bogate ekosystemy, setki gatunków zwierząt i roślin, zachwycająca stolica – Bogota to dopiero początek atrakcji, jakie czekają na turystę odwiedzającego ten kraj. W które miejsca warto się udać podczas wycieczki w Kolumbii? Dlaczego urlop w tym miejscu to doskonały pomysł? Komu najbardziej spodoba się Kolumbia?

Lśniąca złotem stolica – Bogota
Bogota to stolica i największe miasto w Kolumbii. Tutejszy port lotniczy obsługuje połączenia z całego świata, dlatego podczas wakacji w Kolumbii Bogota będzie Waszą bazą wypadową do innych punktów. Warto poświęcić na to zachwycające miasto 1-2 dni, by poczuć jego atmosferę i zwiedzić najważniejsze atrakcje, w tym słynne Muzeum Złota. Miasto zostało zbudowane na wysokości ponad 2600 m n.p.m., zamieszkuje je około 9 milionów mieszkańców. Bogota jest naprawdę ogromna – jedyne miasta, które są od niej większe na sąsiednim kontynencie to Nowy Jork i Mexico City! Mimo wszystko, poruszanie się po mieście nie jest skomplikowane. Bogota jest podzielona na 20 dzielnic, przy czym najważniejsze z punktu widzenia turysty atrakcje znajdują się w 3-4 z nich, co znacznie ułatwia ogarnięcie przestrzeni. La Candelaria jest pierwszą oficjalną dzielnicą Bogoty, to tzw. stare miasto – dzielnica kolonialna. Została założona tutaj w 1538 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Gonzalo Jiméneza de Quesada y Rivera. Dzielnica pełna jest brukowanych uliczek i stuletnich domów. Obecnie jest to atrakcja turystyczna i dzielnica uniwersytecka, a także siedziba rządu Kolumbii. Tutaj znajdziecie większość budynków publicznych, zarówno z miasta, jak i rządu kraju, historyczne place i 400-letnie kościoły. Zapewne tutaj spędzicie najwięcej czasu. Inne dzielnice warte uwagi to np. El Salitre, czyli centrum wszelakich sportów i aktywności na świeżym powietrzu, La Macarena, dzielnica artystyczna i Parque de la 93, najmodniejsze miejsce w Bogocie. Jak przemieszczać się po mieście? Publiczne autobusy Transmilenio są tanie i można się nimi dostać w różne części miasta. W Bogocie dobrze funkcjonuje też Uber oraz taksówki. Można też poruszać się minibusami i tzw. colectivo. Dla miłośników aktywności, w Bogocie dobrze działa system wynajmowania rowerów.

Medellin, miasto wiecznej wiosny i czarnej historii
Innym, o drugim największym miastem w Kolumbii, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Medellin, zwany miastem wiecznej wiosny. W latach 80. i 90. Medellín był uważany za jedno z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie ze względu na bardzo nieproporcjonalny wskaźnik zabójstw i porwań. Mieszkał tu lorda kartelu narkotykowego Pablo Escobar i tak zwanego kartelu Medellín, który w tym czasie praktycznie przejął miasto. Od czasu jego śmierci w połowie lat 90. kartel został rozwiązany, a miasto ogromnie się zmieniło. Dzisiaj organizowane tu są wycieczki śladami Escobara, a po niechlubnej historii nie pozostało ani śladu. Czy w Medellin teraz jest bezpiecznie? Spójrzmy na statystyki – w 1991 roku popełniono tutaj ponad 6500 tys. morderstw, a w 2013 już 38. Wskaźnik mocno spadł, dlatego nie trzeba się obawiać odwiedzin w tym mieście. Medellín to rozległe miasto zbudowane z północy na południe w dolinie Aburrá i otoczone po obu stronach majestatycznymi pasmami górskimi. Jest tu po prostu pięknie, nowocześnie i postępowo. Osobom, które lubią klimat dużych miast na pewno się tutaj bardzo spodoba.

Kolonialna Cartagena
Miasto było pierwszą hiszpańską kolonią na kontynencie amerykańskim i jednym z pierwszych miejsc, w którym zniesiono niewolnictwo. Położone na północnym wybrzeżu Kolumbii i zwrócone w stronę Morza Karaibskiego, jest najczęściej odwiedzanym miastem w kraju przez turystów, którzy doceniają niesamowity urok i klimat tego miejsca. Tłoczno bywa tu podczas wysokiego sezonu – w grudniu w czasie około bożonarodzeniowym i noworocznym. W innych miesiącach natężenie nieco spada, ale i tak nie uniknie się tu wielu wycieczek. Główną atrakcją Cartageny jest zabytkowe Stare Miasto otoczone murem miejskim, do którego wchodzi się przez Wieżę Zegarową. Miasto otoczone murami obejmuje dzielnice Centro, San Diego, Getsemani i nowoczesną część La Matuna. Najstarsza część Kartageny znajduje się wokół Plaza Trinidad (w dzielnicy Getsemani). Kolonialne miasto zachwyca – można tu spacerować godzinami wzdłuż 500-letnich fortyfikacji z koralowego kamienia. Warto zajrzeć także do pięknej twierdzy, Castillo de San Felipe, wybudowanej pod koniec XVII wieku. Turyści nie omijają Pałacu Inkwizycji, w którym ekspozycje przedstawiają najśmielsze tortury stosowane przez Hiszpanów w czasach Wielkiej Inkwizycji.