single

Wycieczka do Kostaryki

Istnieją setki powodów, dla których Kostaryka jest idealnym wakacyjnym kierunkiem. Wakacje w Kostaryce to wspaniały pomysł dla podróżnika w każdym typie: samotnego, sparowanego czy zgrupowanego, a także z dziećmi. W Kostaryce można spędzić święta, przeżyć fantastyczną imprezę lub wydarzenie kulturalne. Ten niewielki rajski kraj to królestwo przyrody i zapierających dech w piersiach krajobrazów, stwarza też możliwość wzięcia udziału w naprawdę ekstremalnych dyscyplinach sportowych, np. zjeździe linowym przez środek dżungli. Jakie miejsca warto odwiedzić w Kostaryce? Dlaczego spędzenie tam urlopu to świetny pomysł? Poznajcie zakamarki Kostaryki!

Jaka jest Kostaryka?
Kostaryka do kraj w Ameryce Środkowej graniczący z Nikaraguą i Panamą oraz posiadający wybrzeża przy Oceanie spokojnym i Morzem Karaibskim. To jeden z ulubionych kierunków turystyki przyrodniczej oraz ekoturystyki, kraj słynie z bogactwa parków narodowych i fauny i flory. To także bardzo stabilne i dobrze rozwijające się państwo, którego obywatele uchodzą za najszczęśliwszych na świecie. Kostaryce historycznie udawało się trzymać z dala od politycznych zawirowań i przemocy, które nie omijały sąsiadów. Kostaryka ma bogatą historię, która po raz pierwszy zaznaczyła swoje miejsce w książkach 18 września 1502 roku. W tym dniu po raz pierwszy odkryto ląd przez Krzysztofa Kolumba. Pierwotnie ziemia należała do czterech plemion Indian Carib, Boruca, Chibcha i Diquis. Według badań archeologicznych, kostarykańskie ziemie mogły być zamieszkane nawet 10 tysięcy lat wcześniej. Nazwę Costa Rica (Rich Coast) nadał tej ziemi Hiszpan, który zauważył ciężką złotą biżuterię, którą nosili mieszkańcy. Przez kilkadziesiąt lat była kolonizowana przez Hiszpanów, jednak tutejsze ziemie nie były zasobne w złoto czy srebro – dzięki temu zwykle panował tu spokój. W 1821 roku Kostaryka ogłosiła niepodległość od Hiszpanii i odmówiła dołączenia do Meksyku. Do dzisiaj to silne i stabilne państwo, które stawia na promowanie kraju wśród światowej turystyki.

Wulkany Kostaryki
Kostaryka to raj także dla miłośników trekkingów i zdobywania szczytów! Tutejsze widoki zapierają dech w piersiach, można się poczuć jak w zupełnie innym świecie. W Kostaryce znajduje się 112 wulkanów, z czego 7 wykazuje aktywność. Wszystkie wulkany należą do pacyficznego pierścienia ognia, a ich erupcje poprzedzają silne trzęsienia ziemi. Najwyższym wulkanem Kostaryki jest Irazu, który wznosi się na wysokość 3432 m n.p.m. Natomiast do najbardziej aktywnych zalicza się Arenal (1633 m n.p.m.). Na uwagę zasługuje Poas, który ma drugi pod względem szerokości krater na świecie (1,5 km). To właśnie na trekking na Poas decyduje się najwięcej turystów – wyruszając wcześnie rano ma się szansę na zdobycie szczytu i podziwiania turkusowo-mlecznej wody w kraterze. Wokół wulkanu utworzono park narodowy Wulkanu Poas. Przyciąga turystów nie bez powodu – oprócz widoków, można się tu cieszyć doskonałą infrastrukturą i bazą hotelarsko-restauratorską. Mieszkańcy Kostaryki bardzo postarali się, by każdy turysta miał dostęp do tego pięknego miejsca, bez względu na wiek i stan kondycji. Przygotowano tu nawet wystawy owadów! Polecamy wybrać się w marsz, ponieważ tutejsze szlaki są świetnie utrzymane i oznaczone. Mapkę można dostać w lokalnym punkcie turystycznym.

Mglisty las Monteverde
Jeden z bardziej wyróżniających się rezerwatów przyrody w Kostaryce jest Monteverde, nazwany przez National Geographic „klejnotem wśród rezerwatów”. Uznawany także za jeden z siedmiu cudów przyrody w Kostaryce, tuż obok Wyspy Kokosów, Volcan Arenal, Cerro Chirripo, Rio Celeste , Tortuguero i Volcan Poás. Podczas wycieczki w Kostaryce zdecydowanie warto zajrzeć do wszystkich z tych siedmiu miejsc! Las Monterverde zlokalizowany jest 1,5 km nad poziomem morza i panuje w nim atmosfera niczym z horroru – jest tu wilgotno, wietrznie i mgliście. Maszerując po lesie po kładkach między przepaściami ma się wrażenie, że spaceruje się w chmurach. To osobliwe doświadczenie, którego nie sposób powtórzyć w innych miejscach na świecie. Badania archeologiczne w tym obszarze dowiodły, że tereny lasy zamieszkiwały społeczności w okresie prekolumbijskim. Do dzisiaj wciąż można tu spotkać niewielkie lokalne plemiona – statystyki pokazują, że populacja Monteverde sięga do 1000 osób, a każdego roku las odwiedza ok. 250 tysięcy turystów!

Karaibskie wybrzeże
Zwiedzając Kostarykę i jej piękne parki narodowe, w pewnym momencie można poczuć się zmęczonym intensywnością takiej wycieczki. Dlatego na ostatnie kilka dni warto przenieść się na piękne i przyjemne karaibskie wybrzeże, by wypocząć na rajskich plażach i naładować akumulatorki energią słoneczną. Szczególnie polecamy Puerto Viejo de Talamanca, niewielką rybacką wioskę, w której powstał przyjemny turystyczny kurort.