single

Podróż do Tajlandii

Nie ma tak dobrze zorganizowanego turystycznie drugiego azjatyckiego kraju, jak Tajlandia. Nie będzie w tym przesady, jeśli powiemy, że w ostatnich latach Tajlandia bije rekordy popularności, jeśli chodzi o odwiedziny gości z całego świata. Co kilka miesięcy linie lotnicze robią promocje na bilety do Królestwa Tajlandii, a oferty last-minute można znaleźć za bardzo małe pieniądze. Podróż do Tajlandii jest w zasięgu ręki przeciętnego Polaka, który myśli o zorganizowaniu swojego urlopu – w końcu za dwutygodniowe wakacje zapłacimy porównywalnie tyle, ile wyniósłby nasz budżet w Chorwacji! Co musisz wiedzieć o podróżowaniu po Tajlandii?

Czy podróżowanie po Tajlandii jest tanie?
Wiele z nas myśli o podróżach jako o kosztownych inwestycjach. Tymczasem obecnie możemy podróżować po kosztach w różne zakamarki świata, trzeba się tylko zorganizować i poświęcić więcej czasu na przygotowanie. Jeśli nie wierzycie, zróbcie mały eksperyment i podliczcie, ile pieniędzy wydacie na dwutygodniowy urlop nad Morzem Bałtyckim! Ale wracając do pytania – czy po Tajlandii da się podróżować tanio – tak, oczywiście. Zacznijmy od obowiązującej waluty, jaką jest baht tajski (THB). W przeliczeniu, 1 PLN to ok. 9 THB, 1 euro to ok. 40 THB, a 1 USD to ok. 33 THB. Do Tajlandii najkorzystniej zabrać dolary, ale warto wziąć tylko papierowe i jak najnowsze banknoty. Z wymianą euro też nie ma problemów, aczkolwiek dolary są popularniejsze. Pamiętajcie, że podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu każdorazowo zapłacimy prowizję ok. 20 złotych, a za taką kwotę da się w Tajlandii zjeść dobry obiad z deserem. Wypłacajcie więc więcej pieniędzy lub płaćcie kartą, jeśli nie chcecie bezsensownie tracić budżetu. Najkosztowniejszy w całej podróży będzie bilet, za który bez promocji możemy zapłacić w obie strony ok. 2000 złotych (do Bangkoku, z jedną przesiadką). Jednak kupując bilet z wyprzedzeniem, można trafić nawet na okazje za 1300 złotych – dlatego warto monitorować ceny. Jeśli chodzi o noclegi, warto przeglądać platformy takie jak Booking, AIrBnb czy pokrewne, ale też pytać lokalnych. Doświadczeni podróżnicy potwierdzają, że z powodzeniem znajdziecie nocleg za 20 złotych w przyzwoitych warunkach. Jedzenie tzw. straganowe to wydatek groszowy.

Chcesz zobaczyć Tajlandię? Najlepsze oferty wyjazdów znajdziesz na  http://planetescape.pl/kraj/tajlandia/

Jakich dokumentów potrzebujesz, by dostać się do Tajlandii?
Obywatele Polski w celu turystycznym mogą przebywać na terenie Tajlandii do 30 dni bez wizy! To dobra wiadomość dla tych, którzy obawiają się załatwiania tego typu formalności. Zwykle nasz urlop zmieści się w tym przedziale czasowym, ale jeśli chcecie podróżować po Tajlandii dłużej niż 30 dni, warto aplikować o wizę w warszawskiej Ambasadzie Tajlandii. Ale wracając do dokumentów, potrzebujemy paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy, a do wynajęcia samochodu przyda się międzynarodowe prawo jazdy (chociaż często tego nie sprawdzają). Szczepienia to także ważna kwestia podczas podróżowania do egzotycznych krajów, w wypadku Tajlandii zaleca się podstawowy zestaw (WZW A i B, błonica, tężec, ewentualnie inne choroby zakaźne), trzeba przemyśleć sprawę szczepionki przeciwko wściekliźnie. Pozostaje jeszcze kwestia malarii, o którą martwi się część podróżujących. Przypomnijmy, że tę chorobę przenoszą komary, a co roku choruje na nią ponad 200 milionów ludzi. W Tajlandii co prawda istnieje niewielkie ryzyko zachorowania, ale na tzw. głównym szlaku turystycznym to bardzo rzadkie. Należy zachowywać podstawowe środki profilaktyczne, czyli ubierać się w długie rękawy i długie spodnie, spać pod moskitierą i używać replementów. Jeśli bardzo martwi Cię kwestia malarii, przedyskutuj ją z dobrym lekarzem od chorób zakaźnych.

Kiedy najlepiej wybrać się do Tajlandii?
Mówi się, że do Tajlandii można z powodzeniem latać przez cały rok, bo temperatura w większości regionów nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza przez cały rok. Warto jednak wziąć pod uwagę kwestię wilgotności powietrza oraz sezonów. O co chodzi? Dla przeciętnego Europejczyka zbyt wysoka wilgotność powietrza może być bardzo męcząca (wyobraźcie sobie parne południe na ulicach zatłoczonego Bangkoku). Dlatego lepiej podróżować w porze suchej (od października do lutego). Czy podróżowanie podczas pory deszczowej jest aż tak bardzo niekomfortowe? Niekoniecznie. Zdecydowana większość turystów już po kilku dniach zaczyna przyzwyczajać się do tajskiego klimatu. Pora deszczowa nie oznacza też nieustannego deszczu, zwykle pada nocami, a w ciągu dnia to raczej przelotne ulewy. Warto dowiedzieć się też, na jakie miesiące przypadają najwyższe sezony turystyczne - ceny poza nimi są znacznie korzystniejsze.