Park Narodowy Jozani Chwaka Bay
Zanzibar to największa wyspa Tanzanii oddzielona od stałego lądu Kanałem Zanzibarskim o średniej szerokości 30-40 kilometrów i długości 120 kilometrów. Biorąc pod uwagę wielkość Afryki, która jest drugim co do wielkości kontynentem świata, nie jest to może dystans powodujący zawrót głowy, niemniej pozwolił on na uformowanie się na wyspie wyjątkowego w wielu obszarach ekosystemu, czego najbardziej widocznym przejawem są występujące tylko na Zanzibarze unikalne gatunki fauny i flory. Można je podziwiać m.in. w Parku Narodowym Jozani Chwaka Bay, zlokalizowanym w południowej części Zanzibaru, około 40 kilometrów od stolicy wyspy Stone Town i niecałe 20 kilometrów od rajskich plaż wschodniego wybrzeża - Paje i Jambiani. Plażując w tym rejonie warto pokusić się o dotarcie do parku na rowerach, pamiętając o zabezpieczeniu się przed upalnym słońcem i odpowiedniej ilości wody. Osoby preferujące podróż autem mogą poprosić o zorganizowanie wycieczki obsługę hotelu lub lokalne biuro podróży.
Zanzibar - czy i dlaczego warto tam pojechać?
Zanzibar jest destynacją tak ciekawą i zróżnicowaną zarówno pod względem walorów przyrodniczych, jak i kulturowych, że powyższe pytanie może być traktowane wyłącznie jako retoryczne Przepiękne plaże o białym piasku struktury mąki z pochylającymi się ku wodzie palmami, niesamowity kolor morskiej wody, który można zobaczyć tylko na Zanzibarze, w zależności od pory dnia mieniący się najczystszym błękitem, lazurem lub turkusem, unosząca się w wieczornym powietrzu delikatna woń goździków, cynamonu i innych orientalnych przypraw, nieprawdopodobne, malownicze wschody i zachody słońca, które można obserwować z plaży lub pokładu dhow - tradycyjnej łodzi rybackiej z żaglem. Egzotycznym uzupełnieniem tej morsko-plażowej idylli jest bogata fauna i flora wyspy, która ukazuje się naszym oczom zarówno w czasie eksploracji lokalnego podmorskiego świata – znakomite spoty na snorkeling i nurkowanie rozsiane są w wielu punktach wokół wyspy – jak też krótszych i dłuższych wycieczek w interiorze, gdzie perłą w koronie jest Park Narodowy Jozani Chwaka Bay.
Park Narodowy Jozani Chwaka Bay
Utworzony w 2004 roku Park Narodowy Jozani Chwaka Bay jest jedynym parkiem narodowym na Zanzibarze zajmując powierzchnię blisko 50 kilometrów kwadratowych. Jego lokalizacja na nisko położonym terenie na południe od Zatoki Chwaka sprawia, że jest on podatny na lokalne podtopienia i powodzie zapewniające idealne warunki rozwoju dla lubiących wilgoć drzew i paproci porastających to zbliżone do bagiennego środowisko. Czym jeszcze wyróżnia się miejscowa fauna i flora? Jedną z największych atrakcji parku jest roślinożerna gereza ruda, gatunek małp z rodziny koczkodanowatych, który można zobaczyć wyłącznie na Zanzibarze. Poza tym żyją tu również koczkodany siwe, małpiatki galago, dujkery, aktywne nocą góralki, jaszczurki, ponad 50 gatunków motyli, 40 gatunków ptaków oraz zagrożona wyginięciem maleńka, 1,5 centymetrowa żaba kałużowa Phrynobatrachus ungujae. Atrakcją parku są również lasy namorzynowe. Park Narodowy Jozani Chwaka Bay można zwiedzać na własną rękę lub w towarzystwie przewodnika w godzinach od 07:30 do 17:00. Bilet wstępu to wydatek około 10 USD za osobę. O ile nie jest się zapalonym pasjonatem przyrody standardowe zwiedzanie parku zajmuje około dwóch godzin.
O czym pamiętać w Parku Narodowym Jozani Chwaka Bay?
Jak wspomnieliśmy wcześniej Park Narodowy Jozani Chwaka Bay zamieszkują endemiczne gerezy rude. Są to piękne ubarwione, ciekawskie i bardzo przyjacielsko nastawione małpy, które pozwalają zbliżyć się do siebie na niewielki dystans. Niestety na chwilę obecną są one gatunkiem zagrożonym wyginięciem i ich bliski kontakt z człowiekiem, szczególnie z przybywającymi z innych kontynentów turystami, nie jest wskazany, przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia się chorobami, przed którymi nie będą się w stanie obronić. Z tego też powodu zakazane pod groźbą kary jest dokarmianie małp oraz wszelkich innych zwierząt żyjących w parku. Zasada ta działa w obie strony, dlatego też eksplorując park warto zadbać również o swoje bezpieczeństwo i skorzystać z repelentu chroniącego przed zamieszkującymi wilgotny tropikalny las insektami i owadami, szczególnie zaś komarami. Miłym, potrzebnym i docenionym gestem po zwiedzaniu parku będzie też zostawienie niewielkiego datku, który pomoże w zabezpieczeniu niezbędnych działań i prac służących ochronie miejscowej fauny i flory.
Kliknij tutaj, jeśli szukasz pomysłu na wycieczki Zanzibar!