single

Wyprawa do Peru - kraju Inków

Peru, kraj Inków od lat jak magnes przyciąga turystów ze wszystkich stron świata. Mówi się, że tuż po Brazylii to najchętniej odwiedzane państwo Ameryki Południowej – co oferuje podróżnym? Magia tego miejsca polega chyba na tym, że każdy, nawet najbardziej wybredny podróżnik znajdzie tu coś dla siebie. Bo obok majestatycznych widoków, takich jak pasma górskie Andów, panorama Kanionu Colca czy jezioro Titcaca (najwyżej położone jezioro na Ziemi!), mamy możliwość przespacerowania się po Machu Picchu – które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Dla zwolenników miejskiego krajobrazu polecamy Limę, stolicę Peru, która zachwyca architekturą i kolorami. Co powinniście wiedzieć o Peru? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Po pierwsze, jak dolecieć do Peru?
Często wydaje nam się, że podróże na krańce świata będą kosztowały nas fortunę. Nic bardziej mylnego, chociaż trzeba przyznać, że trzeba się nakombinować. Wiele zależy od terminu, w jakim chcemy zwiedzać dane miejsce. Przy odrobinie cierpliwości bilety do Peru możemy zdobyć po naprawdę przystępnej cenie. Jak to zrobić? Przede wszystkim zabrać się za to dwa miesiące wcześniej. Do Peru najlepiej dolecieć z Madrytu lub Amsterdamu, nie mamy jeszcze bezpośrednich połączeń z Polski. Dlatego warto szukać biletów właśnie z tych dwóch miast, a nie połączeń np. Warszawa-Peru, bo wyszukiwarki pokażą nam spore sumki (ok. 4-5 tysięcy za bilety w obie strony). Szukając połączeń bezpośrednich możemy trafić na bilety w obie strony nawet za około 2 tysiące! Wtedy trzeba będzie załatwić sobie transport do miejsca docelowego, i kilkaset złotych zostaje w kieszeni. Najczęściej samoloty latają do Limy albo Cuzco. Mówi się, że najtańsze loty znajdziemy w miesiącach między wrześniem a listopadem, albo lutym a kwietniem.

http://planetescape.pl/kraj/peru/

Po drugie, uwarunkowania geograficzne

Czyli na co trzeba się nastawić. Peru sąsiaduje z Kolumbią, Ekwadorem, Brazylią, Boliwią i Chile, a my, jako obywatele Polski nie potrzebujemy wizy by zwiedzać te kraje w celach turystycznych (chociaż na wszelki wypadek warto sprawdzać takie informacje na bieżąco). Peru leży nad Oceanem Spokojnym, w zachodniej części Ameryki Północnej, jednak posiada krótką, bo na 2400 metrów linię brzegową. Do kraju należy także półwysep Paracas (także wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO) i kilka mniejszych wysepek. Sporą część Peru zajmuje słynna dziewicza dżungla amazońska, która ciągnie się przez kilka krajów – w niej zamieszkują mniejszości etniczne i plemiona, do których nigdy nie dotarł jeszcze biały człowiek. Trekking po dżungli może być więc ekscytującym doświadczeniem, chociaż nie polecamy takiej wyprawy dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z klimatem tropikalnym. W takim wypadku kilka nocy w dżungli może zamienić się w koszmar – życie w dżungli to zupełnie inny świat, niż ten, który wydaje się, że znamy oglądając reportaże National Geographic. Do Peru należą też osławione lasy mgliste i kilometry pól kaktusowych, a wyjątkowe zwierzęta, jakie możemy tu spotkać to: kormorany, kolibry, papugi, tukany, lamy i kondory. Przygotujmy się również na górzysty krajobraz.

Po trzecie, kilka dni w stolicy
Załóżmy, że zatrzymujemy się w Limie na dwa dni. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Zacznijmy od Starego Miasta (wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO), w którym żywe są nadal ślady po czasach kolonialnych. W centrum warto przejść się po placach Plaza San Martin i Plaza de Amas, są naprawdę ogromne i otaczają je monumentalne budynki. Co najbardziej zwraca uwagę turystów, to przepięknie zdobione balkony i bajeczne kolory budynków, które pochodzą właśnie z czasów kolonialnych. Na placu Plaza de Amas koniecznie wejdźcie do Katedry, Pałacu Biskupów i Pałacu Gubernatora, trzech najważniejszych atrakcji turystycznych. Wartym uwagi obiektem jest także klasztor św. Franciszka. Bardzo możliwe, że jeśli zostaniecie w Limie na kilka dni, wasz hotel będzie znajdował się w dzielnicy Miraflores. Podobno to najbezpieczniejsza dzielnica stolicy Peru, w której znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie – szeroką ofertę hosteli i hoteli, sklepy, pamiątki i setki knajpek i kawiarni. Dla zakochanych poleca się spacer po Parku Miłości, który znajduje się przy Circuito de Playas, deptaku nad oceanem, który ciągnie się na wiele kilometrów. W parku bardziej i mniej sławni artyści stworzyli kolekcję rzeźb o tematyce miłości – niektóre z nich naprawdę przyciągają uwagę.

Dodatek, czy w Peru jest bezpiecznie?
O państwach Ameryki Południowej krąży wiele opowieści o mafiach, gangach i grupach złodziei. Nie mamy dobrej odpowiedzi na to pytanie - w Peru trzeba uważać tak jak w każdym innym mieście na świecie. Po kilku dniach na pewno "złapiecie" lokalny klimat i zasady - nie ma się czego obawiać.