single

Podróż do Meksyku

Dla wielu osób podróż do Meksyku jest spełnieniem podróżniczych marzeń. Nie ma się czemu dziwić, w oczach Polaków, Meksyk jest krajem roztańczonym, wesołym i kolorowym. Na myśl przychodzą nam zachwycające i krągłe Meksykanki, waleczni torreadorzy z czerwoną płachtą, kapelusze sombrero, wzorzyste spódnice, ostre jedzenie i taneczna muzyka. A to dopiero początek elementów wspaniałej i bogatej kultury Meksykan. Co trzeba wiedzieć o Meksyku, zanim spakujemy torby? W jakie miejsca się wybrać? Czy jest tam bezpiecznie? Serdecznie zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Meksyk
Meksyk leży w Ameryce Północnej, u wód Oceanu Spokojnego, Zatoki Meksykańskiej i zawsze ciepłego Morza Karaibskiego. Sąsiadami Meksyku są Stany Zjednoczone, Belize i Gwatemala. To państwo posiada świetnie rozwiniętą linię brzegową (której długość przekracza 10 tysięcy kilometrów), a wokół mnóstwo zatoczek, wysepek, półwyspów i lagun. Najpopularniejszym turystycznie z półwyspów jest Jukatan, który ma ukształtowanie głównie nizinne. Podróżnicy przybywają tu by cieszyć się wszystkimi możliwymi sportami wodnymi, owocami morza, rajskimi plażami i imprezami od nocy do świtu. Meksyk ma ogromną powierzchnię (około 2 miliony kilometrów kwadratowych), chociaż aż 75% jego mieszkańców zamieszkuje… stolicę. Nie bez powodu Mexico City to najludniejsze miasto na całym świecie – wszystkich Meksykan jest około 122 milionów (dane z 2016 roku), z czego aż 89% deklaruje katolicyzm. Dlaczego większość ludzi zamieszkuje centrum? Być może to sprawa klimatu, bo duża część Meksyku znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, co oznacza częste tornada i huragany, które znacznie wpływają na jakość życia. W jakim języku mówią Meksykanie? Odpowiedź jest prosta – po meksykańsku, czyli mieszance języka hiszpańskiego z językami pierwszych ludzi na Ziemi (starożytnych Majów). Nieoficjalnym i najpowszechniejszym językiem jest jednak język hiszpański.

Znakomitą ofertę podróży do Meksyku znajdziesz, oczywiście, na  http://planetescape.pl/kraj/meksyk/

Co trzeba wiedzieć o Meksyku, czyli kultura i zwyczaje
To, co przyciąga najwięcej turystów do Meksyku to tajemnicza i fascynująca kultura starożytnych ludów – Azteków i Majów. Współcześni Meksykanie, jak już wspomnieliśmy, kultywują tradycje katolickie, wymieszane jednak z tradycjami tych dawnych ludów, kolonizatorów-Hiszpanów i Indian. Wycieczka do małych górskich wiosek będzie prawdziwie mistycznym doświadczeniem, bo dopiero tam możemy dowiedzieć się, jaki jest ten „prawdziwy” i niekomercyjny Meksyk. Szybko przekonamy się, że Meksykanie są bardzo wrażliwi na sprawy duchowe i mają ich ogromną świadomość, wierzą w zaświaty i nieśmiertelność duszy. To właśnie ich sposób obchodzenia Dnia Zmarłych został wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO – warto zagłębić się w temat, bo w europejskiej świadomości polega to na świętowanie przy grobach. Chodzi jednak o coś znacznie głębszego, bo o wspólne świętowanie, Meksykanie wierzą, że w tym dniu dusze zmarłych z ich rodzin i bliskich są razem z nimi i bawią się, wspominając dobre chwile i spędzony na Ziemi czas. Do znanych świąt należą też pochody Wielkiego Tygodnia, które są praktykowane w nawet najmniejszych wioskach. Jeśli zatem masz zamiar wybrać się do Meksyku, koniecznie weź udział w obchodach katolickich świąt, bo to wydarzenie wydarzenie zapamiętasz na długo!

Co zwiedzać w Meksyku?
Jak już wspomnieliśmy, jednym z lubianych przez turystów miejsc jest Półwysep Jukatan. To właśnie tam znajdziemy najwięcej ofert organizowanych wycieczek. Co jest takiego wyjątkowego w tym miejscu? Przede wszystkim widoki – Meksyk to kraj główie wyżynny, tymczasem na Jukatanie występują w większości niziny, dzięki czemu czekają na nas dziesiątki kilometrów piaszczystych plaż. Poza nimi właśnie na Jukatanie znajdziemy ruiny starożytnego imperium Majów, do dnia dzisiejszego trwają tam prace archeologiczne. Zwiedzić trzeba Świątynię Wojowników i Świątynię Kukulkana, w których znajdują się przepiękne posągi majańskich bożków. Miasto Chichen Itza na Jukatanie zostało wpisane na listę siedmiu nowych cudów świata. Na półwyspie możemy zwiedzić także mniej oblegane przez turystów ruiny, np. te w Tulum, które znajdują się na kilkunastometrowym klifie. Dla spragnionych bogactwa i przepychu na liście miejsc do zobaczenia powinno znaleźć się miasto Merida, w którym niegdyś zamieszkiwali głównie milionerzy i multimilionerzy. Dzięki nim dzisiaj możemy obejrzeć imponujące rezydencje, pałace i kościoły – jak łatwo się domyślić, noclegi w Meridzie nie należą do najtańszych. Nie zapomnijcie też zasmakować lokalnej kuchni!