single

Seszele - co warto o nich wiedzieć

Gdzie leżą Seszele? W jakim języku porozumiewają się mieszkańcy? Jakie są lokalne specjały, czy to prawda, że pogoda na wyspach jest zawsze idealna? Jeśli planujesz urlop, warto wziąć pod uwagę wypoczynek na Seszelach, koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł! Przez ostatnie lata znacznie wzrosła liczba europejskich turystów odwiedzających to miejsce, być może dzięki częstszym promocjom na bilety samolotowe. Dlaczego ten wyspiarski kraj cieszy się taką popularnością?

A jeżeli chcesz odwiedzić Seszele - koniecznie sprawdź co przygotowała dla Ciebie firma Planet Escape na stronie  http://planetescape.pl/kraj/seszele/!

Dzień dobry, Seszele
Prawda jest taka, że jeśli chcemy wypocząć od naszej polskiej zimy, jest kilka miejsc, które leżą znacznie bliżej niż Seszele i jest tam umiarkowanie ciepło (np. różne włoskie czy portugalskie wyspy). Dlaczego warto wybrać akurat Seszele? Po pierwsze, ze względu na pogodę! Wysoka temperatura na wyspach trwa praktycznie przez cały rok, więc polecieć tam możemy właściwie w każdym terminie, bez wymówek „nie dostałem urlopu”. Na Seszelach bowiem panuje klimat tropikalny, charakteryzujący się stałą temperaturą i wysoką wilgotnością powietrza. Sezon na Seszele trwa zatem przez cały czas, dlatego nasz wyjazd można uzależnić od kosztów biletów lotniczych. Według popularnych wyszukiwarek cen lotów, najkorzystniejszym miesiącem będą miesiące takie jak: wrzesień, październik, listopad, luty czy marzec. Na Mahe Island z Warszawy kupimy bilety od około 2,5 tysiąca zł w obie strony. Na wyspę Praslin bilety są nieco droższe, bo koszt szacuje się na ok. 3 tysiące złotych. Z których lotnisk w Polsce latają samoloty na Seszele? Niestety, nie ma bezpośredniego lotu na wyspy – wylecieć możemy z dowolnego lotniska: Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska oraz tych pomniejszych (najtańsze loty obsługują jednak lotniska w Warszawie, Krakowie i Katowicach). Przygotujmy się na co najmniej kilkugodzinną podróż oraz na to, że na dotarcie na miejsce musimy poświęcić jeden dzień. Dlatego warto doliczyć te dwa dni na przyjazd i odlot w pulę urlopu i lecieć na np. 9 dni (w tym 7 spędzić po prostu na wyspach). Mała ciekawostka na koniec – koniecznie sprawdzajcie ceny biletów na 3-4 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Obecnie wielkie linie lotnicze, takie jak np. Emirates, robią promocje na bilety, dzięki czemu nasz lot będzie maksymalnie komfortowy, nawet w klasie ekonomicznej.

Jakie są ceny na Seszelach?
Obiegowa opinia mówi, że Seszele są dosyć drogą miejscówką na wakacje. Nie ma się czemu dziwić, w końcu mieszkańcy chcą uzyskać jak najwięcej od turystów za korzystanie z cennego słońca… skoro już mówimy o pieniądzach, co warto wiedzieć, że zanim się tam wybierzemy? Pieniądze. Załóżmy, że udało nam się kupić tanie bilety i lecimy na 7-8 nocy. Według bookingu, za dwuosobowy pokój w najtańszych z możliwych hosteli i hoteli zapłacimy około 1 800 złotych, zwykle śniadanie liczy się do ceny. Gdzie się stołować? Jeśli chcemy jeść „po taniości” trzeba rozejrzeć się za tzw. restauracjami „takeaway”, które są zlokalizowane zwykle na tarasach mieszkańców. Koszty obiadu to ok. 50 rupii seszelskich (1 USD – ok. 6-7 rupii seszelskich), a zakupy na śniadania, kolacje i przekąski robić w marketach typu Carrfour. Od razu uprzedzamy, że alkohol na wyspach ma ceny zaporowe, lepiej uzupełnić zapasy w strefie bezcłowej lub zabrać co nieco do bagażu rejestrowanego.
Na co trzeba być przygotowanym? Po pierwsze, na to, że Internet jest drogi i słaby. Jeśli możecie pozwolić sobie na kilka dni odcięci od wirtualnego świata, wasz portfel na pewno za to podziękuje. Płacić za Internet trzeba nawet w hostelach. Po drugie, za wejście na plażę także musimy zapłacić. Może nam się to wydawać absurdalne, ale mieszkańcy Seszeli starają się dbać o jakość plaży, dlatego słono sobie liczą za wejście. Po trzecie, transport publiczny – niechętnie zabiera turystów z walizkami, a jeśli już to trzeba za to dopłacić. Po czwarte, jeśli chcecie się dostać np. z wyspy Mahe na wyspę Praslin, taniej kupić bilet lotniczy niż płynąć promem.

Gdzie w ogóle leżą Seszele?
Na sam koniec powinniśmy rozprawić się z kilkoma informacjami praktycznymi, także odnośnie do geografii tego kraju i języka, w jakim możemy się porozumieć na miejscu. Seszele są położone na Oceanie Indyjskim, około 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki, a do archipelagu seszelskiego należy 115 wysp pochodzenia wulkanicznego, z czego kilka jest geologicznie zbudowanych z granitu, co jest ewenementem na skalę światową. Również tym granitowym wyspom Seszele zawdzięczają swą popularność – na Ziemi nie ma takiego drugiego miejsca. Na 115 wysp jedynie 33 są zamieszkałe. Szacuje się, że ludności na Seszelach mieszka około 90 tysięcy, w tym większość ma pochodzenie kreolskie. Przygotujmy się więc na to, że menu w knajpkach będzie w języku francuskim - po francusku dogadamy się też z mieszkańcami.