single

Portugalskie wakacje: Lizbona i Algavre

Południowe wybrzeże Portugalii charakteryzują jedne z najpiękniejszych plaż Europy, które są dodatkowo upiększane przez ogromne formacje skalne, potocznie zwane klifami. Wzburzone wody Oceanu Atlantyckiego stanowią niesamowite możliwości dla surferów, którzy upodobali sobie ten region do upraw najbardziej majestatyczne plaże, oprawionymi przez majestatyczne klify, imponujące łuki skalne i groty. Po jego szerokich plażach można spacerować bez końca, a ocean oferuje nieskończone możliwość uprawiania sportów wodnych. Doskonałym uzupełnieniem wakacji w Portugalii będzie zwiedzanie Lizbony.

Położenie

Część Portugalii na południe od Lizbony charakteryzuje krajobraz nizinny oraz miejscami wyżynny. Obszar należy do półwyspu Iberyjskiego. Niziny stanowią niewielką część terytorium Portugalii. Występują jedynie w pasie nadbrzeżnym oraz w dolnych odcinkach kilku większych dolin rzecznych. Wybrzeże w południowej części jest klifowe, na pozostałym terenie pokryte wydmami i lagunami. Dzięki takiej różnorodności krajobrazowej, wycieczka do Portugalii jest ciekawa i inspirująca. 

Kiedy jechać?

Portugalia znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Północna część kraju charakteryzuje się wilgotnym, oceanicznym klimatem, gdzie występują duże opady i małe wahania temperatur. Południowa część kraju będąca pod wpływem suchego i zimnego Prądu Kanaryjskiego cechuje się klimatem śródziemnomorskim. Biorąc pod uwagę klimat oraz położenie geograficzne Portugalii, najlepszy okres wyjazdu do tego pięknego kraju będzie wiosna, lato oraz wczesna jesień. Najwyższy sezon przypada na miesiące wakacyjne, od czerwca do końca sierpnia, wtedy też bilety lotnicze bywają najdroższe. Warto jednak śledzić na bieżąco prognozę pogody, bo nawet po sezonie temperatury czasem utrzymują się na zadowalającym poziomie.

Co warto zobaczyć w Portugalii?

Dotarcie do Algarve (czyli do południowej części Portugalii) w obecnych czasach jest bardzo proste. Wystarczą zaledwie 3 godziny by dolecieć samolotem z Warszawy do Faro (np. Ryanairem), w łatwy i szybki sposób można dojechać również samochodem z Hiszpanii, to opcja polecana szczególnie dla osób które planują dłuższy objazd samochodowy po półwyspie Iberyjskim. Południowa część Portugalii, ma do zaoferowania bardzo dużo atrakcji zarówno dla miłośników przyrody czy tych, którzy lubują się w historii i sztuce. M.in. Faro będzie naszym pierwszym przystankiem po przylocie do Algarve. Tutaj polecamy odwiedzić Katedrę, renesansowy klasztor klarysek będący obecnie Muzeum Archeologicznym, a przy głównej bramie Porta da Vila (kryjącą w sobie fragment mauretańskich wrót) z rzeźbą św. Tomasza –  trzeba popatrzeć w górę i pomachać bocianom, które tam gniazdują (i nie jest to rzadki widok w tym regionie). Ale cały urok miasto ujawni nam, gdy powłóczymy się wieczorem ulicami Faro odwiedzając nienachalne knajpki z winem owocami morza i fado. Parque National de Ria Formosa – jeden z najsłynniejszych parków Narodowych. Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę pływając łódką po rozlewiskach i wsłuchując się w głosy otaczającej Was przyrody. Largos- to ruchliwe portowe miasto zostało wyjątkowo hojnie obdarzone wspaniałymi klifami i plażami, więc trudno mieć pretensje, że jest mocno turystyczne. Costa Vicentia- Prawie 100-kilometrowy kawałek wybrzeża na zachodzie Algarve ciągnie się od granicy z Alentejo na północy, po Przylądek św. Wincentego. Dzięki objęciu go ochroną w 1995 r. przez Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina, uniknął losu przepełnionych i zabudowanych kurortów. Pamiętajmy, że planując nasze wakacje w Portugali, możemy zakupić bilet powrotny do Polski np. z Lizbony, dzięki temu będziemy mogli zorganizować sobie bardzo spektakularny objazd wzdłuż wybrzeża, zakończony krótkim citybreakiem w Lizbonie.

Najlepsze hotele

W Algavre polecamy zatrzymać się w pięciogwiazdkowym hotelu Pine Cliffs Resort, który wchodzi w skład prestiżowej grupy Luxury Collection. Hotel znajduje się w bardzo malowniczej lokalizacji na klifie, dzięki temu oferuje niesamowite widoki na Ocean Atlantycki. Poniżej hotelu znajduje się piaszczysty odcinek plazy Falesia, która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w całej Portugalii.  Natomiast jeśli wylądujecie w Lizbonie to polecamy Wam hotel Torel Palace Lisbone. Położony na wzgórzu, w centrum stolicy Portugalii.  Jest to czterogwiazdkowy, butikowy hotel, na który składają się trzy niezależne budynki, z których rozprześcierają się piękne widoki na stare miasto, zamek São Jorge, rzekę Tag.

 

Wsparcia merytorycznego przy powstawaniu artykułu udzieliło biuro podróży Nomade.