single

Indonezja – co warto zobaczyć, będąc w tym rejonie świata?

Indonezja – państwo, które Polacy mogą kojarzyć ze względu na to, że indonezyjska flaga wygląda jak odwrócona do góry nogami flaga Polski, to kraj niezwykły, położony na prawie dwudziestu tysiącach małych i większych wysp.  Ten wyspiarski kraj w Azji Południowo-Wschodniej ze względu na swoje bogactwo kulturowe i przyrodnicze niewątpliwie zasługuje na uwagę podróżników i turystów. Buddyjskie Bali, muzułmańskie Molouki, szamańska Sumbawa i wielokulturowa Jawa... Warto zobaczyć, jakie skarby kryją wyspy Indonezji i dowiedzieć się co w tropikalnym lesie piszczy. 

Indonezja – co warto wiedzieć? 

Republika Indonezji to największe państwo wyspiarskie świata, rozpościerające się między Oceanami Spokojnym a Indyjskim. Co więcej, to także jedno z najbardziej ludnych krajów, a samą wyspę Jawę zamieszkuje ponad połowa populacji kraju, czyli około 130 milionów ludzi. Obecną stolicą Indonezji jest Dżakarta, warto jednak wiedzieć, że w związku z jej przeludnieniem oraz ze względu na katastrofalne powodzie i zanieczyszczenie powietrza, władze Republiki podjęły decyzję o przeniesieniu siedziby władz państwowych na Borneo Wschodnie. Z pewnością przyczyni się to do rozwoju ekonomicznego Borneo, ale warto pamiętać, że może przynieść niepożądane skutki związane z wycinką lasów tropikalnych. Jeśli piszemy o Indonezji, z pewnością nie możemy pominąć informacji, że kraj ten zamieszkuje największa liczba wyznawców islamu, który od XV wieku dominuje wśród pozostałych religii. Warto jednak wiedzieć, że prawodawstwo Republiki opiera się na Pancasili, czyli pięciu najważniejszych zasadach życia w wieloetnicznym i wieloreligijnym kraju, z których pierwsza odnosi się do tolerancji religijnej. Dzięki temu zapisowi, twórcy współczesnego państwa chcieli uniknąć wojen wyznaniowych, co w dużej mierze się udało.  

Indonezja – co zobaczyć? 

Liczba miejsc, które warto odwiedzić w Indonezji oraz zobaczyć na własne oczy, niewątpliwie przyprawia o zawrót głowy. Każda wyspa oferuje bowiem wgląd w inną kulturę, inny ekosystem oraz tradycję. Podróż do Indonezji warto zacząć od Jawy, bo to kolebka państwa i miejsce, gdzie można zobaczyć ślady kolonialnej przeszłości oraz wpływy różnych tradycji religijnych. Konglomeratem wielu kultur bezsprzecznie jest Dżakarta – założona już w XV wieku jako główny port sułtanatu Sundy i do niej pierwszej docierały wszelkie nowe religie czy idee, które przywozili przypływający na statkach marynarze i kupcy. W stolicy Indonezji nadal można zobaczyć starą część portu o nazwie Sunda Kelapa. Od XVII wieku, gdy większość wysp archipelagu trafiła pod jurysdykcję Holenderskich Indii Wschodnich, teren Dżakarty stał się stolicą ich zamorskich terytoriów, a nazwę odziedziczyła po dawnej części imperium rzymskiego – Batawia. W starej części miasta warto zobaczyć dawne budynki holenderskich zarządców, które niewątpliwie wyróżniają się na tle lokalnej zabudowy. Godne uwagi są także znaki jedności narodowej, jakie w stolicy Indonezji znaleźć można przede wszystkim w okolicy najważniejszego obelisku zwanego Monas (Monument Narodowy). Oprócz symbolu odzyskania niepodległości i jedności, w okolicy znajduje się Pałac Prezydencki i oraz największy meczet w Azji Południowo-Wschodniej. Warto wybrać się na krótki spacer i zobaczyć jak wygląda Masjid Istiqlal, czyli meczet niepodległości, którego budowa zajęła aż siedemnaście lat. Naprzeciwko meczetu zaś zlokalizowana jest XVI-wieczna, katolicka katedra neogotycka.

Następnym miejscem godnym zobaczenia na Jawie jest stolica kulturowa kraju – barwna, artystyczna Yogyakarta, która popularność wśród turystów z pewnością zawdzięcza bliskości buddyjskich ruin Borobuduru.

Kiedy jechać na wakacje do Indonezji?

Indonezję warto odwiedzać praktycznie przez cały rok, ale większość podróżujących wybiera porę suchą, która ma być gwarantem pogody. Kiedy zatem wybrać się do tego wyspiarskiego kraju? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda wyspa ma swój własny mikroklimat – podczas gdy na jednych pada, na pozostałych pogoda dopisuje. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, kiedy klimat jest najbardziej łaskawy. Na obszarach, które zajmuje Indonezja, występują dwie pory roku: pora sucha i deszczowa. Pora sucha zaczyna się od maja i kończy około września, w tym czasie można spodziewać się wysokich temperatur i niewielkich opadów deszczu, natomiast między wrześniem a kwietniem zdarzają się ulewne deszcze. Przed planowaniem wakacji w Indonezji, warto zerknąć na prognozy pogody na konkretnej wyspie, na którą chcemy się udać. To z pewnością ułatwi wybór terminu wakacji w Indonezji.