single

Najważniejsze informacje przed wyjazdem do Indonezji

Planowanie podróży w dalekie kraje zawsze jest ekscytujące, ale należy się do tego zabrać dużo wcześniej, niż np. przed wycieczką po europejskich krajach. Mówi się, że optymalny czas przed wyjazdem w kraje azjatyckie, w tym do Indonezji (o której dziś będziemy mówić) wynosi minimalnie 10-8 tygodni. Trzeba pamiętać o tym, że czeka nas kupienie biletu, wyrobienie dokumentów czy zaktualizowanie książeczki szczepień. Innymi słowy, w przerwach pomiędzy czytaniem o wulkanach i rajskich plażach, warto zainteresować się praktyczną stroną wyprawy!

Wyruszamy do Indonezji
Pierwszą rzeczą, od jakiej zwykle jesteśmy uzależnieni to pieniądze. Załóżmy, że do Indonezji w celu turystycznym „opłaca” się lecieć na nie krócej niż 14 dni. Kupując bilety odpowiednio wcześniej możemy trafić na rewelacyjne promocje np. za 1600 złotych w obie strony, ale czasem zabraknie szczęścia. Na bilety trzeba odłożyć ok. 2200 złotych – najtaniej podróżować na Jawę lub Bali i stamtąd wyruszyć na odkrywanie wysp. Co więcej, w Indonezji prawdopodobnie w żadnym kantorze nie wymienimy polskich złotówek, więc liczmy się z tym, że wcześniej musimy kupić dolary amerykańskie lub euro. Oficjalną walutą w kraju jest rupia indonezyjska IDR, za 1 USD dostaniemy ok. 13 300 IDR, a za EUR – 15 300 IDR.
Ceny na wyspach są bliższe naszym polskim niż np. francuskim, ale na każdym kroku należy się targować, bo w oczach Indonezyjczyków każdy turysta ma dużo pieniędzy, dlatego starają się podbijać ceny jak tylko mogą. Pamiętajcie o tym rezerwując noclegi, kupując jedzenie i pamiątki, a czasem nawet bilety wstępu na mniej oblegane atrakcje (do najpopularniejszych miejsc ceny biletów są zazwyczaj stałe). Na koniec mała rada, jeśli korzystamy z lokalnych taksówek, cenę za przejazd najlepiej ustalić na samym początku i upewnić się, że kierowca włączył taksometr.

Dokumenty
Drugą rzeczą, bez której się nie obejdziemy jest indonezyjska wiza. Niezależnie od rodzaju naszego paszportu, jako obywatele Polski obowiązuje nas posiadanie wizy. Wizę turystyczną dostaniemy na miejscu na 30 dni i zapłacimy za nią ok. 25 USD. Istnieje również możliwość przedłużenia pobytu o kolejne 30 dni w urzędzie imigracyjnym (za kolejne 25 USD). Jeśli jednak planujemy zwiedzanie tego kraju na znacznie dłuższy okres czasu, musimy złożyć wniosek o wizę do Ambasady Indonezji w Warszawie. Pamiętaj o tym, że paszport musi być ważny przez m.in. 6 miesięcy. Dodatkowo, jeśli planujesz podróżować po Indonezji wypożyczonym samochodem, obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy (w tym również polskie do wglądu). Czasem zdarza się, że wymagane będzie okazanie przez nas biletu powrotnego, więc warto go wydrukować i mieć przy sobie na wszelki wypadek. Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, rozsądnie jest zeskanować wszystkie ważne dokumenty i wysłać je sobie np. na maila lub mieć w bagażu kserokopie.

Szczepienia
Trzecią rzeczą, której absolutnie nie można pominąć są obowiązkowe i zalecane szczepienia. O niektórych z nich musimy pomyśleć m. in. na 6-4 tygodni wcześniej. Co powinno się znaleźć w książeczce szczepień? Na początek podstawowy zestaw, który obowiązuje w większości krajów świata: WZW typu A (w przypadku spożycia zatrutej wody czy jedzenia) i B (w przypadku kontaktu z krwią albo kontaktów seksualnych), błonica/tężec, różyczka (w przypadku kontaktu z osobami zarażonymi) i dur brzuszny. Poleca się też zaszczepić na wściekliznę, nawet jeśli nie planujemy spędzać czasu w dzikich terenach. Małpy, które tak chętnie są głaskane przez turystów, przenoszą mnóstwo chorób niebezpiecznych dla człowieka, a często zdarza się, że gryzą. Należy skonsultować się z lekarzem również w kwestii szczepienia na japońskie zapalenie mózgu, które jest przenoszone przez komary (występuje na wyspach przez cały rok) oraz przeciwko żółtej gorączce – pomimo tego, że ryzyko zachorowania w Indonezji jest niewielkie, od dzieci powyżej 9 miesiąca życia wymaga się dokumentu potwierdzającego szczepienie.
Pozostaje nam jeszcze kwestia malarii. W Indonezji ryzyko zarażenia się malarią dotyczy przede wszystkim wysp takich jak Sumatra, Borneo i Lombok, natomiast na Bali i Jawie (w kurortach) zdarza się to bardzo rzadko. Jednak przy planie objazdówki po Indonezji, zaleca się zachować środki ostrożności, oprócz odpowiedniego ubrania (takiego z długimi nogawkami i rękawami), stosowanie moskitiery, środków odstraszających komary, unikania przebywania na zewnątrz w pobliżu zbiorników wodnych w godzinach, w których komary są najbardziej aktywne (czyli od zmierzchu aż do świtu), można pomyśleć o lekach przeciwmalarycznych, np. słynnego Malarone. Obciążają one wątrobę, więc konsultacja z lekarzem jest obowiązkowa. Niestety, ale komary przenoszą wiele różnych chorób, więc w szczególności musimy na nie uważać.