single

Najpiękniejsze wyspy w Tajlandii

​Tajlandia to przez ostatnie lata jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Zresztą, nie bez powodu, ponieważ w tym kraju znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie - od historycznych szlaków, po przepiękne i bezludne plaże. Dodatkowo, Tajlandia utrzymuje się wysoko w statystykach bezpieczeństwa, bo przestępczość jest tutaj niska, a publiczne miejsca dobrze chronione, co jest dodatkowym plusem, zwłaszcza jeśli chcesz podróżować z całą rodziną. Kolejne zalety tego fantastycznego kraju to stosunkowo niskie ceny, bo najkosztowniejszą inwestycją będzie bilet lotniczy, który zresztą również można kupić po kosztach, jeśli poświęci się tej kwestii trochę czasu. Dzisiaj naszym głównym tematem będą plaże, z których słynie Tajlandia licząca około 500 wysp i wysepek! Które warto odwiedzić?

Koh Chang
Druga, zaraz po Phuket największa wyspa w Tajlandii. Jej ukształtowanie terenu jest górzyste, więc idealnie nadaje się dla osób ceniących sobie wielogodzinne trekkingi w pięknej scenerii. Większą jej część pokrywa las deszczowy, który skrywa liczne strumyki i urocze wodospady. Generalnie Koh Chang nastawia się na turystów z grubszymi portfelami, bo przy większych plażach znajdziemy same luskusowe kurorty, ale wystarczy chwila cierpliwości by odnaleźć coś budżetowego. W niektórych kurortach impreza trwa przez cały dzień i noc, ale są również miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi, gdzie panuje zdecydowanie spokojniejsza atmosfera. Wiele osób przybywa tu by podziwiać czystą i turkusową wodę, która skrywa cudne rafy koralowe, czyli coś dla miłośników nurkowania. Bez problemu wynajmie się odpowiedni sprzęt, niekoniecznie za grube pieniądze. Coś, na czym warto tu bazować to lokalne jedzenie, ponieważ wyspa jest znana z dobrej jakości lokalnej kuchni. Jej specjalnością są owoce morza, być może dlatego, że znajduje się ona w Morskim Parku Narodowym Mu Koh Chang. Co jeszcze przyciąga turystów na tę wyspę? Słonie! Jeśli zatem lubisz obserwować dzikie zwierzęta, będzie to świetne miejsce. W gęstych dżunglach często można spotkać słonie żyjące na wolności, a również znajdziemy oferty sarafi na słoniach. Mówi się, że to jedna z piękniejszych wysp w Tajlandii, a takie opinie trzeba brać do serca.

Koh Lipe
A może coś bardziej kameralnego? Koh Lipe to wysepka o zaledwie trzech kilometrach długości, która również należy do Morskiego Parku Narodowego. Słynie głównie z pięknych plaż, barów i restauracji oraz domków do wynajęcia. W ostatnich latach coraz więcej tutaj przyjezdnych, dlatego jeśli chcesz wynająć domek, w sezonie może być to dosyć trudne, lepiej przybyć tutaj poza sezonem. Co niewątpliwie dodaje uroku wyspie? Na Koh Lipe nie ma ani samochodów, ani dróg! Jedyne, po czym możesz chodzić to ścieżki, które najwygodniej pokonywać skuterem. Nie jest to również miejsce dla miłośników całonocnego imprezowania, często zdarza się, że po zachodzie słońca życie na wysepce zupełnie wymiera. Na Koh Lipe znajduje się malutka wioska rybacka, Chao Ley, która oferuje naprawdę świetne jedzenie - dosłownie prosto z morza. Można tu też nurkować oraz uprawiać wiele innych sportów wodnych, pomimo tego, że spotkasz tutaj ludzi głównie leżących albo biernie odpoczywających. Do popularnych atrakcji należy również całodniowy rejs łodzią, dzięki któremu możesz pooglądać dziesiątki sąsiednich wysepek.

Plaża Patong Beach na Phuket
Phuket, czyli największa wyspa Tajlandii posiada wiele popularnych plaż, ale chyba najsłynniejszą jest Patong Beach. Popularność swoją zawdzięcza również swojemu położeniu, ponieważ rozciąga się na całej długości wyspy, dlatego mówi się o niej jako o głównej plaży. Wiele głosów krytykuje, że klimat na Patong Beach zupełnie nie pasuje do całej Tajlandii i jeśli ktoś chce tutaj spędzić cały urlop, później nie będzie mógł powiedzieć, że poznał ten kraj. Rzeczywiście, można mieć wrażenie, że na Patong Beach zapanowała zachodnia moda, bo ogromne galerie handlowe wyrosły jak grzyby po deszczu, a i na McDonald'sy i Burger Kingi możemy natknąć się co krok. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla rodzin z dziećmi, bo to kraina imprezowiczów, a alkohol leje się strumieniami z każdej strony. Przybywa tu też sporo turystów nastawionych na typowy odpoczynek, czyli plaża, basen plus drinki. Nie zjecie tu potraw z "prawdziwej" tajskiej kuchni, bo wszystko robione jest w sposób bardziej zachodni. Głosy skargi podnoszą się również ze względu na ogromne zaśmiecenie całej plaży. Właściwie jedyny powód, dla którego warto tu zostać, to dobrej jakości tajskie masaże. Jeśli zapytacie o ceny, to również trzeba przyznać, że na Patong Beach zapłacimy o wiele więcej, niż w innych miejscach Tajlandii. Niemniej jednak, jeśli jesteś w Tajlandii na dłużej, przyjedź tutaj i wyrób sobie swoje własne zdanie!