single

"Łza Indii", czyli Sri Lanka

Sri Lanka, często nazywaną "Łzą Indii", oficjalnie - Demokratyczno-Socjalistyczną Republiką Sri Lanki, to azjatyckie państwo położone na wyspie Cejlon. Głównie kojarzy się z plantacjami herbaty oraz wieloletnią wojną domową, która doprowadziła kraj do kryzysu gospodarczego i ekonomicznego. W 2009 roku wojna się skończyła, a wraz z jej końcem państwo z roku na rok zaczęło zyskiwać na popularności pod względem odwiedzin zagranicznych gości. Głównie dzięki turystyce sukcesywnie się odbudowuje i staje na nogi. Co warto wiedzieć o "Łzie Indii"?

Podstawowe informacje o Sri Lance
Sri Lanka ma powierzchnię nie większą niż 1/5 Polski, a zamieszkuje ją około 20 milionów ludzi. Głównie wyznawców Buddy, chociaż znajdziemy tu też hinduistów, chrześcijan i muzułmanów. Jeszcze do niedawna państwo nosiło nazwę 'Cejlon', co w sanskrycie oznacza 'olśniewający kraj' - nie bez powodu. Językami urzędowymi na wyspie są synegalski i tamilski, a w turystycznych częściach bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, który bardzo często pełni też funkcję języka pomocniczego. Stolicą dawnego państwa Cejlonu jest miasto Kotte (oficjalna nazwa: Sri Dźajawardanapura Kotte), która leży na przedmieściach dawnej stolicy, Kolombo (bardzo popularnego pod względem turystycznym miasta). Co ciekawe, pomimo tego, że Kotte jest stolicą państwa od 1982 roku, czyli około 35 lat, wciąż niektóre ważne oficjalne budynki znajdują się w Kolombo. Na wyspie będziemy płacić w rupiach lankijskich (LKR), które według obecnych kursach możemy kupić: za 1 PLN - około 41.5 LKR, za 1 USD - ok. 156 LKR, a za 1 EUR - 174.5 LKR. Pamiętajmy też, by nie wymieniać pieniędzy na lotnisku, tylko spróbować znaleźć kantor w większych miastach. Nie poleca się również posiadania banknotów o wysokich nominałach, ponieważ sprzedawcy bardzo często mogą nie mieć drobnych do wydania. 

Jak wyglądają ceny na Sri Lance?
Trzeba przyzwyczaić się do myśli, że turyści na Sri Lance praktycznie za wszystko muszą płacić dwa razy więcej niż lokalni mieszkańcy. Co więcej, w sezonie ceny mogą być nawet podbite trzykrotnie. To państwo, w porównaniu np. do Indii, nie należy do najtańszych, ale wśród innych krajów Azjatyckich ceny są do przyjęcia. Nie zdziwcie się, jeśli w lokalnych sklepach czy na targach nie znajdziecie nigdzie informacji o cenie danego produktu, jest to bowiem niejako zaproszenie do targowania się - mieszkańcy Sri Lanki uwielbiają to robić i jest wręcz mile widziane targowanie się.

Czy na Sri Lankę potrzebuję wizy?
Tak. Są dwa sposoby na to, jak zdobyć wizę. Po pierwsze, możesz złożyć aplikację o wizę w Ambasadzie Sri Lanki, która znajduje się w Warszawie. Taka wiza ważna jest przez 3 miesiące i zapłacisz za nią 48 USD. Drugim sposobem jest zdobycie bezpłatnej wizy wjazdowej, którą dostanie każdy obywatel Polski, a wizę tą możesz zdobyć w punkcie granicznym do Colombo. Pamiętaj, by mieć przy sobie dwa zdjęcia, aplikację o wizę oraz paszport, którego ważność wynosi minimum rok. Władze lankijskie mogą też poprosić cię o wykazanie, że masz wystarczającą ilość pieniędzy na utrzymanie się (około 30 USD na dzień). Bezpłatna wiza jest ważna przez 30 dni (w celach turystycznych). Wizę można również kupić on-line.

Słynne plaże Sri Lanki
O plażach na Sri Lance można powiedzieć wiele dobrego. Po pierwsze, to idealne miejsce dla ludzi, którzy nie przepadają za wszechobecnym tłumem - te plaże są wyjątkowo puste. Po drugie, są czyste i wygodne, piaszczyste i szerokie. Oczywiście, na wyspie znajdziemy miejsca bardzo komercyjne, ponieważ zdecydowana większość turystów odwiedza Sri Lankę poprzez biura podróży (przy czym cały swój pobyt spędzają zamknięci i odizolowani od prawdziwego życia miasta, bo dla takich turystów przeznaczono tutaj specjalne przestrzenie), ale wystarczy poszukać trochę głębiej i bez trudu znajdziemy coś bardziej odludnego i lokalnego. Bardzo popularne jest uprawianie tutaj surfingu czy innych sportów wodnych. Za najpiękniejszą plażę uważa się m.in. Mirissę - spokojną miejscowość, w której znajdziemy również fascynujące świątynie buddyjskie. Tutaj mała uwaga, jeśli chcesz wybrać się na tą konkretną plażę, powinieneś wiedzieć, że pływanie może być utrudnione przez fale - zwykle jest tutaj bardzo wietrznie. Co ciekawego można powiedzieć o Mirissie? Będzie idealnym miejscem dla miłośników dzikich zwierząt, ponieważ plaże Mirissy znane są głównie jako jedne z najlepszych punktów do obserwacji wielorybów. Można wynająć łódź i wybrać się na safari z wielorybami. 

Dla miłośników natury
Pomimo tego, że Sri Lanka nie jest dużym krajem, ponad 1/3 jej powierzchni należy do terenów chronionych. Możemy tu znaleźć ciekawe parki narodowe skrywające nieznane gatunki roślin i zwierząt - polecamy parki Yala i Uda Walawe.