single

Bali: wyspa surferów

Jeśli jesteś zapalonym fanem surfingu, na pewno zastanawiasz się, w jakie miejsce się udać, by czerpać przyjemność z uprawiania tego sportu. Jest kilka miejsc na świecie, gdzie woda ma wysoką temperaturę przez cały rok i nie trzeba długo czekać na fale. Do jednej z takich wysp należy Bali!

Jedna z tysiąca wysp
Bali to jedna z około 17 tysięcy wysp i wysepek należących do archipelagu Indonezji. Prawdopodobnie również najpopularniejsza. Zamieszkuje ją ok. 4 miliony Balijczyków, którzy utrzymują się głównie z rolnictwa oraz turystyki. Stolica Bali to Denpasar, w którym znajdziemy wiele ciekawych miejsc – ale o tym opowiemy innym razem. Zdecydowana większość Balijczyków wyznaje tzw. hinduizm balijski, dzięki czemu turyści mają większy „luz” w eksponowaniu swoich wdzięków nawet poza rejonami turystycznymi i nie jest to negatywnie odbierane (jak np. w innych częściach Indonezji).

Bilety na Bali
Kolejną rzeczą przemawiającą na korzyść Bali (prócz ciepłej wody i dobrych wiatrów) są stosunkowo niskie ceny biletów. Generalnie rzecz biorąc, jeśli chcemy lecieć do Indonezji, najtańszą opcją jest wykupienie biletów albo na Jawę (do Dżakarty), albo właśnie na Bali. Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę poza sezonem, mogą nam się trafić bardzo korzystne promocje, np. bilety w obie strony za ok. 2300 złotych. Mając przygotowany budżet na wakacje grzechem byłoby nie skorzystać. Nie ma większych problemów z zaplanowaniem wyjazdu samodzielnie, wystarczy odpowiednio wcześniej poczytać o wyspie, przygotować sobie listę miejsc, w które chcemy zobaczyć oraz załatwić wszelkie formalności, takie jak wiza czy uaktualnienie książeczki szczepień.

Ukształtowanie Bali
Czego spodziewać się na miejscu? Wyspy Indonezji mają pochodzenie wulkaniczne i należą do bardzo górzystych. Bali nie wyróżnia się spośród nich w tym względzie – najwyższym szczytem jest wulkan Agnung 3142 m n.p.m. Dużą część wyspy porastają także lasy tropikalne, a ogromną popularnością cieszą się trekkingi po dżunglach i zdobywanie górskich szczytów. Bali posiada również najpiękniejsze plaże w całej Indonezji.

Warunki na Bali
Mówi się, że Bali jest najlepszą wyspą w Indonezji do uprawiania surfingu. Słowa te znajdują potwierdzenie w statystykach, z których wynika, że na Bali każdego roku przybywa kilkaset tysięcy ludzi tylko po to, by móc surfować. Najbardziej pożądanymi punktami są plaże Padang Padang i Uluwatu, wokół których powstały dziesiątki szkół surfingowych i wypożyczalni sprzętu. Podobno najlepszymi miesiącami do surfowania na Bali jest pora sucha, czyli od czerwca do października, ale w tym czasie trzeba się liczyć z zatłoczonymi plażami, przez co pomimo idealnych warunków na wodzie, możemy nie mieć szansy nacieszyć się ulubionym sportem. W takim wypadku trzeba zaprzyjaźnić się ze stałymi bywalcami lub mieszkańcami wyspy, którzy mogą zdradzić jakieś sekretne miejsca. Ale jak już wspomnieliśmy wcześniej, surfować na Bali można z powodzeniem przez cały rok.

Kuta
Kuta jest świetną opcją dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z surfowaniem, z wielu względów. Po pierwsze dzięki piaszczystej plaży i dnu oceanu, ryzyko kontuzji znacznie maleje, a w razie poważniejszej stłuczki nie ucierpimy zbyt dotkliwie. Po drugie, praktycznie codziennie fale na Kucie są idealne do nauki. Oczywiście wcześniej warto sprawdzić, na jakie warunku powinniśmy się nastawiać w danym dniu, ale zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań.

Dopiero zaczynasz? Włącz swoje pokłady cierpliwości. Doświadczeni instruktorzy surfingu mówią, że osoby, które szybko się uczą prawdopodobnie staną na fali już po dwóch godzinach treningu. Surfowanie wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać na początku. Jeśli komuś zależy na szybszym pozyskaniu tej umiejętności, warto obserwować innych surferów i ich technikę, a później samodzielnie ćwiczyć. Czasem po kilku godzinach ćwiczeń uda się złapać większą falę i zrobić pierwszy skręt. Satysfakcja jest nie do opisania i motywuje do dalszego działania. Trzeba też pamiętać o tym, że sprzęt dla początkujących zachowuje się nieco inaczej niż w przypadku wytrawnych surfurów: dostajemy długą, ciężką i szeroką deskę, na której łatwiej złapiemy równowagę. W miarę płynności treningów, przerzucimy się na lżejsze i bardziej opływowe deski.

Droga impreza?
Surfing nie należy do najtańszych sportów, głównie ze względu na sprzęt. Np. w Kucie jedna 2,5 godzinna lekcja surfingu dla trzech osób może kosztować ok. 35 USD na jedną osobę (sprzęt już wliczony). Często jednak takich lekcji będziemy potrzebować dwóch lub trzech, a później możemy wypożyczać deski na cały dzień nawet za ok. 10 USD. Natomiast jeśli jesteś profesjonalnym surferem, rozważ zabranie swojego własnego sprzętu w samolocie - kosztuje to ok. 200 euro.