single

Indonezja – podróże, kultura i plaże Bali

Wśród kokosowych palm niesie się echo modlitw wciąż żywych w licznych balijskich świątyniach. Tropikalne słońce tańczy na szczycie imponujących wulkanów. Kobiety okryte barwnymi chustami spieszą na lokalne targi. Bali od dawna znane jest z wyjątkowej kolorystyki. W przeciwieństwie do mieszkańców innych wysp, Balijczycy odwrócili się do morza. Zamiast tego kierują wzrok ku niebu, w kierunku szczytów swoich świętych gór. Morze od wieków uważane jest tutaj za nieczyste i bezbożne. Nawet rybacy czują wobec niego ogromny respekt. Dla wielu turystów wakacje na Bali wciąż kręcą się wokół wspaniałych plaż. Tymczasem poznawanie życia, kultury i historii tej wyjątkowej wyspy może stać się fascynująca przygodą.

Balijska kultura
Kultura Bali jest wyjątkowa i znana ze względu na bogate i tętniące życiem ośrodki sztuki. Różne formy tańca i muzyki sprawiły, że sztuka i kultura Bali była jedną z najbardziej różnorodnych na świecie. Hinduizm, jako główna religia jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jej rozwój.

Planetescape.pl


Muzyka, teatr, taniec i tradycyjne stroje stały się ucztą dla zmysłów podczas ważnych uroczystości. Obrzędy przejścia można niemal codziennie oglądać w wielu domostwach. Balijskie rodziny z ogromnym pietyzmem celebrują cykl narodzin, śmierci i odrodzenia. Szczególne daty i wydarzenia kulturalne wyznaczają turystyczny kalendarz. Coroczne festiwale sztuki i lokalne wydarzenia przyciągają na Bali rzesze turystów. Przed wizytą na wyspie zaciekawionych, a po powrocie z Bali zadziwionych i zafascynowanych.

Szczególne miejsce w kulturze Bali zajmują tutejsze świątynie. Wielu twierdzi, że w rzeczywistości na wyspie jest więcej świątyń, niż domów. Ściśle mówiąc, wiele świątyń to tak naprawdę nieiwlekie kapliczki, ale liczba religijnych punktów na mapie Bali wynosi ponad 10 000. Miejsca sakralne można znaleźć także w odległych zakątkach wyspy, od gór i pagórków, po nisko położone obszary przybrzeżne.

Zwykle spokojne i niezamieszkane świątynie Bali przekształcają się w wyjątkową scenerię i są prawdziwą ozdobą festiwali i uroczystości religijnych z tradycyjnymi spektaklami, pełnymi muzyki i tańca. Każda świątynia Bali jest unikalna i każda zasługuje na uwagę.

Plaże Bali
Bali posiada wiele rajskich plaż, z których każda może stać się miejscem relaksu i aktywnego wypoczynku. Plaże Bali rozciągają się od południowych części wyspy takich jak Kuta, Nusa Dua i Sanur, aż po urwiskowe "ukryte" brzegi Uluwatu, Padang Padang, Dreamland i Bingin. Obejmują również uderzające czarne piaski na północnym i zachodnim wybrzeżu, z sennymi, niezakłóconymi turystycznym ruchem zatoczkami między nimi. Wybrzeże Bali może okazać się szczególnie interesujące dla surferów. Posiada doskonałe hotele i wszelkie udogodnienia. Infrastruktura turystyczna stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie. Jakie plaże warto odwiedzić w trakcie pobytu na Bali?

W czołówce najpiękniejszy plaży znajduje się z pewnością Lovina Beach. Lovina to połączenie kilku mniejszych plaż, obejmujących kilka miejscowych wiosek w północnej części Bali - Buleleng. Plaża jest wspaniałą alternatywą dla popularnych plaż na południu Bali, takich jak Kuta, Legian i Seminyak. Lovina obejmuje dwa kilometry plaży, a jej głównym punktem jest niewielki obszar w wiosce Kalibukbuk. Tutejsze wschody i zachody słońca są zachwycające. Wzdłuż plaży rozciągają się rzędy kawiarni i modnych restauracji serwujących głównie owoce morza. W pobliżu piaszczystego stoku stoi wysoki pomnik delfina. Idąc na wschód, można napotkać sklepy rękodziełem i dziełami sztuki miejscowych artystów oraz małe warungi, czyli tradycyjne stoiska oferujące przekąski obok szerokiego deptaku.