single

Portugalia - kraj Półwyspu Iberyjskiego

Portugalia jest pięknym krajem, który wielu z nas kojarzy się z znanymi na całym świecie piłkarzami i niezwykle smaczną kuchnią. Państwo to już od 1986 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a od 1991 roku należy do strefy Schengen. Od 1999 roku jest także w strefie euro. Powierzchnia tego kraju, położonego na Półwyspie Iberyjskim wynosi 92 072 km2. Liczba ludności Portugalii wynosi 10,6 mln.

Portugalia dzięki swoim położeniu nad Oceanem Atlantyckim była krajem wielkich konkwistadorów, odkrywców nowych krain geograficznych. Wpływy mauretańskie i orientalne widoczne w sztuce i architekturze dowodzą, jak duży wpływ miała historia na ten kraj. Portugalia jest miejscem, w którym spotykały się i mieszały różne cywilizacje, kultury, od Fenicjan, poprzez Greków, Celtów, do Rzymian i Arabów. Vasco da Gama i żeglarze pod jego wodzą zdobywali kolejne zamorskie posiadłości dla Portugalii. Państwo to może pochwalić się również jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie w Coimbrze.

Jeżeli chodzi o system polityczny to kadencja prezydencka trwa pięć lat, a głowa państwa jest wybierana w wyborach powszechnych. Parlament liczący 230 członków sprawuje władzę przez okres czterech lat. Portugalia słynie także ze znanych na całym świecie piłkarzy np. Eusébio, Luís Figo, czy Cristiano Ronaldo. Bardzo ważną rolę w tym państwie odgrywa tradycja tańca i muzyki, szczególnie melancholijnego fado.

Dowiedz się więcej o wakacjach w Portugalii