single

Łużyce: co koniecznie trzeba zobaczyć w tej części kraju?

Choć Łużyce w dziejach Polski odegrały bardzo ważną rolę, znajdujące się  tu atrakcje turystycznie nie są zbyt dobrze znane turystom. A szkoda,  bo miejsc mogących stać się ciekawym celem wycieczki jest tu sporo.  Gdzie warto się wybrać? Oto kilka najciekawszych atrakcji, jakimi mogą  się pochwalić Łużyce.

Atrakcje turystyczne Łużyc

W gronie najciekawszych na Łużycach znajduje się Łęknica, znana ze  wspaniałego Parku Mużakowskiego. Wpisany na listę UNSCO, będzie  wspaniałym celem wycieczki dla każdego miłośnika zieleni i pięknych  krajobrazów. Innym ciekawym miejscem na Łużycach jest Przewóz, znany m.  in. ze średniowiecznej Wieży Głodowej. To ciekawa pamiątka po tutejszym  zamku oraz miejsce, z którym wiąże się wiele ponurych historii. Kto chce  zajrzeć na poligon i odwiedzić koszary, tego może zainteresować  Świętoszów. To ciekawe miasteczko, które przyciąga także swym położeniem  na terenie Borów Dolnośląskich. Dla miłośników architektury sakralnej  również nie zabraknie tu ciekawych obiektów, które warto odwiedzić w  trakcie wycieczki. Łużyce mogą się pochwalić cysterskim opactwem oraz  ciekawym kościołem św. Henryka z XIV wieku. Z tymi zabytkami można się  spotkać w Henrykowie Lubańskim. Wspaniałe atrakcje turystyczne czekają  też w miejscowości Parowa. Jest ona znana z ceramiki, a tutejszy zakład  (działający od 1963 roku) zyskał uznanie nie tylko na terenie Polski.  Wśród miejscowości, z których Łużyce mogą być wyjątkowo dumne, znajdują  się też Lubań i Łagów. Największą popularność zdobyła jednak Bogatynia,  znana z ciekawej kolekcji przysłupowych domów. Każdy z nich jest cennym  zabytkiem, zatem ogromne zainteresowanie turystów tymi obiektami dziwić  nie powinno. Z ciekawymi domami z podcieniami można się też spotkać  podczas wycieczki po Sulikowie – kolejnej miejscowości, którą mogą nas  oczarować Łużyce. I tu można się poczuć niczym w dawnych czasach, i tu  można poczuć wyjątkową atmosferę tej przygranicznej krainy.  Miejscowością, na terenie której czeka wyjątkowa perełka architektury  renesansowej, jest też Nawojów Łużycki. Niestety – wycieczki nie  docierają tu aż tak często, jak mogłoby się wydawać. Szkoda, bo tutejszy  dwór to jedna z najciekawszych budowli, jakimi mogą się pochwalić  Łużyce.

 

Atrakcje turystyczne Łużyc mogą oczarować każdego podróżnika. Stanowią  one ciekawą i dość zróżnicowaną kolekcję, dzięki której w czasie  wycieczki po tej części Polski nikt nie powinien poczuć się znudzony.  Łużyce mogą zadziwić, mogą też zrobić ogromne wrażenie na każdym z nas.  Bez wątpienia się one krainą, którą warto poznać lepiej.