single

Bułgarskie miasta: Warna

Bułgarskie miasta: Warna

Położenie nad Morzem Czarnym, na stylu Europy Środkowej i Bałkanów, samo w sobie jest wielkim walorem. Warna, największe miasto leżące we wschodniej części Bułgarii, może się dodatkowo pochwalić licznymi atrakcjami oraz cennymi zabytkami. To dzięki nim biura podróży tak chętnie organizują wycieczki na jej teren. A że Warna może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, tanie noclegi znaleźć może tu każdy z nas. To kolejny czynnik, dzięki któremu turystyka na terenie tego miasta może się pomyślnie rozwijać. A co warto zobaczyć podczas pobytu w tym mieście?

Położona nad Zatoką Warneńską, stała się Warna dość szybko ważnym ośrodkiem portowym oraz gospodarczym. Do dziś jest to największy port na terenie Bułgarii, który odgrywa jednocześnie bardzo ważną rolę w życiu gospodarczym Bułgarii. Wraz z rozwojem turystyki na Bałkanach, staje się też Warna ważnym celem turystycznych wypraw. Znane biura podróży chętnie organizują wycieczki na teren miasta, które już w VI wieku p. n.e. zaczynało się prężnie rozwijać jako jedna z greckich kolonii. Dziś to miasto zachwyca licznymi zabytkami, w gronie których można znaleźć zarówno obiekty chrześcijańskie, jak i pamiątki z okresu tureckiego, bizantyjskiego, a nawet zabytki z czasów rzymskich. Co warto zobaczyć w trakcie zwiedzania tego pięknego miasta?

Na miłośników starożytnych atrakcji czekają w Warnie rzymskie termy z II wieku n. e., będące niezwykle ważnym zabytkiem. Uwagę turystów przyciągają również tak cenne pamiątki z VI stulecia n. e., jakimi są pozostałości bizantyjskich fortyfikacji. Pozostałości bazylik z okresu wczesnego średniowiecza oraz obiekty wznoszone przez Turków – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Warna stała się miejscem bardzo atrakcyjnym dla turystów. Nie brak tu i innych atrakcji. Dla miłośników historii ważnym punktem w programie wycieczki po tym mieście staje się miejscowe Muzeum Archeologiczne. Tutejsza ekspozycja jest najlepsza w całej Bułgarii, zatem ogromne zainteresowanie tą placówka muzealną nikogo nie powinno dziwić. W Warnie nie brak też nowszych atrakcji – idealnych dla tych, którzy w pobliskich kurortach spędzają urlop z dziećmi. Zachwyca tutejszy Park Nadmorski, zadziwia wspaniałe Delfinarium. Warto też pamiętać o jednej atrakcji, której polscy turyści nie mogą w Warnie pominąć. To mauzoleum Władysława III Warneńczyka, którego śmierć w trakcie bitwy pod Warną stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.