single

Sri Lanka i Malediwy - co warto zobaczyć?

Trudno wyobrazić sobie lepszą trasę na egzotyczne wakacje. Na jej początku czeka na nas tajemnicza Sri Lanka z niezwykle bogatą kulturą i plantacjami herbaty, tworzącymi niebywałe krajobrazy. Po zwiedzaniu tego niezwykłego kraju można spędzić kilka relaksujących dni na jednej z wysp pokrytych palmami i otoczonych kryształowo czystymi wodami rajskich Malediwów.

Trójkąt kulturowy Sri Lanki
Podróż po Sri Lance warto rozpocząć od samego serca Trójkąta Kulturowego, niedaleko starożytnej stolicy Sigiriya. Na północy tego ciekawego regionu znajduje się Anuradhapura, starożytna stolica wyspy, która do dziś uznawana jest za święte miasto Sri Lanki. Następnie można odwiedzić pobliską Mihintale, miejsce narodzin buddyzmu Sri Lanki. Kluczowym punktem wycieczki jest wizyta w wyjątkowej Fortecy Sigiriya oraz fascynującym starożytnym mieście Polonnaruwa. Przez trzy wieki była to królewska stolica zarówno królestwa Choli, jak i Singhalese. Możemy wspiąć się na skałę Sigiriya. Wędrówka będzie z pewnością trochę męcząca, ale spektakularne widoki na okolicę wynagrodzą nam wszelkie trudy! Nie możemy ominąć także Parku Narodowego Minneriya, gdzie podczas safari turyści mogą spotkać dzikiego słonia indyjskiego żyjącego w naturalnych warunkach.

Święte miasto Kandy
W Kandy czeka na nas wiele atrakcji. To drugie, co do wielkości miasto Sri Lanki, położone w górzystym centrum wyspy. Jest uznawane za stolicę kulturalną Sri Lanki. W 1988 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO . Kandy to doskonałe miejsce do odkrywania kultury i kuchni Sri Lanki, w pięknym i naturalnym otoczeniu. Powinniśmy koniecznie zarezerwować sobie czas na wizytę w Świątyni Zęba, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych relikwii na Sri Lance. Niesamowitych wrażeń dostarczy nam także pokaz tradycyjnego tańca Kandyan.

Herbaciane plantacje
W górskiej scenerii w mieście Nuwara Eliya można zatrzymać się na lunch w jednym z kolonialnych budynków w stylu brytyjskim. Każdy, kto dotarł na Sri Lankę, powinien odwiedzić to miejsce i jedną z fabryk herbat. Sama okolica jest zachwycająca. Spacer wśród zielonych pól herbaty przynosi prawdziwy relaks i wyciszenie. Plantacje są nieodłączną częścią tutejszego krajobrazu.

Odpoczynek na rajskich wyspach
Aby odpocząć po aktywnym zwiedzaniu Sri Lanki najlepiej udać się na Malediwy. Ten przepiękny archipelag na Oceanie Indyjskim ma 26 atoli. Wyspy malediwskie oferują głębokie błękitne morze z wieloma rafami, białymi, piaszczystymi plażami i różnorodną roślinnością. Jest to w zasadzie raj, gdzie ludzie mogą spędzić długie dni po prostu odpoczywając i relaksując się się. Jest to także doskonałe miejsce na nurkowanie, nurkowanie z rurką lub po prostu badanie podwodnego świata z tysiącami różnych ryb i pływanie wśród koralowców.

Jednak Malediwy to nie tylko plaże. Jeżeli w dalszym ciągu mamy ochotę na aktywne zwiedzanie, czeka na nas Hukuru Miskiiy. Jest to najstarszy meczet, który można znaleźć na wyspie. Pochodzi z XVII wieku. Wnętrze meczetu jest wspaniałe, a koralowe kamienne ściany z rzeźbami różnego rodzaju wzorów i arabskich legend są naprawdę niezwykłe. Znajdują się tu także groby, które zostały wzniesione ku czci sułtanów, bohaterów i wysoko urodzonych mieszkańców. To spokojne i ciche miejsce jest idealne dla ludzi, którzy pragną poznawać kulturę islamską.

Czy można wyobrazić sobie lepszy scenariusz długo wyczekiwanych i wymarzonych wakacji? Otwórzmy się, zatem na odkrywanie skarbów południowo-wschodniej Azji. Sri Lanka i Malediwy to w tym skarbcu dwie, piękne perły. Jeżeli zainspirowaliśmy Cię do takiej podróży, to koniecznie sprawdź jaką ofertę przygotowało dla Ciebie PlanetEscape.pl!