single

Ciekawe fakty o Królestwie Tonga

Królestwo Tonga to monarchia konstytucyjna, od 1970 roku członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Leży w Polinezji i obejmuje trzy grupy wysp: Tongatapu, Haapai oraz Wawau. Kraj ten w 2016 niespodziewanie zrobił się na chwilę bardzo popularny. Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro chorąży reprezentacji Królestwa Tonga wystąpił w narodowym stroju, bez koszulki, za to nasmarowany olejkiem kokosowym. Większość pań oglądających transmisję na pewno na chwilę straciła oddech. Przystojny sportowiec wyglądał niezwykle imponująco. Przedstawiamy kilka ciekawostek na temat Królestwa Tonga, dzięki którym zapamiętacie ten wyjątkowy kraj.

Konserwatywne podejście do nagości
Wbrew przytoczonemu incydentowi z igrzysk w Rio, w Królestwie Tonga obowiązuje dosyć restrykcyjne podejście do nagości. Obnażanie się w miejscu publicznym jest tutaj wbrew przepisom prawa. Plaża nie jest żadnym wyjątkiem. Można na niej spotkać ludzi dosyć szczelnie okrytych. Wydawać by się mogło, że wyspiarski kraj, położony w gorącym klimacie, pełen rajskich plaż podchodzi do nagości w zupełnie naturalny sposób. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, wyjątkiem są typowo turystyczne ośrodki, gdzie takie konserwatywne zasady nie obowiązują.

W przeszłości sojusznik Polski
Kiedy w 1939 roku hitlerowskie Niemcy dokonały zbrojnej agresji na Polskę nasz naród liczył na szybkie wsparcie ze strony europejskich mocarstw. Okazuje się jednak, że to właśnie Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziało Niemcom wojnę. Co więcej, decyzję tę poparło społeczeństwo. Znakiem tego była publiczna zbiórka, która pozwoliła ufundować dwa myśliwce Spitfire.

Kraj dużych ludzi
W Tonga jest mnóstwo otyłych osób. Nadwaga towarzyszy tutaj aż 90 % ludności. Z kolei na poważną otyłość cierpi 70 % kobiet. Przypadki otyłości nie omijają również królewskiego dworu. Jeden z władców Tonga Topou IV trafił nawet w 1976 roku do Księgi Rekordów Guinnessa. Bynajmniej nie za zasługi dla swojego kraju. Stał się znany z zupełnie innego powodu. Był najcięższym monarchą świata. Ochrzczony wiele mówiącym przydomkiem „Big Banana” władca ważył aż 201 kg. Nie wiadomo czy wpis do księgi nie przyczynił się do podjęcia decyzji o odchudzaniu. Faktem jest, że Topou schudł aż 70 kg.

Przypadki kanibalizmu
W przeszłości Tonga zdarzały się przypadki kanibalizmu. Ostatni, odnotowany oficjalnie miał miejsce około 120 lat temu. Według grążących legend grupa przybyłych tu misjonarzy pragnęła wytłumaczyć tubylcom, że w cywilizowanym i kulturalnym kraju nie powinno się zjadać innych ludzi. Tongijczycy mieli odpowiedzieć na to pytaniem”Nawet wrogów?”. Misjonarze, którzy pragnęli nawrócić tubylców na jedyną słuszną wiarę trafili tego dnia „na ich talerze”. Powodem aktów kanibalizmu wcale nie był głód. Chodziło raczej o pokaz swojej siły. Z pewnością nie jest to powód do dumy. Jednak tego rodzaju akty sprawiają, że Tongo od razu szybciej zapada w pamięć.

Sieć kokosowa
W naszym kraju funkcjonuje poczta pantoflowa. W Królestwie Tonga jej miejsce zajmuje sieć kokosowa. To specyficzny rodzaj komunikacji pozwalający w tempie ekspresowym dowiedzieć się kto, z kim i dlaczego? Chodzi o to, że Tongijczycy to po prostu bardzo plotkarski naród. Ofiarą plotek padają nie tylko osoby publiczne oraz znajomi i sąsiedzi. Namiętnie plotkuje się także o turystach.