single

Skarby Sri Lanki

Sri Lanka to kraj uśmiechniętych ludzi, herbaty i zielonych lasów. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, jako wakacyjny kierunek – także wśród turystów z Polski. Wycieczka na Sri Lankę to przyjemny początek podróżowania po Azji Południowo-Wschodniej, bo wiele rzeczy Was zachwyci i zaskoczy. Dzisiaj porozmawiamy o lankijskiej kulturze i ciekawych miejscach, oraz postaramy się Was przekonać, że Sri Lanka to dobry wybór! Poznajcie razem z nami skarby Sri Lanki.

Zielona wyspa
Wycieczka na Sri Lankę na pewno będzie z gatunku tych przygodowych. Ta ogromna wyspa jeszcze 10-15 lat temu pozostawała całkiem zapomniana dla masowej turystyki. Dzisiaj wielu zagranicznych inwestorów wybudowało tu świetne hotele. Nie zaburzyli oni (jeszcze) autentyczności wyspy, a wręcz pomogli w jej odkryciu. Na Sri Lance podróżnicy mają szansę zjechać aż 26 fantastycznych parków narodowych, w tym najpopularniejsze: Yala, Udawalawe, Park Narodowy Płaskowyżu Hortona czy Minneriya. W większości z tych parków żyją wolno przepiękne zwierzęta i narodowy symbol Sri Lanki – słonie. Turyści mogą skorzystać z opcji safari i wyznaczonymi trasami przemierzyć parki, oglądając z poziomu terenowego samochodu dziką przyrodę. Ci, którzy są spragnieni trekkingu i odkrywania zakątków wyspy na nogach, mogą wspiąć się na Lwią Skałę (Sigiriję), na której kilkaset lat temu król Kasjapa zbudował wspaniały pałac. Często zdobywa się też Little Adam’s Peak, niewymagający szczyt oraz jego większego brata (na który potrzeba już trochę kondycji) – Adam’s Peak. Objeżdżając Sri Lankę każdego dnia pokonuje się dziesiątki kilometrów w samochodzie, bo odległości pomiędzy konkretnymi miejscami są ogromne. Dlatego przygotujcie się na intensywny czas!

Raj dla historyków i stacje archeologiczne
Na Sri Lankę można pojechać także w celu badania śladów dziedzictwa ludzkości. W samym centrum interioru zlokalizowane są stacje archeologiczne i ruiny dawnych lankijskich stolic. Mowa oczywiście o Anuradhapurze i Polonnaruwie. Obie zostały wpisane na listy UNESCO. Jednodniowa wycieczka po tych dwóch miastach na pewno zrobi na Was wrażenie, ale jeśli nie jesteście historycznymi zapaleńcami, nie ma sensu spędzać tu więcej czasu. Warto poświęcić chwilę na eksplorowanie buddyjskich świątyń – zwłaszcza, jeśli macie z nimi do czynienia po raz pierwszy. Miejscem, które koniecznie musi znaleźć się na liście „must see” jest Dambulla, kompleks świątyń wykutych w skale. Świątynie rozciągają się na kilka kilometrów, a posągi Buddy są naprawdę imponujące. Spotkacie tu wielu turystów, ale nie zniechęcajcie się, bo to miejsce jedyne w swoim rodzaju.

Wycieczki na plantacje herbaty
Dawne państwo Cejlonu od wieków słynie z wybornej herbaty. Lankijczycy uprawiają jej bardzo dużo, na dodatek stosując jedynie tradycyjne metody – wszystkie zbiory są ręczne! Podczas wycieczki na Sri Lankę, zwłaszcza od marca do końca wakacji, można zaobserwować Lankijki na plantacjach herbaty z wielkimi wiklinowymi koszami. Najpopularniejszym miejscem do zwiedzania plantacji herbaty jest Nuwara Eliya, w której powstały także fabryki. Wielu turystów przybywa tu, by zobaczyć proces wytwarzania herbaty od zbioru do jej zaparzenia. Herbata z Nuwara Eliya to chyba najlepsza pamiątka, jaką można przywieźć ze sobą ze Sri Lanki. Na wyspie dominuje herbata zielona, biała i czarna. Jeśli będziecie mieć możliwość, pijcie ją codziennie, bo t smak nie do powtórzenia. Ostrzegamy jednak, że po takiej wycieczce na Sri Lankę możecie stracić chęć do picia herbaty z torebek.

…oraz wycieczki po ogrodach przypraw
Prócz herbaty, na Sri Lance spotkacie się z aromatycznie pachnącymi ogrodami przypraw, np. w Matale znajduje się jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów ogród. I chociaż ogród w Matale to typowo turystyczna miejscówka, to zwiedzenie go z przewodnikiem, który opowiada w jaki sposób hoduje się poszczególne przyprawy może być ciekawym doświadczeniem. Wstęp jest darmowy, ale za to nie wyjdziecie stamtąd bez kupienia choćby cynamonu. Oczywiście o wiele bardziej opłaca się kupowanie przypraw na targach i straganach, są świetnej jakości i niczym się nie różnią od tych z ogrodów. Pozostając przy przyprawach dodamy, że lankijska kuchnia jest bardzo ostra! Jedynie w hotelach bierze się poprawkę na delikatne podniebienia turystów, ale i tak możecie być zaskoczeni jej smakiem. Na Sri Lance warto też wybrać się na wycieczkę do zachwycających ogrodów botanicznych, których otwarto tu naprawdę wiele, chociaż wiadomo, że przyjeżdża się tu głównie do parków narodowych.