single

Ciekawostki o Indonezji

Indonezja, kraj tysiąca wysp i odsłon. Nie znajdziesz takiego drugiego miejsca na Ziemi! Według statystyk, przez ostatnie lata tysiące Polaków podróżowało w tym kierunku na własną rękę lub z biurami podróży. Nie ma się czemu dziwić, bo jest co zwiedzać! W Indonezji zachwyci Cię bogactwo natury, fascynująca kultura i różnorodność grup etnicznych, piękne świątynie, architektura i egzotyka miejsca. Wycieczka do Indonezji przyniesie Ci dużo radości i satysfakcji i zapewniamy Cię, że będziesz chciał wrócić po więcej! Dzisiaj opowiemy trochę o poszczególnych indonezyjskich wyspach, być może ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, od której zacząć swoją podróż. Zapraszamy do lekury!

Sumatra: dżungle i orangutany
Sumatra, ogromna wyspa na zachodzie Indonezji, kojarzy się głównie z orangutanami i nieskażoną przez człowieka przyrodą. Już tylko na Sumatrze i Borneo można spotkać orangutany żyjące na wolności – te wyjątkowe zwierzęta są głównym powodem, dla którego turyści chcą odwiedzić tę wyspę. Orangutany najłatwiej zobaczyć w lasach deszczowych Bukit Lawang, ale ostrzegamy, że nie jest to łatwe miejsce. Drogi prowadzące do tej części wyspy pozostawiają wiele do życzenia, nie ma tu też infrastruktury turystycznej ani restauracji za rogiem. Dlatego cała wycieczka na Sumatrę to prawdziwa przygoda – spanie na campingach i długie trekkingi po niekończących się dżunglach, oczywiście z przewodnikiem, który potrafi wyczarować ucztę ze skarbów znalezionych w lesie. Na Sumatrze żyje więcej wyjątkowych gatunków zwierząt, w tym małe słonie sumatrzańskie (zagrożone wyginięciem). Co więcej, na tej wyspie znajduje się aż 26 wulkanów, a na część z nich można wejść bez specjalistycznego sprzętu. Jedną z najpopularniejszych atrakcji wyspy jest teren jeziora Toba (największego wulkanicznego jeziora na świecie), zamieszkiwany przez lud Bataków. Batakowie stworzyli tu małą bazę turystyczną, a turyści mogą mieszkać w domach o kształcie łodzi, kąpać się w gorących źródłach i kupić plemienne rękodzieło. Turyści chętnie wędrują nad jezioro Toba i po wioskach Bataków, by zobaczyć na własne oczy ich kulturę i zwyczaje, np. pogrzeby i wyjątkowe grobowce tworzone dla całych rodzin. Na Sumatrę można się dostać lądując na lotnisku w Medanie.

Bali: getto turystyczne i nieodkryte piękno
Bali to chyba najpopularniejsza indonezyjska wyspa, która nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Prawdę mówiąc, największe skupisko turystów i wszystkie krążące legendy skupiają się wokół Denpasar i Kuty, „betonowego raju”. W tym miejscu nie znajdziecie już nic z autentycznego Bali, ale raczej betonowane plaże i molochy, w których swoje wakacje spędzają dziesiątki tysięcy turystów. Omijajcie te miejsca, a Denpasar potraktujcie jako miasto tranzytowe (obsługuje międzynarodowe lotnisko). Będąc na Bali warto udać się od razu do Ubud, zwanego kulturową stolicą Bali. W Ubud można robić wiele ciekawych rzeczy, w tym wybrać się na nieaktywny wulkan Batur, do Małpiego Lasu (uważajcie na aparaty i torebki, bo małpy lubią je zabierać) i do Sidemen, romantycznego miasteczka. Możemy śmiało powiedzieć, że Bali poza Denpasar i Kutą jest piękne i niedocenione, wystarczy wyjść poza turystyczne dzielnice i okazuje się, że wcale nie jest tu tak tłoczno. Jeśli interesuje Was plażowanie i wypoczynek, z Bali bliziutko już na przepiękne wyspy Gili - załapcie się na prom i zobaczcie, jak wygląda prawdziwy raj.

Jawa: wyspa wulkanów i świątyń
Najbardziej zaludniona wyspa na Ziemi, bo mieszka na niej ponad 130 milinów ludzi! Być może dlatego niektórzy omijają ją szerokim łukiem, a inni szczerze kochają. Na Jawie zlokalizowana jest stolica Indonezji, Dżakarta, miasto chaosu i świątyń, które klimatem nieco przypomina szalony Bangkok. Na Jawę jeździ się ze względu na dwie historyczne świątynie: hinduistyczną Prambanan i buddyjski Borobudur, a także by zwiedzać parki narodowe, np. najpopularniejszy Bromo Tenger Semeru. Na Jawie znajdziemy aż 121 wulkanów, niekończące się lasy i poukrywane w nich świątynie, wodospady i jaskinie. Żeby dobrze zwiedzić wyspę, po części przygodowej można udać się na śliczne jawajskie plaże, które - o dziwo - są mało uczęszczane. Wszystko zależy od Waszych preferencji!

Rajski Lombok
Lombok to świetny wybór jeśli chodzi o trekkingi i odkrywanie przyrodniczych zakątków. To dobra baza wypadowa do sławneg Parku Narodowego Komodo, w którym żyją warany. Na Lomboku jest też zachwycająca infrastruktura turystyczna i klimatyczne hotele, które zupełnie zmienią doświadczenie z Waszej wycieczki do Indonezji.