Co warto wiedzieć o kuchni tunezyjskiej?
Choć Tunezja położona jest w Afryce, jej kuchnię należy nazwać kuchnią arabską. Dla przeciętnego Europejczyka każda kuchnia arabska jest wyjątkowo ostra. Nie inaczej jest z kuchnią tunezyjską. Ze względu na położenie Tunezji, znajdziemy w niej oczywiście akcenty śródziemnomorskie. Większość dań ma tutaj barwę czerwoną za sprawą obecności pomidorów oraz papryki. Według Tunezyjczyków barwa czerwona pobudza apetyt. Podstawą potraw tunezyjskich są ryby, owoce morza, baranina, drób, kuskus, ziemniaki, jaja oraz chleb.
Cechy charakterystyczne kuchni tunezyjskiej
Tunezja charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną kuchnią regionalną. Na południu potrawy są bardziej ostre, z kolei wybrzeże pełne turystów z Europy obfituje w wiele łagodniejszych potraw. W restauracjach nie spotkamy tu dań naprawdę bardzo ostro przyprawionych. Każdy doprawia potrawę według własnych upodobań już na talerzu. W tunezyjskiej kuchni mnóstwo jest warzyw. Praktycznie przez cały rok, na okrągło, uprawia się tutaj pomidory, paprykę, karczochy, fasolę, brokuły oraz dziesiątki odmian sałat. W Tunezji nie istnieje potrzeba importu warzyw z zagranicy.
Tunezyjczycy bardzo chętnie używają natki pietruszki. Jednak w przeciwieństwie do nas, nie posypują nią gotowej potrawy, ale traktują, jako jeden ze składników dania. To samo dotyczy szpinaku oraz szczawiu. Co ciekawe, Tunezyjczycy bardzo często używają do potraw liści rzepy. Warto wspomnieć, że w Tunezji powstaje też doskonałej jakości oliwa.
Ważna rola przypraw
Do najważniejszych przypraw należą słodka i ostra papryka, kurkuma, czosnek, kminek i kumin. Jako aromatyczny dodatek Tunezyjczycy stosują wspomnianą już pietruszkę oraz cytrynę. Tunezyjską specjalnością jest harissa, czyli pasta na bazie ostrej papryczki i czosnku. Podaje się ją niemal do każdego dania. Bywa jedzona, jako przekąska najczęściej w towarzystwie oliwek i oliwy, co łagodzi jej pikantny smak. Nie ma lepszej przegryzki, niż kawałek bagietki zamoczony w oliwie, a następnie muśnięty harrisą.
Domową harrisę można zrobić z łatwością samodzielnie. Potrzebne są suszone papryczki, chili, które następnie moczy się w ciepłej wodzie. 2-3 ząbki czosnku trzeba rozetrzeć z solą, dodać odsączone papryczki i wszystko razem utrzeć. Można użyć moździerza, jednak o wiele szybciej zrobimy to za pomocą blendera. Do ucieranej masy należy dodać łyżeczkę kminku, ziaren kolendry oraz kuminu. Pod sam koniec wlewa się łyżkę oliwy. Warto nią zalać również wierz sosu, przechowywanego w słoiczku w lodówce. Trudno o bardziej aromatyczny i intensywny pod względem smaku dodatek do dań mięsnych, warzyw, makaronu czy ryżu.
Bez kuskusu nie ma kuchni tunezyjskiej
Tunezyjczycy uważają kuskus za swoje narodowe danie. Ta kaszka z pszenicy łączona jest tutaj z rybą. To prawdziwa specjalność kulinarna Tunezyjczyków. W innych krajach arabskich kuskusowi towarzyszą raczej kurczak, baranina, warzywa lub bakalie. Europejczycy przygotowują kuskus w bardzo prosty sposób. Po prostu zalewają go wrzątkiem, odstawiając na kilka chwil. Mieszkańcy Tunezji stosują inny, bardziej pracochłonny sposób przyrządzania kuskusu. Ziarna pszenicy są podgotowywane, a następnie rozcierane na drobną kaszę, którą powoli gotuje się na parze w specjalnym naczyniu. Z pewnością w Tunezji kuskusu nie można nazwać kaszą błyskawiczną.