single

Kuchnia afrykańska, czyli jaka?

Kuchnię afrykańską dosyć trudno scharakteryzować. Na pewno stanowi ona połączenie tradycyjnych w tym regionie owoców takich, jak banany, kokosy oraz melony, warzyw: manioku, batatów i fasoli, mięs oraz zbóż charakterystycznych dla Afryki, czyli sorgo i prosa.

Duży obszar. Mnogość tradycji kulinarnych
Kuchnia afrykańska wymyka się próbom jej zdefiniowania, ponieważ obejmuje kulturę wielu krajów i narodów. Afryka pełna jest przecież rozmaitych plemion, a każda grupa etniczna posiada własne tradycje kulinarne. Wspólnym mianownikiem poszczególnych kuchni są podobne produkty np. owoce i warzywa, zboża lub przyprawy. Kuchnię afrykańską trudno nazwać kuchnia łagodną. Ostre i bardzo ostre potrawy, królują w każdym zakątku Afryki.

Pod względem kulinarnym Afrykę najłatwiej podzielić na część zachodnią, położoną najbliżej Europy oraz część wschodnią, czyli arabską. Im bliżej Azji, tym więcej w kuchni afrykańskiej orientu, za sprawą takich krajów, jak Liban, Cypr oraz Jordania. Jeżeli pragnęlibyśmy skosztować kuchni typowo afrykańskiej, powinniśmy się udać na Madagaskar lub do Wybrzeża Kości Słoniowej.

Afryka, ze względu na kolonialne zapędy Europejczyków, bardzo długo pozostawała pod wpływem kultur i tradycji europejskich np. włoskich, francuskich czy hiszpańskich. Szczególnie mocny wpływ wywarło to na kuchnię w takich krajach, jak Maroko, Algieria czy Tunezja. To dzięki wpływom Europejskim na stołach afrykańskich można dziś spotkać takie produkty, jak pomidory, papryka, czosnek oraz oliwa.

Tradycyjne potrawy afrykańskie
Gdybyśmy porównali współczesną kuchnię afrykańską do tej, która występowała na terenie Afryki przed wiekami, nie znaleźlibyśmy zbyt wiele różnic. Najpopularniejsze, a zarazem najbardziej znane na świecie potrawy kuchni afrykańskiej to Harrisa oraz Tajines.

Harissa to rodzaj pasty przygotowywanej na bazie ostrych czerwonych papryczek, kolendry, czosnku, oliwy oraz kuminu. Stosuje się ją, jako dodatek do makaronów, kanapek, zup oraz kuskusu. Natomiast Tajines to jedna z propozycji kuchni marokańskiej, która zdobyła powszechne uznanie. Nazwa potrawy pochodzi od tradycyjnego naczynia, w którym się ją przygotowuje. W skład tego dania wchodzi mięso (wołowina, wieprzowina, drób) oraz warzywa, masło i marokańskie przyprawy. To właśnie przyprawy sprawiają, że danie słynie z niepowtarzalnego smaku. Potrawę dusi się w naczyniu kształtem przypominającym kominek. Dzięki takiemu sposobowi przyrządzania wszystkie składniki, smaki i aromaty, mogą się przeniknąć. Efektem jest prawdziwa uczta dla podniebienia.

Inne popularne potrawy afrykańskie to: gari akpu przyrządzane z manioku, rozmaite zupy warzywne, tabulla, czyli owsianka z mielonej kukurydzy oraz fufu przygotowywane z maki maniokowej i kukurydzianej. Często przyrządza się bastelę będącą rodzajem ciasta, w które zwija się mięsny farsz przyprawiony imbirem, cynamonem, papryką, szafranem i kolendrą z dodatkiem cebuli. Charakterystyczny dla Afryki jest także biltong, czyli suszone mięso wołowe albo strusie, które doprawia się octem, kolendrą, solą oraz pieprzem. Popularne są również placuszki wykonywane z grubo mielonej mąki kukurydzianej, noszące nazwę nshima. Z kolej ouarka to bardzo cieniutkie ciasto napełnione rozmaitymi farszami, które smaży się na oliwie.