single

Kuchnia marokańska

W ciągu ostatnich lat otworzyło się wiele bezpośrednich połączeń z Polski do Maroko – jednego z wielu afrykańskich krajów. Maroko słynie z kolorów, hipnotyzujących widoków, nocnych targów, wyciskanych soków i aromatycznej kuchni. Dzisiaj porozmawiamy właśnie o kulinarnej stronie tego fascynującego kraju – czym charakteryzuje się marokańska kuchnia? Co nas w niej zaskoczy? Dlaczego warto wybrać się do tego kraju?

Kilka informacji o Maroko
Co powinno się wiedzieć o Maroko przed wyjazdem? Jak już wspomnieliśmy powyżej, Maroko to kraj położony w północno-zachodniej Afryce. Jest jednym z krajów Maghrebu (arab. Zachodu) do którego zaliczają się również Tunezja i Algieria – najbardziej na zachód wysunięte kraje islamu. Maroko ma powierzchnię około 450 tysięcy kilometrów kwadratowych, przez co jest na 58 miejscu listy największych krajów na świecie. Ten afrykański kraj zamieszkuje ponad 35 milionów mieszkańców, z czego rdzenna ludność to Berberysi (kiedyś nazywani Maurami). Ponad 60% Marokańczyków to Arabowie, mieszkają tu także wędrowcy zza Sahary Zachodniej oraz Żydzi. Jeśli chodzi o ukształtowanie geograficzne, Maroko jest krajem bardzo urozmaiconym pod względem krajobrazowym. Zdecydowanie największą powierzchnię zajmują pustynie (Sahara) i góry (Atlas). Maroko od północy jest oblane przez wody Morza Śródziemnego (468 kilometrów linii brzegowej), a od zachodu przez wody Oceanu Atlantyckiego (1835 kilometrów linii brzegowej). Tereny tych dwóch wybrzeży różnią się, bo od strony Morza Śródziemnego jest skaliście (góry Rif „wpadają” do morza), a od Atlantyku są wyżyny (blisko znajdują się podnóża gór Atlas), ale z piaszczystymi plażami (np. te w Agadirze). Pasy wybrzeży są bardzo wąskie i górzyste. Takie warunki oczywiście mają ogromny wpływ na kształtowanie się kuchni w tym państwie. Co powinniśmy wiedzieć o kuchni marokańskiej?

Czym charakteryzuje się kuchnia marokańska?
Zacznijmy od tego, że potrawy kuchni marokańskiej należą do popularniejszych spośród pozostałych kuchni afrykańskich. Charakteryzują się wyszukaną aromatycznością i starannym doborem przypraw. Na kuchnię marokańską miały wpływ w szczególności kuchnie śródziemnomorskie, francuska, żydowska i arabska, co poskutkowało unikalnością na skalę światową. Do Maroko warto jechać tylko ze względu na kulinaria! Jakie elementy wymienionych kuchni spotkamy w marokańskich potrawach? Kuchnia śródziemnomorska pozostawiła po sobie zamiłowanie do oliwek, które znajdziemy w wielu potrawach. Poza oliwkami używa się także dużo bakłażanów, cukinii, pomidorów, mozarelli i sera feta. Jednym z bardziej znanych dań jest kurczak z oliwkami o smaku cytryny – cytrusy to także akcent śródziemnomorski. Jeśli chodzi o kuchnię żydowską, znajdziemy tu wyraziste i pikantne smaki, dużo ziół i przypraw typu cynamon, imbir, czosnek, kolendra czy oregano. Wpływy francuskie to obecność np. szafranu, kardamonu, ziaren sezamowych, papryki i mięty. Nie sposób wspomnieć o słynnej miętowej herbacie, ale o tym za moment. Jeśli chodzi o Arabów, to zostawili oni w Maroko wyraziste przyprawy z Indonezji. W kuchni marokańskiej używa się też powszechnie daktyli, różnego rodzaju kaszy (w szczególności kuskusu), chleba i makaronu. Istnieje pewna historia o tym, jak powstał makaron – miał bowiem wydłużać przydatność mąki do spożycia podczas długich podróży po pustyni. Warto też wspomnieć o naczyniach, w których podaje się niektóre marokańskie potrawy - mowa o tzw. tajin. Tajin to gliniany talerz, w którym dusi się razem wszystkie składniki by osiągnąć unikalny smak. To prawdziwa gratka dla turystów - kelnerzy bardzo lubią odgrywać przed gośćmi show z glinianymi talerzami w roli głównej.

Co je się w najczęściej?
W karcie w lokalnej knajpce najczęściej spotkamy potrawy w tajine o różnych smakach. Co ciekawe, przed zamówieniem zawsze dostaniemy niewielki zestaw przystawek, do którego zalicza się np. dużo chleba, sałatka z bakłażana, ciecierzyca w sosie i pomidory. Na tajine najczęściej składa się mięso z kurczaka lub mięso wieprzowe podawane z dodatkami, np. frytkami, serem, oliwkami, pomidorami i jajkiem. Kuchnia marokańska jest bardzo zdrowa i pożywna, możemy liczyć na naprawdę duże porce! Co więcej, jedzenie poza głównymi szlakami turystycznymi jest naprawdę tanie, za obiad dla dwóch osób zapłacimy ok. 5 euro. Maroko to także stolica hummusu i wszelkich past do chleba. Będziecie zachwyceni, jak wiele smaków można skomponować.

Herbata miętowa
Wróćmy do wspomnianej powyżej herbaty miętowej, z której słynie Maroko. Przyrządza się ją w czajniczkach ze stali nierdzewnej, gotując przez kilkanaście minut suszone lub świeże liście mięty razem z pudrową zieloną herbatą. Aby herbata smakowała wg tradycyjnej receptury, trzeba ją kilka razy przelać między szklanką a czajnikiem oraz dodać dużo cukru. Na naparze wytworzy się charakterystyczna pianka, a my rozpłyniemy się w orzeźwiającym smaku. Herbatę miętową można pić nawet w największe upały!