single

Kuchnia marokańska

Dla samej kuchni marokańskiej warto się wybrać do Maroka! Od wieków kuchnia marokańska zachwyca wszystkich przybyszów, którzy uwielbiają aromatyczne potrawy i napoje. Tradycyjna kuchnia Maroka powstała w połączeniu wielu wpływów z zewnątrz, ogromny udział miała tu kuchnia arabska i … kuchnia śródziemnomorska. Czym charakteryzuje się marokańska kuchnia? Jakich potraw musicie koniecznie spróbować odwiedzając to barwne państwo? Specjalnie dla was stworzyliśmy krótki przewodnik po marokańskich smakach.

Wpływy zewnętrzne
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, kuchnia marokańska to mieszanka kuchni z różnych końców świata. Prócz smaków z kuchni arabskiej – takich jak typowy chlebek arabski, humus we wszystkich smakach czy kotleciki z ciecierzycy, warto wspomnieć o składnikach „pożyczonych” z krajów Morza Śródziemnego. Zalicza się do nich oliwki (we wszystkich odmianach), oliwę, cytrusy (cytryny, pomarańcze, grejpfruty, różne odmiany mandarynek), świeże warzywa (głównie pomidory, cukinię i bakłażany). Prócz wpływów śródziemnomorskich, w kuchni marokańskiej zostawili swój ślad też Żydzi sefardyjscy – którzy zwykli gotować bardzo wyraziście i pikantnie. Marokańczycy uwielbiają także aromatyczne przyprawy, np. suszony imbir, czosnek, kolendra czy oregano, których nie żałują ani do zup, ani najprostszych dań. Co ciekawe, Francja, która na terenie Maroko miała swoje kolonie, pozostawiła w Marokańczykach miłość do wyszukanej i eleganckiej kuchni oraz estetyce podawanych potraw. Do dzisiaj zaobserwujemy to nawet w "zwykłych" restauracjach, co oczywiście wzbudza podziw wśród turystów, którzy chętnie fotografują marokańskie potrawy.

Tradycyjna kuchnia marokańska
Jeśli mielibyśmy opowiedzieć, z jakich składników najczęściej korzystają Marokańczycy, trzeba zacząć od wspomnianych przypraw. Kardamon, imbir, cynamon, kminek, kolendra, ziarna sezamowe, papryka, szafran oraz mięta to zdecydowanie coś, co warto przywieźć ze sobą z Maroka nawet w najmniejszej ilości. Każdy targ-suk (po marokańsku) wypełniają kolorowe piramidki z tych przypraw, które można kupić za grosze. Warto wspomnieć, że tradycyjna marokańska herbata to właśnie zielona herbata (liście zielonej herbaty sprowadzane z Chin) parzona z dużą ilością mięty oraz cukru trzcinowego. Marokańską herbatkę parzy się w specjalnych czajniczkach, a samo słodzenie jej to prawdziwy rytuał. Marokańskie dania główne bazują zwykle na mięsie drobiowym, wołowinie i jagnięcinie. Pamiętajmy o tym, że zdecydowana większość Marokańczyków wyznaje islam, więc nie mogą spożywać mięsa wieprzowego. Często przyrządza się także ryby i owoce morza. O ile w Azji do każdego większego posiłku je się ryż, tak w Afryce taką rolę pełni kasza kuskus oraz inne rodzaje kasz. Przykładowo, do drobno pokrojonego i dobrze doprawionego mięsa dostaniemy miskę kaszy i dużo duszonych warzyw. Marokańczycy mogliby równie dobrze jeść jarsko, ponieważ w ich kuchni spożywa się mnóstwo warzyw i owoców – grillowanych, świeżych, duszonych, jako sałatki lub dodatki. Często warzywa zawija się z hummusem w chlebek arabski, dzięki czemu dostaniemy tortillę.

Tadżin
Tadżin to jedno z tradycyjnych dań kuchni marokańskiej. Występuje zarówno w wersji mięsnej jak i wegetariańskiej (lub z rybą). Tadżin wygląda jak zupa – ponieważ dostajemy tę potrawę w glinianym stożkowym naczyniu – a w jej skład wchodzą pieczone warzywa z/lub dodatkiem mięsnym/rybnym. Jest bardzo smaczna i pożywna. Jeśli kiedykolwiek będziecie w Maroko, nie zapomnijcie spróbować tadżinu! Oprócz niepodważalnych walorów smakowych jest to również tania potrawa.