single

Trzy japońskie specjały, bez których trudno wyobrazić sobie japońską kuchnię.

Kraj Kwitnącej Wiśni słynie z różnorodnej, egzotycznej i niezwykle kuszącej kuchni. Odwiedzając Japonię, warto oddać się zupełnie nowym kulinarnym doświadczeniom. Przedstawiamy trzy potrawy, które stanowią absolutny Top 3 kuchni japońskiej.

Sushi
To jedno z najbardziej oczywistych dań, które przychodzą na myśl o kuchni japońskiej. Osoby, które uznają się za znawców sushi, bo odwiedzają w Polsce restauracje serwujące te specjały, w Japonii z pewnością przekonają się, że o prawdziwym sushi nie miały pojęcia. Absolutna podstawa tego dania przyrządzanego w jego ojczyźnie to świeża ryba. Świeża bez żadnego „ale”. Podczas, gdy „nasze” sushi to zaledwie kilka podstawowych produktów takich, jak łosoś, tuńczyk, krewetki i surimi, w Japonii każdy kawałek sushi może być sporządzony z zupełnie innej odmiany ryby. Ta różnorodność może zadziwić.

Bardzo popularne są w Japonii lokale nazywane „kaiten sushi”, czyli „kręcące się sushi”. Wszystkie są podobnie zorganizowane. Na środku znajduje się owalny sushi-bar. Natomiast talerzyki z przekąskami przygotowywanymi na świeżo pływają dookoła na specjalnych łódeczkach albo przesuwają się po taśmie. Talerzyki są różnych kolorów, które decydują o cenie przysmaków. Po posiłku podchodzi się do kasy razem z talerzykiem i uiszcza opłatę. Kucharze znajdują się pośrodku baru i na oczach gości przyrządzają dania.

Okonomiyaki
To danie pochodzi z okolic Hiroszimy, ale obecnie jest popularne w całej Japonii. Często określa się je mianem japońskiej pizzy. Jednak swoim wyglądem przypomina także naleśniki czy placuszki. Podstawą potrawy są zaskakująco proste i „swojskie” składniki, a mianowicie kapusta i ciasto naleśnikowe. Inne dodatki różnią się, w zależności od wybranego wariantu dania. Stąd też jego nazwa. „Okonomi” znaczy w Japonii „to, co lubisz”.
Istnieją restauracje, które wyspecjalizowały się w tej potrawie. Ich cechą charakterystyczną są stoły z wielkimi grzewczymi płytami. Można na nich samodzielnie usmażyć potrawę. Oczywiście po jej uprzednim przygotowaniu. Nie jest to wcale skomplikowane. Klient restauracji otrzymuje wybrane, gotowe składniki, które wystarczy odpowiednio skomponować. Ci, którzy nie czują się na siłach mogą jednak skorzystać z usług lokalnego kucharza.

Miso
To jedna z ukochanych zup Japończyków. Idealna potrawa dla zapracowanych i dbających o zdrowie. Jest bardzo szybka w przygotowaniu. Zawiera dobroczynne bakterie, wzmagające procesy trawienne. W Japonii serwowana jest głównie na śniadanie, oczywiście z ryżem. Miso to idealny przykład japońskiej prostoty. Przygotowywana jest na bazie bulionu dashi i sojowej pasty miso. A dodatek do niej stanowią grzyby, glony, warzywa, tofu oraz ryby.

Dashi gotuje się z płatków katsuobushi, czyli ryby bonito oraz wodorostów kombu. W Polsce można nabyć granulat gotowy do sporządzania bulionu. Natomiast cały sekret zupy tkwi w paście miso, produkowanej ze sfermentowanej soi z dodatkiem koji, ryżu i jęczmienia. Ma ona niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, przede wszystkim układu trawiennego. Jednak poza tym, rozpuszcza cholesterol, przeciwdziała miażdżycy, odtruwa organizm i łagodzi skutki menopauzy. Aby nie utracić cennych właściwości pasty, zawsze dodaje się ją pod sam koniec gotowania zupy.