single

Smaki Seszeli

Co zjeść na Seszelach? Dla wielu podróżników odkrywanie lokalnej kuchni to dostateczny powód, by odwiedzić dane miejsce. Dzisiaj przeniesiemy się na rajskie Seszele i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o tradycyjną seszelską kuchnię i o tym, dlaczego warto jej skosztować. Jeszcze nie tak dawno Seszele były destynacją przeznaczoną dla osób podróżujących „all-inclusive”, lecz obecnie coraz więcej podróżników przybywa tu budżetowo. Oznacza to mniej więcej tyle, że na Seszelach otwiera się coraz więcej punktów z tańszymi opcjami na jedzenie. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Kwestia pogodowa
Na Seszelach wysoka temperatura utrzymuje się praktycznie przez cały rok, a to za sprawą klimatu tropikalnego, który charakteryzuje się stałą temperaturą powietrza i zmienną wilgotnością oraz dwiema porami roku, suchą i deszczową. Kiedy warto pojechać na Seszele? Poleca się właśnie porę suchą, która przypada na miesiące od kwietnia do listopada (deszczowa trwa od grudnia do marca). Dlaczego? Po porze deszczowej wyspy są w rozkwicie, dzięki czemu trwa sezon na wspaniałe gatunki owoców i warzyw, których nie spotkamy w Europie. Dary ziemi są na dodatek znacznie tańsze, co sprzyja np. samodzielnemu gotowaniu. Jeśli kuchnia seszelska jest twoim głównym powodem do odwiedzenia wysp, koniecznie wybierz się tam w porze suchej. Dodamy jeszcze, że w porze suchej można zaobserwować znacznie więcej zwierząt!

Kuchnia tradycyjna
Nie można mówić o kuchni seszelskiej bez odniesienia się do kuchni kreolskiej, która odnosi się nie do kuchni charakterystycznej dla jednego kraju, ale dla ludności kreolskiej, która zamieszkuje różne obszary świata (Luizjana w USA, Karaiby, wyspy Oceanu Indyjskiego). Z drugiej strony, ciężko opisać wyróżniające kuchnię kreolską cechy, ponieważ poprzez rozrzut na mapie świata – są różnorodne. Łączą w sobie kuchnie afrykańskie, hinduskie i europejskie (zwłaszcza francuskie, angielskie i hiszpańskie – pozostałości po czasach kolonialnych).

Nieśmiertelny ryż
Co ciekawe, ryż dodaje się niemal do każdego posiłku. Można by pomyśleć, że to cecha głównie kuchni azjatyckiej – ale według oficjalnych statystyk, 80% ludności na Ziemi spożywa ryż jako podstawowy składnik swojej diety! Kuchnie kreolskie korzystają z tajskiego sposobu na przygotowywanie ryżu, czyli poprzez gotowanie go na parze. Dzięki temu ryż staje się delikatniejszy i łagodzi ostre smaki w potrawie. W sklepach na Seszelach znajdziemy wiele jego gatunków, chociaż prawdziwym rarytasem jest ryż dziki i jaśminowy. Turyści uwielbiają ryż smażony, zwłaszcza z dodatkiem owoców morza (głównie krewetek) i sałatki z warzyw i owoców (sos z mango bije wszelkie rekordy popularności). Często w ofercie jest też ryż na słodko – szybko przekonamy się, że tutaj można podawać ryż na nieskończoną liczbę sposobów.

Najlepsze składniki
Jak wspomnieliśmy, na Seszelach trzeba spróbować owoców morza! Do specjałów kuchni kreolskiej należą potrawy na bazie świeżych owoców morza - a np. smażone krewetki możemy kupić na ulicznych straganach za stosunkowo niewielkie pieniądze. Co ciekawe, Kreole serwują śniadania na słodko na modłę francuską, rano uliczki pachną świeżo zmieloną kawą, a w każdej piekarni bądź restauracji dostaniemy ciepłego croissanta. Możemy liczyć także na bułeczki z dżemem i bagietki polane lukrem. Inspiracje kuchnią francuską widzimy także w sposobie podawania jedzenia - zawsze elegancko i z klasą. W ofercie restauracyjnej często spotkamy też ślimaki albo żaby, ale te specjały są znacznie droższe niż w Europie.