single

Pieczywo w Indiach

Wybierając się w podróż do Indii z pewnością trzeba się przygotować na mnogość nowych doświadczeń, widoków a także, co z pewnością dla wielu turystów jest ważne – zapachów i smaków. W wielu restauracjach nastawionych na zachodniego turystę oferowana jest możliwość potraw gotowanych jedynie na wodzie mineralnej, jednak nawet w lokalach wyższego standardu do niektórych potraw najprawdopodobniej nie dostaniecie sztućców a do jedzenia będziecie musieli użyć podanego do posiłku pieczywa oraz własnych rąk. Pamiętajcie również by nie popełnić faux pas - tradycyjnie powinno się jeść jedynie prawą ręką ponieważ lewa uważana jest za mniej czystą i w trakcie posiłku można jej używać jedynie do picia bądź też oddawania pustych talerzy.

Co warto zjeść w Indiach?

Należy pamiętać, że Indie to kraj ponad 10 razy większy od Polski i dostępne menu w dużej mierze będzie zależeć od regionu w którym się znajdujemy a także od przeważającej w nim liczby wyznawców danej religii. Im więcej muzułmanów w danej okolicy, tym większe prawdopodobieństwo dostępności potraw mięsnych, jednak przygotowanych w sposób halal. W centrum najważniejszego miasta Sikhów jednak nawet popularny McDonald’s oferuje jedynie dania wegetariańskie. Tradycyjna kuchnia północno-indyjska oparta jest w dużym stopniu na pieczywie, dostępnych na danym terenie warzywach oraz przede wszystkim przyprawach. Pojedyncze potrawy, pomimo szeregu smaków i aromatów najczęściej nie zawierają zbyt wielu składników a ich nazwy związane są ze sposobem przygotowywania, i tak dania tandoori przygotowywane są w wielkich, glinianych piecach natomiast dania biriani zapiekane są naprzemiennymi warstwami ryżu i wybranego rodzaju mięsa lub ryby. Idąc do indyjskiej restauracji warto mieć ze sobą krótki słowniczek produktów spożywczych, dzięki czemu będziemy wiedzieć, że palak to szpinak, paneer to tradycyjny indyjski ser a palak paneer to po prostu ich mieszanka. W kuchni południowoindyjskiej do najpopularniejszych dań należą między innymi dosa – wielki naleśnik, w najpopularniejszej wersji podawany jako masala dosa i wypełniony kawałkami ziemniaków i aromatycznymi przyprawami oraz idli – przygotowywane na parze bułeczki z ryżu i fasoli.

Indyjskie pieczywo – czym tak właściwie się różni?

Mimo, że na terenie Indii próżno szukać tak dobrze nam znanych bagietek, bajgli czy też chleba w znanej nam wersji, bez problemu spróbować tam można ponad 30 rodzajów miejscowego pieczywa. Większość z nich pod różnymi nazwami jadana jest chętnie nie tylko w Indiach, ale i w Pakistanie, Afganistanie, czy nawet Iranie. Do najpopularniejszych należy zaliczyć roti, zwane też w Bombaju i na południu ćapati, do którego wykorzystuje się mąkę pełnoziarnistą lub jej odmianę powstałą z pszenicy zwanej miejscowo maidą oraz wody wytwarzane na gorącej patelni zwanej tawa przez co czasami przypominają znane w Europie pity. W przypadku rozróżnienia ich miejscami na dwa osobne rodzaje pieczywa, do użycia ćapati użyty będzie także olej. Ten będzie niezbędny także do produkcji parathy, której pozostałe składniki pozostają niezmienne. Przez wysmażenie na klarowanym maśle zwanym ghi staje się ona dwuwarstwowa, przez co będąc w Indiach możecie zjeść ją również z masłem, cebulą, serem paneer lub warzywami. Kolejną z opcji w indyjskiej restauracji jest phulka, która na patelni smażona jest jedynie w początkowej fazie, następnie pieczona na bezpośrednim ogniu. Jeśli zatęsknicie za swego rodzaju taco, tego także możecie spróbować w Indiach, tyle że pod nazwą puri – smażonego w głębokim oleju ciasta pod wpływem którego pęcznieje i staje się twarde i kruche.

And the winner goes to…

Naan! Najpopularniejszy z indyjskich rodzajów pieczywa do wytworzenia którego potrzeba jedynie wody i wspomnianej wyżej maidy. Samo ciasto wzbogacone zostać może mlekiem lub jajkiem a także szczyptą proszku do pieczenia. Miejscowi lubią go podawać z jogurtem, który poprawia trawienie zawartego w pieczywie glutenu. Naan również można podawać z dodatkiem masła, sera lub zapieczony z warzywami. Niezależnie od regionu, który zamierzacie odwiedzić wartym spróbowania w kuchni indyjskiej z pewnością jest także thali. Jest to swego rodzaju zestaw, w którym poza samym chlebkiem naan oraz jogurtem dostaniecie również ryż oraz kilka mniejszych porcji dań mięsnych lub wegetariańskich. Do popicia oczywiście ćaj – aromatyczna herbata z przyprawami oraz spienionym mlekiem. A wszystko zjecie oczywiście tylko przy użyciu prawej ręki!