Odkrywamy kuchnię chilijską
Chile to nie tylko malownicze krajobrazy oraz bogata historia. Kuchnia chilijska pełna jest rozmaitych wpływów i jest przykładem multikulturowości społeczeństwa. Bez trudu wyczujemy w niej smaki kuchni rdzennych Indian, kuchni hiszpańskiej, oraz kuchni imigrantów z innych krajów.
Krótka charakterystyka kuchni chilijskiej
Chile od wschodu graniczy z najdłuższym łańcuchem górskim Ameryki Południowej, czyli Andami. Od zachodu kraj ten oblewają wody Oceanu Spokojnego. Położenie to w znacznym stopniu determinuje rodzaj kuchni. Kuchnię chiliską można zdecydowanie nazwać kuchnią morską. Ryby i owoce morza są tutaj niezwykle popularne.
Jednak Chilijczycy spożywają także spore ilości mięsa. Każdy region może pochwalić się własnymi charakterystycznymi daniami, w których wykorzystywane są produkty regionalne, również te sprowadzone przez ludność napływową. Niezwykle popularne są dania mięsne, a królową mięs jest wołowina. Trudno wyobrazić sobie kuchnię chilijską bez kukurydzy. Kuchnia ta jest zbliżona do innych kuchni Ameryki Południowej. Istnieje wiele podobnych dań, jednak wykorzystuje się do nich inne składniki oraz przyprawy.
Nieodłącznym elementem kuchni chilijskiej są ryby oraz owoce morze. Bogactwo Oceanu Spokojnego jest wykorzystywane do przyrządzania fantastycznych zup rybnych oraz gulaszów z małż, ośmiornic, krewetek, langust i homarów. Jednym z najpopularniejszych dań morskich jest caudillo de almejas, czyli gulasz z małży. Często przyrządzana jest również tradycyjna sopa de mariscos, a więc zupa rybna.
Fantastyczną i bardzo nietypową potrawą jest curranto, do przygotowania którego wykorzystuje się zarówno dary morza, jak i mięso. Danie przyrządzane jest w specjalnym dole wyłożonym kamieniami, na spodzie którego rozpalany jest ogień.
Typowo mięsna potrawa, która w Chile funkcjonuje, jako samodzielne danie obiadowe to conzuela. W jej skład wchodzi kawałek mięsa, ziemniaki bądź ryż oraz kawałek dyni. To bardzo sycąca propozycja kulinarna, a zarazem niezwykle prosta. Do mięsnych dań należy także asado, funkcjonujące, jako przekąska. To po prostu różne rodzaje pieczonych lub grillowanych mięs.
Wśród najbardziej charakterystycznych potraw dla kuchni chilijskiej wiele osób wymienia empanadas. Do słynne chilijskie duże pierogi, które faszerowane są pino, wołowym mięsem mielonym, oliwkami, rodzynkami i ostrymi papryczkami. Niekiedy stosuje się także nadzienie z owoców morza. Z kukurydzy z kolei przyrządza się humitas. To paczuszki zwijane z liści kukurydzy, które kryją różnego rodzaju farsze. Najczęściej farsz serowy.
Inne wyznaczniki kuchni chilijskiej
Kuchnia chilijska słynie z oliwy doskonałej jakości. Jednak towarem eksportowym numer jeden są chilijskie wina. Warunki klimatyczne panujące w tym kraju sprzyjają uprawie najlepszych odmian winorośli. Jednocześnie w produkcji wina stosuje się tutaj najnowsze technologie. Winiarstwo w Chile przeżywa prawdziwy rozkwit. Na półkach naszych sklepów bez trudu można dziś znaleźć pyszne chilijskie wina. Chile to oczywiście również ogromne bogactwo przypraw, które u nas są prawie nieosiągalne. W Chile natomiast są bardzo tanie. Przykładem może być szafran.